
Pomoc zaatakowanym przez Rosję Ukraińcom niesie wiele gwiazd. Niektórzy, jak Salma Hayek, wspierają Ukrainę symbolicznie, inni, chociażby Mila Kunis i Ashton Kutcher czy Blake Lively i Ryan Reynolds organizują zbiórki i wpłacają znaczne sumy na rzecz pomocy humanitarnej, a jeszcze inni, jak Sean Penn czy reżyser "Nie czas umierać" Cary Fukunaga, działają na linii frontu.
Liev Schreiber pomaga Ukrainie
Do grona pomagających ze świata kina dołączył Liev Schreiber, gwiazdor serialu "Ray Donovan" i takich filmów, jak "Spotlight" czy "X-Men Geneza: Wolverine". 54-letni aktor, prywatnie były partner Naomi Watts, przyleciał do Polski i został wolontariuszem w Przemyślu. Schreiber, który już wcześniej nagłaśniał to, co dzieje się w Ukrainie w swoich mediach społecznościowych, gotuje dla uchodźców wraz z organizacją pozarządową World Central Kitchen.
"Barszcz dla 1500 osób! Dzień pierwszy w Przemyślu w Polsce, tuż za granicą z Ukrainą. World Central Kitchen nadal jest gwiazdą rocka – służy tym, którzy stracili prawie wszystko i karmi ich. Ogromne podziękowania dla wszystkich niezwykłych wolontariuszy" – napisał Schreiber 11 kwietnia na Instagramie. Aktor dodał równiez zdjęcie, na którym wraz z inną wolonatiuszką stoi nad ogromnym kotłem z czerwonym barszczem.
Schreiber relacjonował również, jak kroi warzywa. "Jestem bardzo dumny z pęcherza od siekania" – pochwalił się żartobliwie, pokazując zdjęcie małej rany na swojej dłoni. Gwiazda "Raya Donovana" przedstawia również w mediach społecznościowych innych wolontariuszy z World Central Kitchen, którzy pomagają w Przemyślu oraz publikuje linki do stron organizacji, na których można wesprzeć Ukrainę finansowo.
Cary Fukunaga w Buczy
Niedawno Ukraińcom pomagał również amerykański reżyser Cary Fukunaga, autor 25. filmu o Jamesie Bondzie "Nie czas umierać" oraz seriali "Detektyw" czy "Maniak". Filmowiec pojechał do Ukrainy i podzielił się relacją z zaatakowanego przez Rosję kraju w mediach społecznościowych. Fukunaga nie tylko opowiada o swoich działaniach pomocowych, ale również opowiada historie dotkniętej tragedią ukraińskiej ludności.
Reżyser podzielił się m.in. historiami uchodźczyń z Melitopola, Czernichowa oraz Charkowa, które zostały w kraju, by wspierać mężczyzn ze swoich rodzin walczących na froncie. Udał się również do Buczy, w której Rosjanie dokonali masakry na ludności cywilnej w ich domach oraz na ulicach. Fukunaga wraz z założycielem organizacji World Central Kitchen i szefem kuchni José Andrésem tylko jednego dnia dostarczyli ocalałym 6 tys. kg pożywienia oraz obiecali wrócić z kolejnymi racjami żywności.
"(...) Przeważnie starsi, chorzy i głodni, ich trauma wyrażała się w pustym niedowierzaniu, potem łzach, pocałunkach i długich rozpaczliwych uściskach. Zaczęli nadjeżdżać ze wszystkich kierunków i rozmawiali z kimkolwiek, kto chciał ich słuchać, z drżącymi rękami i drżącymi głosami" – relacjnował spotkanie z ludnością z Buczy Fukunaga.