Kiedy robi się zimno, wiele osób traci chęć do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Z kolei siłownia lub ćwiczenia w domu również nie każdemu mogą pasować. Na szczęście można wypracować zdrowy kompromis. Podpowiadamy, jakie sporty uprawiać zimą, aby lekkim krokiem wejść w Nowy Rok i kondycyjnie przygotować się na wiosnę.
Zimą pokusa, aby spędzić niedzielę na kanapie lub spontanicznie odwołać trening jest o wiele większa niż w inne pory roku. Wymówki krążą w naszych głowach, bo przecież na dworze jest coraz zimniej. Jednak dla prawdziwych pasjonatów sportu, ani śnieg, ani wiatr nie jest przeszkodą do aktywności na świeżym powietrzu.
Dlaczego uprawianie sportu zimą jest ważne?
Ćwiczenia na świeżym powietrzu zimą nie dla każdego brzmią atrakcyjnie. Niektórzy martwią się przeziębieniem, a jeszcze inni po prostu nie lubią przedzierać się przez śnieżne zaspy. Jednak każdy, kto uprawia zimą sport wzmacnia system odpornościowy, poprawia sobie nastrój, likwiduje stres, a promienie słoneczne stymulują produkcję witaminy D. Ogólnie ciało staje się sprawniejsze, a ty masz więcej energii do działania.
Jakie sporty uprawiać zimą? Lista aktywności dla każdego
Zachowaj ostrożność podczas zjazdu na nartach lub pieszych wędrówkach. Zimą istnieje większe ryzyko poślizgnięcia się na oblodzonej lub mokrej nawierzchni. Przed ćwiczeniami upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt - buty sportowe powinny mieć odpowiedni profil, kask jest ważny podczas jazdy na snowboardzie. Przyda się też bielizna i odzież termoaktywna.
Jazda na nartach
Z roku na rok im mniej jest śniegu, tym więcej osób odkrywa w sobie tęsknotę za jazdą na nartach. Śmiganie po stoku na dwóch nartach - czasem szybciej, czasem wolniej - to zdecydowanie świetna zabawa. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze stoków, każdy (od początkujących po profesjonalistów) z łatwością znajdzie odpowiednie dla siebie ścieźki narciarskie.
Kłótnie pomiędzy amatorami sportu na temat wyższości nart nad deską snowboardową trwają od lat. Po co jednak się kłócić, skoro można jeździć raz na jednym, raz na drugim? Wiele osób uważa snowboard za szczególnie fajny sport na zimę dla dzieci i dorosłych. Każdy jednak musi wiedzieć, że w przypadku jednej deski na nogach, utrzymanie równowagi jest zdecydowanie trudniejsze.
Snowkiting - kitesurfing na śniegu
Zasada jest prosta jak przy kitesurfingu - trzymasz się latawca i szusujesz po śnieżnym dywanie. Zaawansowani sportowcy wprowadzają również skoku i podniebne ewolucje.
Żeglarstwo lodowe
Specjalna żaglówka może szusować przez jezioro z prędkością maksymalną do 135 kilometrów na godzinę. Dzieje się tak ze względu na niskie tarcie podczas żeglowania po lodzie. Na pewno jest to sport zapewniający solidny zastrzyk adrenaliny.
Narciarstwo biegowe - zimowy jogging
Innym bardzo popularnym sportem zimowym jest narciarstwo biegowe. Ten sport wytrzymałościowy jest szczególnie ekscytujący dla wszystkich, którzy lubią biegać i jednocześnie rozkoszować się naturą. Ruch wykonywany podczas biegu jest oszczędny dla stawów kolanowych i pozwala jednocześnie trenować całe ciało, zwiększajać jego wytrzymałość.
Jazda na łyżwach - prawie jak taniec
Łyżwiarstwo to sport zimowy, który nie wymaga śniegu. Wystarczy jedynie tafla lodu o dużej powierzchni (najlepiej na specjalnej hali). Jazda na łyżwach jest wymagająca i może rzucić wyzwanie każdemu układowi sercowo-naczyniowemu.
Zimowe spacery i wędrówki
Nie tylko wiosna i jesień są idealne na piesze wędrówki. Istnieją specjalne zimowe szlaki turystyczne, które umożliwiają piesze wędrówki również zimą. Jednocześnie należy oczywiście zwrócić uwagę na odpowiedni sprzęt - buty, kije i ciepłą odzież. Ci, którzy wolą odkrywać zaśnieżone górskie krajobrazy, mogą również wybrać się na wędrówkę w rakietach śnieżnych.
Sanki - nie tylko dla dzieci
Jazda na sankach nie tylko przywraca wspomnienia z dzieciństwa - to po prostu świetna zabawa. Tracisz jednocześnie też sporo kalorii, bo najpierw sanki trzeba wnieść się na górę.
Hokej
Sport dla fanów gier zespołowych. Na lodzie jest 6 graczy, w tym bramkarze na każdą drużynę. Polowanie na krążek i bramkę jest również bardzo szybkie i zróżnicowane. Nic więc dziwnego, że hokej wzbudza emocję i rozgrzewa ducha walki.
Jak uprawiać sport zimą? 4 wskazówki
Dlaczego zamierzasz rano wstać z ciepłego i przytulnego łóżka i wyjść na zimno? Zimą potrzebujesz silnego powodu, aby zachować motywację pomimo mroźnej zimy. Na przykład przypominaj sobie, jak świetnie się czujesz po treningu.
Motywacja do uprawiania sportu zimą
Chcesz więcej motywacji do ćwiczeń pomimo ciemności, wilgoci i zimna? Warto postawić sobie małe i realne cele - na przykład 30 minut spaceru dziennie. Widząc codzienne wygrane, motywacja będzie rosła i napędzała do realizacji nowych, większych celów. Niezależnie od tego, czy chodzi o utratę wagi, czy budowanie mięśni, najważniejsze pytanie powinno brzmieć "który sport zimowy sprawia mi radość?". Jeśli będziesz robić to, co lubisz, nie będziesz potrzebował żadnej motywacji.
Uprawianie sportu zimą wymaga szczególnej rozgrzewki
Każdy, kto uprawia sport na mrozie, musi liczyć się z większym ryzykiem kontuzji. Kiedy jest zimno, mięśnie kurczą się szybciej i mogą być sztywniejsze niż zazwyczaj. Dlatego rozgrzewka zimą jest podstawowym warunkiem zdrowego treningu. Wyobraź sobie swoje ciało jak samochód - im zimniej jest na zewnątrz, tym dłużej trwa rozgrzanie i przyzwyczajenie się do niskich temperatur . Jeśli nie dostosujesz się odpowiednio do zmian temperatury, dodatkowo obciążasz więzadła, ścięgna i stawy. Upewnij się, że przed aktywnością fizyczną znajdziesz conajmniej 10 minut na rozgrzewkę.
Najpierw rozpocznij rozgrzewkę w umiarkowanym tempie. Dobrymi ćwiczeniami na rozgrzewkę są na przykład przysiady lub pajacyki, które pobudzają całe ciało, a także pozycje jogowe takie jak wojownik czy pozycje psa (pies z głową w dół, pies z głową w górze). Gdy tylko poczujesz, że poruszasz się płynnie i jesteś rozgrzany - możesz rozpocząć trening.
Odpowiednie ubrania to podstawa sportu zimowego
Kiedy na dworze jest zimno, zwykle ubierasz się naprawdę ciepło. O ile na co dzień to zdaje egzamin, to podczas uprawiania sportu zimą zbyt dużo warstw sprawi, że szybko się przegrzejesz. Najlepiej ubrać się w taki sposób, aby na początku było ci trochę zimno - sprawdzą się wtedy ubrania funkcjonalne. Jeśli temperatura spadnie poniżej siedmiu stopni, nie zapomnij o czapce i rękawiczkach.
Prawidłowe oddychanie
Podczas ćwiczeń na dworze, staraj się oddychać przez nos, a nie przez usta. Powietrze w nosie jest ogrzewane, a oddychając przez usta, zimne powietrze trafia od razu do płuc. Może to podrażniać oskrzela i błony śluzowe oraz utrudniać wchłanianie tlenu. Nie wspominając o przeziębieniu.
Gdy wrócisz z sesji ćwiczeń, upewnij się, że jesteś w ciepłym miejscu. Osoby, które są lekko spocone, a następnie wychodzą na zewnątrz, aby się ochłodzić, są bardziej narażone na przeziębienie.