Szacuje się, że od 200 do 500 tys. Polaków może być zainteresowanych skorzystaniem z połączeń lotniczych dostępnych dla osób, które po wprowadzeniu stanu epidemicznego nie są w stanie powrócić do kraju transportem kołowym. Akcję #LotDoDomu już uznano za jedną z największych w historii polskiego lotnictwa. Na jakich zasadach można z niej skorzystać?
Oprócz międzynarodowych połączeń lotniczych premier Mateusz Morawiecki zdecydował także o zawieszeniu lotów wewnątrzkrajowych. Skomplikowaną sytuację, w jakiej znalazło się około 1,5 mln Polaków przebywający poza granicami po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, ma rozwiązać operacja #LotDoDomu.
–To jest największa akcja logistyczna od wielu lat, jaka w Polsce wystąpiła, przywozimy Polaków ze stu kilkunastu kierunków świata – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów. Na czym to ma polegać? Tłumaczymy wszystko, co trzeba wiedzieć o podróżach lotniczych w czasie stanu epidemicznego ogłoszonego na terenie Polski.
Stan epidemiczny: 3 sposoby na powrót do Polski drogą lotniczą
⦁ zaplanowane loty czarterowe,
⦁ dodatkowe czartery specjalne LOT,
⦁ loty, na które zostanie zgłoszone zapotrzebowanie.
Choć rząd zdecydował o zawieszeniu lotów międzynarodowych (oraz wewnętrznych połączeń krajowych), to na terenie kraju bez przeszkód będą mogły wylądować wszystkie wcześniej zaplanowane czartery nie tylko z Polakami, ale również z cudzoziemcami, wśród których mogą być:
⦁ osoby z prawem stałego lub czasowego pobytu na terenie Polski,
⦁ osoby posiadające zezwolenie na pracę w Polsce,
⦁ posiadacze Karty Polaka,
⦁ dzieci i małżonkowie obywateli Polski.
Dodatkowe informacje dla zainteresowanych udzielane na telefonicznej infolinii o numerze: 48 22 523 8880.
Skąd można dolecieć do Polski w ramach akcji #LotDoDomu?
Polskie Linie Lotnicze LOT razem z rządem uruchomiły specjalną platformę internetową lotdodomu.com, z której mogą skorzystać wszyscy zainteresowani powrotem do Polski drogą lotniczą.
Czartery specjalne, na które można zakupić bilety na specjalnej stronie www.lot.com, mają zabrać podróżnych z takich krajów jak:
⦁ Stany Zjednoczone,
⦁ Wielka Brytania,
⦁ Irlandia,
⦁ Cypr,
⦁ Malta.
W ramach tej akcji 16 marca mają odbyć się dodatkowe loty z:
⦁ Chicago i Nowego Jorku (USA),
⦁ Kolombo (Sri Lanka),
⦁ Londynu (Wielka Brytania),
⦁ Larnaki (Cypr),
⦁ Tbilisi (Gruzja).
To jednak nie wszystkie sposoby na to, by dotrzeć do Polski z innych miejsc na świecie. Co jeszcze zaplanowano, by pomóc Polakom za granicą dotrzeć do kraju?
Dodatkowe loty dla Polaków z powodu stanu epidemicznego
Jeśli osoba z polskim obywatelstwem przebywa w miejscach, do których nie dociera LOT (m.in. Norwegia, Wietnam, Dominikana), można zgłosić specjalne zapotrzebowanie na powrót do kraju za pośrednictwem platformy gov.pl/LOTdoDomu.com. Wszystkie zgłoszenia mają być dopasowane do potrzeb, jakie będą sygnalizować chętni.
#LotDoDomu: Ile kosztują bilety na samolot do Polski?
Stawka za połączenia lotnicze ma być zryczałtowana. Na terenie Europy ma wynosić od 400 do 800 zł, a w przypadku dalszych destynacji około 1600-2400 zł (bilety trzeba zakupić samodzielnie, a pozostała kwota ma być sfinansowana przez polski rząd).
Internauci wskazują jednak, że nawet w takiej sytuacji podczas zamawiania obowiązuje podział na klasy. Ceny biletów mogą się sporo różnić w zależności od standardu, jaki wybierzemy.
Kwarantanna po przylocie do Polski. Na czym to polega?
Polacy powracający z zagranicy na teren kraju będą zobowiązani do przejścia dwutygodniowej domowej kwarantanny. Jedna z pasażerek lotu czarterowego z Malty, pani Kamila, opisuje, że w czasie podróży poproszono ją o takie czynności jak:
⦁ wypełnienie formularza z danymi kontaktowymi (adresem miejsca, w którym planujemy kwarantannę domową oraz aktualnym numerem telefonu),
⦁ zmierzenie temperatury na pokładzie samolotu oraz kolejny raz po wylądowaniu (przez żołnierzy, którzy weszli do samolotu w Warszawie),