Terlecki wyjawił, do czego PiS-owi ustawa o statusie zawodu dziennikarza

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i Krzysztof Ziemiec z TVP podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i Krzysztof Ziemiec z TVP podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta
"Cześć, Twitterku i Fejsbuczku. Władzunia chce cię wziąć za mordkę. I mówi to otwartym tekstem" – tak słowa Ryszarda Terleckiego skomentował Dariusz Ćwiklak z "Newsweeka". Szef klubu PiS na antenie radiowej Trójki wyjaśnił, do czego mają prowadzić zmiany zapowiedziane w programie partii. Wiele osób odczytało to jako jawną zapowiedź cenzury. Terlecki zapewnia, że chodzi tylko ograniczenie możliwości tych, którzy w sieci pomawiają polityków.


Wiele afer nie ujrzałoby światła dziennego, gdyby nie dziennikarze. Prezes Kaczyński miałby święty spokój w sprawie swoich dwóch wież, marszałek Kuchciński dalej latałby rządowym odrzutowcem niczym prywatną taksówką, a o aferze hejterskiej być może dowiedzielibyśmy się dopiero we wspomnieniach Emilii Szmydt, wydanych nakładem jakiegoś niszowego wydawnictwa za kilkadziesiąt lat.


"Ucywilizować narastającą komplikację"
To się może zmienić. Jak informują media (tak, znowu one!), PiS chce "ucywilizować narastającą komplikację, jaką są media społecznościowe, portale, które sobie pozwalają często na rzeczy wyjątkowo nieprzyjemne". To słowa wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, czyli - było nie było - jednej z najważniejszych osób w państwie.


Wicemarszałek, a także inny wpływowy polityk PiS Adam Bielan, przekonują, że nie chodzi o ograniczenie dostępności do zawodu dziennikarza czy misji dziennikarskiej. – Chcemy taką koncepcję zaproponować, przedyskutować oczywiście ze środowiskiem dziennikarskim i zastanowić się nad tym, czy nie dałoby się wprowadzić jakichś zasad, z którymi by się wszyscy zgodzili. Albo prawie wszyscy. Chodzi o uniknięcie sytuacji gdy możliwości dziennikarza są nadużywane do pomówień – stwierdził Terlecki na antenie "Trójki" w rozmowie z Pawłem Lisickim.

"Wolność mediów w Polsce kwitnie"
– Absurdalny zarzut – zapewnił Adam Bielan na antenie Radia Zet, gdy usłyszał, że PiS chce uciszać lub eliminować niewygodnych dziennikarzy. – Jeżeli spojrzymy na ostatnie 4 lata i porównamy wolność słowa, mediów do sytuacji z rządów naszych poprzedników, to myślę, że wolność mediów w Polsce kwitnie – zapewnił polityk w rozmowie z Beatą Lubecką.


Bielan zauważył, że dziś dziennikarze są często bardziej krytyczni wobec rządu niż 4 lata temu. – Pamiętamy tę okładkę "Tusku, musisz!". To było takie symboliczne. Pamiętamy słynne stwierdzenia o naszych mediach. Generalnie myślę, że w tej chwili mamy znacznie większy pluralizm w mediach i znacznie większą wolność słowa w stosunku do rządów Platformy – powiedział Adam Bielan.

Program PiS
Plan wprowadzenia ustawy o statusie zawodowym dziennikarza pojawił się w ujawnionym w sobotę programie wyborczym PiS. "Głównym celem zmiany powinno być utworzenie samorządu, który dbałby o standardy etyczne i zawodowe, dokonywał samoregulacji oraz odpowiadał za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa" – czytamy w programie.

źródło: polskieradio24.pl, Radio Zet

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Selma Blair walczy z nieuleczalną chorobą. Oto 5 rzeczy, jakich aktorka nauczyła nas o cierpieniu
WYWIAD 0 0"PE z pewnością nie będzie zamykał oczu". Burzliwa debata o zakazie edukacji seksualnej w Polsce

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI

0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0W Platformie wrze. Schetyna nagle odwołał posiedzenie klubu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Więzienie za edukację seksualną to nie wszystko. 5 rzeczy, które PiS może chcieć przykryć
0 0"Justin ma specjalne miejsce w naszych sercach". Wymowny komentarz Tuska do wydarzeń w Kanadzie

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać