nt_logo

Rząd PiS żąda konkretów od Zachodu, a jak sam pomógł? Tak MON odpowiedziało na nasze pytania

Alan Wysocki

13 kwietnia 2022, 16:42 · 4 minuty czytania
Od początku wojny Mateusz Morawiecki żąda od Zachodu konkretnej pomocy militarnej dla Ukrainy. Jarosław Kaczyński poszedł o krok dalej, domagając się interwencji NATO w Kijowie. Jakie jednak konkretnie wsparcie Wołodymyr Zełenski otrzymuje od nas? Postanowiliśmy to sprawdzić.


Rząd PiS żąda konkretów od Zachodu, a jak sam pomógł? Tak MON odpowiedziało na nasze pytania

Alan Wysocki
13 kwietnia 2022, 16:42 • 1 minuta czytania
Od początku wojny Mateusz Morawiecki żąda od Zachodu konkretnej pomocy militarnej dla Ukrainy. Jarosław Kaczyński poszedł o krok dalej, domagając się interwencji NATO w Kijowie. Jakie jednak konkretnie wsparcie Wołodymyr Zełenski otrzymuje od nas? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Mateusz Morawiecki żąda pomocy dla Ukrainy. My sprawdziliśmy, co robi rząd Fot. Grzegorz Banaszak / Reporter / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Czy Polska kieruje do Ukrainy wsparcie militarne? Czy w naszym kraju szkoleni są żołnierze ukraińscy? – te pytania zadajemy sobie od początku brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę
  • Postanowiliśmy zapytać o to Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak wyjaśniono, od lat udzielamy "praktycznego wsparcia" ukraińskim siłom zbrojnym. W ostatnim czasie robimy to nieodpłatnie
  • "Nasze działania koncentrowały się m.in. na szkoleniach na terytorium Ukrainy organizowanych przez żołnierzy z Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych w ramach Wielonarodowej Połączonej Grupy Szkoleniowej" – czytamy

Morawiecki żąda pomocy dla Ukrainy. My sprawdziliśmy, co konkretnie robi Polska

– Dość gry na zwłokę niektórych liderów. Dość lawirowania, kręcenia – grzmiał 4 kwietnia Mateusz Morawiecki. Premier oczekuje twardych sankcji, broni i sprzętu dla Ukrainy, a także większej pomocy finansowej.

Politykom PiS nie podobają się ogólne deklaracje w kwestii zbrojenia Kijowa ze strony Zachodu. Olaf Scholz przekazuje jedynie, że "Niemcy wysyłają i będą wysyłać broń", a tamtejsza ministra obrony Christine Lambrecht zawile stwierdziła, że Berlin "jest drugim dostarczycielem broni dla Ukrainy".

Konkretniejsze informacje podają głównie Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Na oficjalnych stronach administracji Johnsona i Bidena możemy dowiedzieć się, jakie kwoty i rodzaje sprżetu zostały przekazane ukraińskim żołnierzom.

Czytaj także: "Miny schowano pod zwłokami Ukraińców". Polak opowiada o masakrze w Borodziance

W natłoku krytyki Zachodu, Prawo i Sprawiedliwość nie powiedziało, w jaki sposób konkretnie sami wspierają naszego sąsiada. Rząd chwali się głównie pomocą, jaką przekazuje uchodźcom. W rozmowie z naTemat wolontariusze powiedzieli jednak, że bez oddolnego zaangażowania mielibyśmy do czynienia z katastrofą humanitarną.

Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało naTemat, jak pomagamy państwu Wołodymyra Zełenskiego. "Polska od lat udziela praktycznego wsparcia ukraińskim siłom zbrojnym" – przekazali pracownicy biura prasowego.

Czytaj także: Wyciekła "lista nagród" dla rosyjskich żołnierzy. Oto jak mogą zarobić podczas wojny w Ukrainie

"W ostatnim czasie także przekazując nieodpłatnie składniki mienia wojskowego pochodzącego z zasobów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" – dodali urzędnicy. Z przyczyn bezpieczeństwa nie wyjaśniono, co konkretnie otrzymuje Ukraina.

Przypomnijmy, że podobną narrację stosują liderzy Zachodu, którzy są... krytykowani przez Morawieckiego za "lawirowanie".

Jak Polska pomaga Ukrainie? "To muszą być tajne operacje, przykryte kurtyną milczenia"

Nieoficjalne informacje z frontu sugerują, że nasz sąsiad może wykorzystywać między innymi polskie drony FlyEye oraz amunicję krążącą Warmate. Nie oznacza to jednak, że sprzęt został przekazany po wybuchu wojny.

– My produkujemy tani system rozpoznania lub uderzeniowy, który pozwala na obserwację pola walki i zarazem chroni życie naszych własnych ludzi, pozwalając im bezpiecznie obserwować cele z daleka – wytłumaczył dla naTemat Remigiusz Wilk, dyrektor komunikacji Grupy WB, które produkuje bezzałogowce.

Czytaj także: Wyciekły rozmowy rosyjskich żołnierzy z rodzinami. Tak przyjmowali "zamówienia"

Warto podkreślić, że poza dronami sprawdził się także polski system komunikacji pojazdowej Fonet. Jest on używany w kilkunastu tysiącach wozów wojskowych na całym świecie, w tym w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Na początku marca zaś gen. Waldemar Skrzypczak wyjaśnił, że rząd nie powinien głośno mówić, jakie konkretnie wsparcie militarne przekazuje do Kijowa. – Trzeba zrobić wszystko, żeby armię ukraińską wspierać, ale trzeba robić to nieoficjalnie. To muszą być tajne operacje, przykryte kurtyną milczenia – zaznaczył.

Czy w Polsce szkolą się żołnierze ukraińscy? Zasugerował to Joe Biden

Jeszcze pod koniec marca opinię publiczną poruszyły słowa Joe Bidena. Prezydent USA mógł zasugerować, że w Polsce ma miejsce szkolenie wojsk ukraińskich. – Rozmawiamy o pomocy w szkoleniu wojsk ukraińskich, które są w Polsce – mówił w ostatnich dniach marca.

Czytaj także: Przyjaciel Putina schwytany na Ukrainie! Sukcesem SBU pochwalił się sam Zełenski

Słowa te w rozmowie z naTemat skomentował gen. Skrzypczak. – Ja bym tego nie komentował. Nie powinniśmy o tym mówić wcale, a zwłaszcza publicznie. To, czy się szkolą, to nasza sprawa – wyjaśnił.

O tę kwestię również zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej. Wyjaśniono, że niezwykle istotnym elementem wsparcia Polski dla Ukrainy jest działające od 6 lat Dowództwo Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

"Jedyna jednostka z udziałem Ukrainy oraz państw NATO"

"Większość kosztów codziennego funkcjonowania pokrywa Polska. Jest to jedyna tego typu jednostka z udziałem Ukrainy oraz państw członkowskich NATO" – zaznaczył resort. Jak dodano, dzięki temu rozwiązaniu ukraińscy oficerowie mogą działać zgodnie z procedurami NATO.

"Następnie wykorzystują to po powrocie do kraju, przyczyniając się do wzrostu interoperacyjności sił zbrojnych Ukrainy oraz państw NATO. Dowództwo litewsko-polsko-ukraińskie jest również zaangażowane w działania szkoleniowe na terytorium Ukrainie" – dodali przedstawiciele Mariusza Błaszczaka.

Czytaj także: Ukraina dostała wielką pomoc z Francji. Oni pomogą zbadać zbrodnie Rosjan

Resort nie wspomniał o szkoleniu sił zbrojnych Wołodymyra Zełenskiego w Polsce jednak powiedział o szkoleniach na terytorium Ukrainy. "Nasze działania koncentrowały się m.in. na pracach w ramach Rady Doradczej ds. Reformy Obronnej" – przekazali nam urzędnicy MON.

"Jesteśmy zaangażowani w działania Wielonarodowej Połączonej Komisji, zwłaszcza w podkomitetach Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych, Wojsk Inżynieryjnych, logistyki oraz Policji Wojskowej, szkoleniach na terytorium Ukrainy organizowanych przez żołnierzy z Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych w ramach Wielonarodowej Połączonej Grupy Szkoleniowej – Ukraina (JMTG-U)" – wymienili.

Czytaj także: Kwaśniewski prosto wyjaśnił sprawę embarga na surowce z Rosji. Wskazał wielkie zagrożenie

Poza tym bierzemy udział we wspólnych (wielonarodowych) ćwiczeniach wojskowych (m.in. coroczne międzynarodowe Rapid-Trident), kursach specjalistycznych i językowych organizowanych przez nasze uniwersytety i centra szkoleniowe.

"Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie opracował systemowe rozwiązania dla ukraińskiej służby zdrowia i szkolił ukraińskich specjalistów zajmujących się problematyką PTSD" – przekazali redakcji naTemat.

Czytaj także: https://natemat.pl/406720,co-sie-dzieje-w-ukrainie-49-dzien-inwazji-duda-spotyka-sie-z-zelenskim