"Polacy tego nienawidzą". Korwin-Mikke wyszedł i... podziękował prezesowi TVP

Konfederacja podsumowała wyborczy wynik w exit poll.
Konfederacja podsumowała wyborczy wynik w exit poll. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Takiego wyniku Konfederacji Wolność i Niepodległość nikt się chyba do końca nie spodziewał. Komitet zrzeszający ugrupowania oraz sympatyków skrajnej prawicy, według sondażu exit poll, zdobył 6,4 proc. poparcia, chociaż w niektórych sondażach był on pod progiem wyborczym. Jeden z liderów Konfederacji, Janusz Korwin-Mikke, podziękował za niego wyborcom oraz... TVP.


Ostatni sondaż przed wyborami dawał Konfederacji Wolność i Niepodległość prawie 8,6 proc. poparcia wyborców. Okazuje się, bazując na wynikach exit poll, że trochę się pomylono, bo koalicja skrajnej prawicy dostała 6,4 proc. To daje im w tej chwili 13 posłów w Sejmie. W swoim stylu wynik skomentował Janusz Korwin-Mikke.


– W Wielkiej Brytanii obowiązuje do tej pory prawo karzące śmiercią magów, wróżbitów i przepowiadaczy pogody. Nie wiem, czy dotyczy ono również tych, co robią prognozy [wyborcze - red.]. Ale ostatnio mieliśmy 6,1 proc., a wyszło 4,5 proc. Więc nie chciałbym, żeby jutro rano to samo się stało. Ja bym się w tej chwili nie cieszył – powiedział podczas wieczoru wyborczego w sztabie Konfederacji Janusz Korwin-Mikke.

W jego przemówieniu nie zabrakło szpili wbitej TVP, z którą Konfederacja przy końcówce kampanii miała kilka zatargów i wygrała kilka procesów. I to do Telewizji Polskiej Korwin-Mikke skierował swoje najgorętsze podziękowania.

– Nigdy nie było takiej współpracy wśród ludzi o tak różnych poglądach. Graliśmy jako drużyna i mam nadzieję, że te wyniki to potwierdzą. Chciałbym podziękować telewizji pisowskiej. Polacy nienawidzą, jak kogoś się krzywdzi i dzięki telewizji udało nam się też ten wynik zdobić. Dziękuję Jackowi Kurskiemu! – szydził Korwin-Mikke.Taki wynik Konfederacji stanowi niemałą zagwozdkę dla Prawa i Sprawiedliwości, bowiem pięć partii w Sejmie, pomimo tak dobrego wyniku, to bardziej rozdrobniony podział mandatów. Trzeba jednak przypomnieć, że Konfederacja ma już za sobą jeden dość niefortunny epizod z wynikami exit poll.

Podczas wiosennych wyborów do Parlamentu Europejskiego, o czym mówił Korwin-Mikke, koalicja skrajnej prawicy miała jeszcze podczas wieczoru wyborczego 6,1 proc. co dawało jej 3 mandaty w PE. Przez noc jednak jej wynik zmalał do poziomu poniżej 5-procentowego progu wyborczego i ostatecznie Konfederacja nie wysłała nikogo do Brukseli.

"Jak Państwo niewątpliwie dostrzegli na wieczorze wyborczym od chwili ogłoszenia exit-polls byłem pesymistą - i wykrakałem. Jednak ja bym to i owo sprawdził. Ponieważ atakowano nas jako ruskich szpionów, ludzie chyba niechętnie przyznawali się, że na nas głosowali? A jednak exit polls były znacznie wyższe od podanych wyników" – pisał wtedy na Facebooku Korwin-Mikke.Czy będzie tak podczas jesiennych wyborów? Ostateczny wynik wyborów poznamy najpewniej we wtorek.

Powyższy tekst został przygotowany na podstawie sondażu exit poll przeprowadzanego przez IPSOS. Ostateczne wyniki mogą ulec zmianie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie
0 0Dulkiewicz o kandydaturze Jaśkowiaka. Wymowna reakcja prezydent Gdańska
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"