W czwartek po południu Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę powiatów, w których od soboty 3 października mają obowiązywać dodatkowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Oprócz informacji, które miejsca wchodzą na listę żółtych i czerwonych stref, rząd zasygnalizował, które powiaty są zagrożone zaostrzeniem zasad epidemicznych. Na liście znalazła się Warszawa i 6 innych miast na prawach powiatu.
Informacja o powiatach objętych dodatkowymi obostrzeniami przychodzi w dniu, gdy odnotowano rekord nowych zakażeń COVID–19 – oficjalnie potwierdzono 1967 kolejnych przypadków. Najgorsza sytuacja jest w województwach: małopolskim, mazowieckim i pomorskim. Na oddziałach intensywnej opieki medycznej na Pomorzu i w Krakowie kończą się miejsca dla osób, które ciężko przechodzą infekcję koronawirusem.
Jak pisaliśmy, obostrzenia obowiązują w powiatach, w których liczba zakażonych jest wyższa niż 6 na 10 tys. osób. Gdy wskaźnik zachorowań na 10 tys. mieszkańców wynosi 6–12, powiat oznaczany jest na żółto, a przy 12 – na czerwono.
Co to znaczy, że dany powiat stał się żółtą strefą? Żółta strefa wprowadzana w związku epidemią koronawirusa oznacza szereg dodatkowych obostrzeń, m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa także na wolnym powietrzu, dodatkowe limity osób na weselach i zgromadzeniach, a także na koncertach, w kinach czy teatrach.
Lista powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami – stan na 1 października:
* powiat garwoliński
* powiat krakowski
* powiat lubański
* powiat lipnowski
* powiat łowicki
* powiat makowski
* powiat nowomiejski
* powiat pleszewski
* powiat włodawski
* powiat zambrowski
Lista miast na prawach powiatu zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami – stan na 1 października:
* Gorzów Wielkopolski
* Mysłowice
* Słupsk
* Suwałki
* Warszawa
* Włocławek
* Zielona Góra