Choć politycy w wielu europejskich krajach uspokajają dzieci, że globalne ograniczenia w podróżowaniu i zakazy przemieszczania się nie dotyczą tylko... Świętego Mikołaja, to reszta społeczeństwa musi liczyć się z tym, że tegoroczne "pandemiczne święta" będą zupełnie inne niż wszystkie, które pamiętamy z ostatnich lat. Na co trzeba się przygotować? Analizujemy wytyczne z różnych państw w Europie.
Mimo że pierwsi europejscy pacjenci będą mogli być zaszczepieni przeciwko covid-19 jeszcze przed świętami, to koronawirus i tak wpłynie na to, w jaki sposób będziemy obchodzić Boże Narodzenie. W 2020 roku przez covid-19 będziemy musieli się obejść bez świątecznych jarmarków i większości atrakcji, na które zwykle mogliśmy liczyć o tej porze roku. Jak będą wyglądały tegoroczne święta w Europie?
Boże Narodzenie 2020 w czasie pandemii covid-19. Lista obostrzeń w Europie
Sprawdzamy, na co w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku trzeba się przygotować w związku z koronawirusem w takich krajach jak: Włochy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Belgia, Rosja, Austria, Szwajcaria, Niemcy oraz Polska.
⦁ WŁOCHY: godzina policyjna od godz. 22 do godz. 5 rano
Ze względu na to, że Włosi po raz kolejny notują największy przyrost zakażeń koronawirusem od czasu pierwszej fazy pandemii, władze nie zezwoliły na organizowanie tradycyjnych targów bożonarodzeniowych w tym roku. W wielu regionach zdecydowano się na całkowite lub częściowe blokady i zakaz podróżowania pomiędzy 21 grudnia 2020 a 6 stycznia 2021 roku.
W całym kraju obowiązuje też godzina policyjna pomiędzy 22 a 5 rano. W tym czasie nie wolno w ogóle wychodzić z domów.
Oprócz regionalnych obostrzeń zdecydowano także, że Włosi nie będą mogli opuszczać miast, w których przebywają, zarówno w Boże Narodzenie i pierwszy dzień świąt, jak i w Nowy Rok (za wyjątkiem pracowników służb medycznych i innych osób, które są zobowiązane do wykonywana swoich obowiązków w miejscu pracy oraz w razie nagłych wypadków i zdarzeń losowych).
Choć włoskie kościoły pozostają otwarte, to wiadomo już, że ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się i godzinę policyjną, nie będzie można zorganizować pasterki o północy.
Na sporo ograniczeń muszą się przygotować europejscy narciarze.
W samo Boże Narodzenie mają być zamknięte wyciągi zarówno we włoskich Dolomitach, jak i w wielu ośrodkach narciarskich w Niemczech i we Francji. Na jazdę na nartach zezwolono za to w szwajcarskich kurortach, które mogą pozostać otwarte przy zachowaniu reżimu sanitarnego, przestrzeganiu zasad dystansu społecznego oraz ograniczeniu liczby osób w wagonikach kolejek górskich do 2/3.
⦁ Szwajcaria: w restauracjach do 4 osób przy stolikach
Mimo że Szwajcarzy nie zdecydowali się na całkowite zamknięcie lokali, to już przy wejściu do nich należy okazać swoje dane osobowe (dzięki czemu można śledzić rozwój infekcji w razie ewentualnego zakażenia). Przy kawiarnianych i restauracyjnych stolikach może być maksymalnie do 4 klientów, a jedzenie można spożywać tylko w pozycji siedzącej.
Zamknięto za to kluby nocne i dyskoteki. Zakazano też imprez z udziałem powyżej 50 ludzi i spotkań prywatnych, w których bierze udział więcej niż 10 osób z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych.
Szwajcarski minister zdrowia Alain Berset zalecił, by już od 9 grudnia wprowadzić dodatkowe restrykcje związane z limitem osób przebywających jednocześnie w sklepach. Zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz w zatłoczonych miejscach oraz w komunikacji publicznej trzeba nosić maseczki higieniczne.
W Sylwestra lokale i restauracje w Szwajcarii będą otwarte wyjątkowo do godz. 1 w nocy (zamiast do godz. 23, jak w pozostałe dni). Władze poszczególnych kandonów mogą wprowadzić dodatkowe obostrzenia.
Polacy nie znaleźli się jeszcze na liście mieszkańców krajów, które po przekroczeniu granicy ze Szwajcarią muszą przechodzić obowiązkową kwarantannę (konieczną m.in. dla Czechów), ale wykaz ten jest stale aktualizowany i zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej na danym terenie.
⦁ AUSTRIA: stoki narciarskie otwarte od Wigilii, a hotele od 7.01.2021
Austriackie wyciągi mają działać na terenie całego kraju od 24 grudnia, ale hotele będą mogły zacząć działać dopiero od 7 stycznia 2021.
Wcześniej austriackie społeczeństwo zostanie poddane masowym i dobrowolnym testom diagnostycznym (antygenowym) na obecność wirusa SARS-CoV-2, a od ich wyników będą uzależnione dalsze decyzje dotyczące obostrzeń związanych z pandemią.
W pierwszej kolejności mają być nim poddani m.in. policjanci i nauczyciele, a na tydzień przed Bożym Narodzeniem pozostali Austriacy.
W tym roku zakazano też organizowania jarmarków świątecznych w Austrii, a z obowiązkową, 10-dniową kwarantanną muszą się liczyć wszyscy przyjezdni, którzy pochodzą z krajów, w których stwierdza się więcej niż 100 przypadków zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców (dotyczy to m.in. Niemców i Włochów przekraczających austriacką granicę).
⦁ FRANCJA: nabożeństwa z limitem 30 osób, godzina policyjna od godz. 21 do 7 rano od 15 grudnia.
Prezydent Macron w telewizyjnym przemówieniu zapewnił, że Francuzi będą mogli przemieszczać się pomiędzy regionami w okresie Bożego Narodzenia, kiedy ponownie zostaną otwarte sklepy, restauracje oraz kina (zamknięte do 15 grudnia).
Francja zdecydowała się na wprowadzenie od 15.12.2020 roku godziny policyjnej, która ma obowiązywać pomiędzy godz. 21 a 7 rano w całym kraju (poza dniem Wigilii 24.12 oraz Sylwestrem 31.12).
Na otwarcie szkół w zależności od liczby zakażeń można liczyć dopiero po 20 stycznia 2021 roku, a kawiarnie, bary, restauracje i lokale rozrywkowe mają pozostać zamknięte na czas nieokreślony.
Od 28 listopada we Francji zezwolono na odprawianie nabożeństw, w których może wziąć udział maksymalnie 30 osób.
Francuskie ośrodki narciarskie, których zamknięcie wywołało falę oburzenia wśród przedsiębiorców, mają zostać ponownie otwarte dopiero w styczniu, jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie na to pozwalać.
⦁ NIEMCY: "bożonarodzeniowa amnestia" pozwoli na zaproszenie 10 osób na święta w czasie pandemii
Niemcy pozamykali wszystkie bary, kawiarnie, restauracje i lokale rozrywkowe aż do 10 stycznia 2021 roku, więc w okresie świątecznym nie będzie można liczyć na zorganizowanie biesiad poza miejscem zamieszkania.
Od 1 grudnia 2020 w spotkaniach towarzyskich na terenie Niemiec może brać udział maksymalnie 5 osób z co najwyżej dwóch gospodarstw domowych. Na złagodzenie tych zasad można będzie sobie pozwolić dopiero tuż przed samymi świętami.
Od 23 grudnia do 1 stycznia w zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć do 10 osób (limit nie dotyczy dzieci poniżej 14. roku życia).
Odwołano też większość niemieckich jarmarków bożonarodzeniowych (choć niektóre z nich będą odbywać się albo w bardzo ograniczonym zakresie, albo w innym terminie w styczniu). Nie będzie też pokazów sztucznych ogni, które zakazano w Sylwestra i Nowy Rok.
Tylko Świętemu Mikołajowi pozwolono na to, by przy zachowaniu reżimu sanitarnego mógł przemieszczać się bez ograniczeń po całym świecie.
⦁ HISZPANIA: święta... na tarasie z limitem 6 osób
Hiszpanom zalecono, by w miarę możliwości świąteczne przyjęcia organizować na otwartej przestrzeni (np. na tarasach w restauracji przy zachowaniu dystansu społecznego lub na świeżym powietrzu).
We wspólnym biesiadowaniu może wziąć udział maksymalnie 6 osób (Katalonia zastanawia się nad zwiększeniem tego limitu do 10 osób). Jeśli spotkania będą odbywały się w zamkniętych pomieszczeniach, to lokale powinny być dobrze wentylowane.
Władze zaleciły także, by nawet w prywatnych domach podczas świąt goście mieli założone maseczki, by ograniczyć ryzyko zakażenia starszych członków rodziny (co można zobaczyć na poniższej kampanii reklamowej ministerstwa zdrowia, która nadawana jest w hiszpańskiej telewizji).
Zamiast klasycznych uścisków dłoni w tym roku będzie trzeba witać się... łokciem i nie zapominać o tym, by dokładnie zdecynfekować dłonie przed świąteczną ucztą w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu.
W 2020 nie odbędą się także tradycyjne parady z okazji Święta Trzech Króli, które Hiszpanie obchodzą 5 stycznia i wręczają wtedy dzieciom prezenty.
Jeszcze przed Bożym Narodzeniem w aptekach (najpierw w Madrycie, a potem w innych miastach) ma być wprowadzona możliwość wykonania testów na obecność covid-19.
⦁ ROSJA: ograniczenia aż do 15 stycznia 2021
Choć Rosjanie przerwę świąteczną zaczynają dopiero od Nowego Roku, a prawosławne Boże Narodzenie obchodzą dopiero 7 stycznia 2021, to już teraz zalecono, by seniorzy ograniczyli wychodzenie z domów ze względu na pandemię.
W Moskwie aż do 15 styczna obowiązują ograniczenia dotyczące działalności m.in. restauracji i kawiarni, które są wcześniej zamykane, a rosyjskie kina i teatry mogą działać tylko przy udziale 25 proc. widzów.
⦁ WIELKA BRYTANIA: kolędy tylko dla kolędników, zakaz śpiewania przez publiczność
Brytyjczycy będą mogli liczyć na poluzowanie restrykcji związanych z pandemią covid-19 pomiędzy 23 a 27 grudnia 2020 roku. W tym czasie mieszkańcy maksymalnie 3 gospodarstw domowych będą mogli spędzić wspólnie święta.
Choć większość obywateli będzie miała możliwość wzięcia udziału w świątecznych nabożeństwach, to jednak nadal będą z tego wykluczone osoby zamieszkałe na terenach ze stref o najwyższym stopniu obostrzeń.
Zezwolono za to na popularne na Wyspach Brytyjskich kolędowanie przez chóry odwiedzające domy, to jednak śpiewać je będą mogli tylko kolędnicy (na zewnątrz), którzy przy zwiększonym reżimie sanitarnym i zachowaniu dystansu społecznego będą mogli sami wykonywać świąteczne pieśni (niewskazane jest, by dołączała się do tego publiczność).
Śpiewać nie będą mogli także uczestnicy świątecznych mszy w kościołach (otwartych dla wiernych zachowujących co najmniej 2 metry dystansu). W ograniczonym zakresie zezwolono za to na szkolne jasełka i koncerty kolęd, które w zależności od regionu będą mogły się odbywać albo tylko wśród uczniów z jednej grupy lub bez udziału publiczności (w miejscach o najwyższym stopniu restrykcji).
Będzie można za to liczyć na odwiedzenie świątecznych wiosek Świętego Mikołaja, które będą mogły być otwarte w wyznaczonych miejscach tylko przy zachowaniu zwiększonego reżimu sanitarnego i dystansu społecznego.
Niestety okazuje się, że wielu Brytyjczyków ma za nic zasady dotyczące związane z ograniczeniem liczby osób w miejscach publicznych. Internauci donoszą, że taki tłok panował 6 grudnia przed słynnym londyńskim Harrodsem.
⦁ BELGIA: biskupi odwołali wszystkie świąteczne nabożeństwa
Katoliccy hierarchowie w Belgii w ramach solidaryzowania się z wprowadzonymi przez władzę obostrzeniami w celu ograniczenia pandemii covid-19 zdecydowali się na to, by w tym roku nie organizować żadnych ceremonii religijnych w czasie Bożego Narodzenia.
Choć świątynie pozostaną otwarte dla chętnych, to nie będą się w nich odbywały nabożeństwa, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia liczby zakażeń ze względu na ryzyko przeniesienia infekcji przez osoby gromadzące się przez dłuższy czas w jednym miejscu.
⦁ POLSKA: Otwarte kościoły, limit 5 osób (poza domownikami) na Wigilii i podczas świąt
Takie ograniczenie nie obowiązują jednak uczestników nabożeństw, którzy do 27 grudnia mają prawo odbywać się na terenie całego kraju w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych przy zachowaniu co najmniej 1,5 m odległości pomiędzy wiernymi (nie więcej niż 1 os. na 15 m2 zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz świątyni).
Do 27 grudnia w polscy biskupi wydłużyli dyspensę od udziału w mszach świętych. Mimo że kościły nie będą zamknięte, to nieobecność na nabożeństwach nie będzie uznawana za grzech.
Wierni w kościołach mają obowiązek zakrywania ust i nosa (nie dotyczy to księży i osób odprawiających religijne rytuały, co można było zaobserwować m.in. podczas ostatnich urodzin Radia Maryja w Toruniu).
Polski rząd nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych ograniczeń w przemieszczaniu się. Ogłoszenia nowych obostrzeń można się spodziewać nawet tuż przed samymi świętami.
Godziny dla seniorów w Polsce nie będą obowiązywały w Wigilię, ponieważ większość sklepów 24 grudnia pracuje w ograniczonym zakresie.
W grudniu można liczyć na 3 niedziele handlowe. Oprócz zaplanowanych wcześniej dni handlowych w niedzielę 13 i 20 grudnia, zakupy można było zrobić także 6 grudnia w mikołajki.