Macierewicz wymyślił, co powinno stanąć w miejscu Pałacu Kultury. Wskazał na związek Polski z kultem Maryi

Antoni Macierewicz na antenie Telewizji Trwam ogłosił, co powinno stanąć w miejscu Pałacu Kultury w Warszawie.
Antoni Macierewicz na antenie Telewizji Trwam ogłosił, co powinno stanąć w miejscu Pałacu Kultury w Warszawie. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Pomysł padł na antenie Telewizji Trwam. W swoim cotygodniowym felietonie "Głos Polski" Antoni Macierewicz mówił o "syntezie religii i bytu państwowego". Jego refleksje związane były z obchodzoną w czwartek rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz świętem Matki Bożej Królowej Polski. Przedstawił przy tym ideę, co powinno stanąć w miejscu Pałacu Kultury i Nauki w centrum Warszawy – to Kolumna Chwały Wojska Polskiego zwieńczona figurą Matki Boskiej Hetmanki Polski.

Idea zburzenia Pałacu Kultury i Nauki nie jest nowa. I nie jest też tak, że zwolennicy zrównania z ziemią symbolu komunistycznego dyktatu nad Polską to wyłącznie radykałowie z PiS - w tym gronie jest także choćby Radosław Sikorski. O pomyśle tym zrobiło się głośniej w ubiegłym roku, gdy pojawiły się opinie, iż likwidacja PKiN byłaby niezłym sposobem na uczczenie 100-lecia niepodległości Polski. Powstał nawet specjalny komitet ds. zburzenia Pałacu Kultury, w którym zasiadło wiele osób związanych z "dobrą zmianą".

W swoim felietonie "Głos Polski" wygłoszonym w Telewizji Trwam w dniu święta narodowego 3 maja Antoni Macierewicz poszedł krok dalej – nie tylko zaproponował zburzenie PKiN, lecz ogłosił też, co powinno stanąć w jego miejscu.
Antoni Macierewicz
Prawo i Sprawiedliwość

(...) w centrum Polski symbolem Warszawy, bohaterskiej stolicy, która zatrzymała bolszewików i uratowała Europę przed zagładą, stoi symbol sowieckiej władzy – Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Tam powinna stać Kolumna Chwały Wojska Polskiego zwieńczona figurą Matki Boskiej Hetmanki Polski. To jest prawdziwy symbol Polski i taki jest związek trwały naszej tradycji, naszego dorobku cywilizacyjnego i naszej wiary.

cytat za radiomaryja.pl
Jak tłumaczył Macierewicz, jego refleksja związana była z tym, iż w czwartek obchodzony był "niezwykły dzień – 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a równocześnie święto Matki Bożej Królowej Polski". – Ta synteza religii i bytu państwowego, ten związek najgłębszy, jaki może być, który ukształtował ducha i całą tradycję narodową, jest szczególnie istotny i ważny – stwierdził były minister obrony narodowej, wieloletni stały felietonista Radia Maryja i Telewizji Trwam.
Kolumna Chwały Wojska Polskiego z figurą Matki Boskiej Hetmanki Polski to nowy pomysł, choć nie pierwszy tego rodzaju. Jak Pietrzak od kilku lat zbiera pieniądze na budowę polskiego łuku triumfalnego, który ma być wyższy niż PKiN i upamiętniać zwycięstwo nad Rosją. Prawicowy satyryk uzyskał w tej kwestii wsparcie samego prezesa PiS.

źródło: radiomaryja.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...