nt_logo

Kim jest Józef Orzeł, rządowy doradca, który przewiduje, że na Polskę spadnie „grad rakiet”?

Daria Siemion

23 marca 2022, 12:46 · 3 minuty czytania
Józef Orzeł podczas audycji w Polskim Radiu powiedział, że Ukraina nie jest jedynym celem Rosji. Jego zdaniem należy liczyć się z tym, że Putin zasypie polskie niebo „gradem rakiet”. Kim jest Józef Orzeł, który doradza polskiemu rządowi?


Kim jest Józef Orzeł, rządowy doradca, który przewiduje, że na Polskę spadnie „grad rakiet”?

Daria Siemion
23 marca 2022, 12:46 • 1 minuta czytania
Józef Orzeł podczas audycji w Polskim Radiu powiedział, że Ukraina nie jest jedynym celem Rosji. Jego zdaniem należy liczyć się z tym, że Putin zasypie polskie niebo „gradem rakiet”. Kim jest Józef Orzeł, który doradza polskiemu rządowi?
Józef Orzeł fot. Michal Wozniak/East News

Józef Orzeł urodził się 26 lutego 1946 roku w ukraińskim Charkowie. W 1968 roku ukończył ekonometrię w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. 10 lat później zdobył tytuł naukowy doktora w dziedzinie filozofii. W młodości pracował w warszawskim Instytucie Organizacji i Mechanizacji Budownictwa oraz w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Ma żonę i dwóch synów.


Działacz Solidarności

Józef Orzeł był jednym z orędowników Solidarności, gdzie skupiał się na działalności wydawniczej i propagandowej. W latach 70. XX wieku drukował ulotki nawołujące do strajku generalnego. Był też redaktorem i współzałożycielem podziemnego pisma „Idee. Wola” oraz autorem pisma „CDN – Głos Wolnego Robotnika”.

Był jednym z kluczowych działaczy Komisji Współpracy Pism Niezależnych „S” Regionu Mazowsze. Odpowiadał za kolportaż podziemnych wydawnictw. Zbierał też podpisy pod listem polskich intelektualistów skierowanym do robotników.

Pisał też dla „Tygodnika Wojennego” i „Kuriera Okrągłego Stołu”. W 1991 roku został redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”. Funkcję sprawował przez pełen rok. W 1992 roku rozpoczął pracę jako redaktor naczelny "Expressu Wieczornego".

W 1981 roku przewiózł do Warszawy ulotki od strajkujących w Gdańsku stoczniowców. Został za to zatrzymany i zwolniony. Od tamtej pory stał się przedmiotem zainteresowania służb bezpieczeństwa i milicji. Rozpracowywał go Wydz. XI Dep. I MSW.

Poseł na Sejm

W 1990 Józef Orzeł był jednym z założycieli Porozumienia Centrum. Była to chrześcijańsko-demokratyczna partia polityczna, na której bazie w latach późniejszych powstało Prawo i Sprawiedliwość. Lech i Jarosław Kaczyńscy już wtedy byli jednymi z najbardziej wpływowych działaczy partii.

W 1991 roku Józef Orzeł został wybrany posłem na Sejm. Podczas swojej kadencji opowiedział się za powołaniem rządu Hanny Suchockiej. Następnie odszedł z Porozumienia Centrum i stał się działaczem Polskiego Programu Liberalnego. W 1993 zrezygnował z polityki i nie ubiegał się o reelekcję.

Zasiadał w następujących Komisjach Sejmowych:

  • Komisja Samorządu Terytorialnego;
  • Komisja Kultury i Środków Przekazu;
  • Komisja Nadzwyczajna do zbadania skutków stanu wojennego;
  • Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Po zakończeniu kariery poselskiej rozpoczął działalność ekspercką. Był doradcą ministra rozwoju regionalnego i jednym ze współautorów Narodowego Planu Rozwoju. W 2017 zajął miejsce w Radzie Polskiej Fundacji Narodowej – kontrowersyjnej instytucji wspieranej przez Beatę Szydło. W 2019 roku objął stanowisko przewodniczącego Rady do Spraw Cyfryzacji będącej organem Ministerstwa Cyfryzacji.

Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”

Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” (SMWI) powstało w 1998 roku. Przedmiotem działalności organizacji jest wspieranie rozwoju kompetencji cyfrowych. Flagowym projektem stowarzyszenia są Konferencje „Miasta w Internecie”, na których spotykają się przedstawiciele jednostek samorządowych z całej Polski.

Najważniejsze cele stowarzyszenia „Miasta w Internecie” to:

  • transformacja cyfrowa polskich szkół;
  • edukacja cyfrowa dorosłych;
  • prowadzenie badań w zakresie zasobów cyfrowych;
  • testowanie cyfrowych rozwiązań edukacyjnych;
  • współpraca z samorządami w zakresie realizacji projektów informatycznych.

Józef Orzeł jest wiceprezesem stowarzyszenia. Obecnie pracuje nad jednym z najważniejszym projektów organizacji: „Polską Cyfrową Równych Szans”. Ponadto jest wiceprzewodniczącym Koalicji na rzecz Społeczeństwa Informacyjnego.

Czytaj także: https://natemat.pl/403011,dr-jozef-orzel-o-misji-pokojowej-kaczynskiego

Klub Ronina

Józef Orzeł jest jednym z założycieli Klubu Ronina. Nazwa organizacji nawiązuje do tradycji japońskiej i oznacza "rycerza słusznej sprawy, nieznajdującego żadnego wodza, któremu warto byłoby służyć”. Członkami klubu nie mogą być czynni politycy, jednak ma ona charakter prawicowy. Jej prezesem jest Rafał Ziemkiewicz.

Organizację tworzą osoby związane z Porozumieniem Centrum i PiS. Jedni z najbardziej rozpoznawalnych członków Klubu Ronina to Dawid Wildstein, Tomasz Terlikowski, Jacek Karnowski, Joanna Lichocka i Tomasz Sakiewicz. Członkowie klubu spotykają się co tydzień, by przeanalizować najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia.

Do dyskusji w Klubie Ronina zapraszani są politycy i eksperci. Jednym z gości organizacji był kontrowersyjny polityk Antoni Macierewicz oraz twórca teorii spiskowych na temat COVID-19 Grzegorz Braun.

Od 2011 roku wszystkie debaty organizowane przez Klub Ronina są relacjonowane online. Można obejrzeć je na stronie Blogpressu, portalu Niezależna.pl, a także na kanale Blogpressportalu w serwisie YouTube. W 2015 roku organizacja po raz pierwszy transmitowała debatę na żywo. Jednym z zaproszonych gości był Jarosław Kaczyński.