nt_logo

To może być kluczowy cel Ukraińców. "Udany atak byłby upokorzeniem dla Rosji"

Michał Koprowski

07 maja 2022, 19:44 · 2 minuty czytania
Według "Forbesa" Most Krymski "jest ogromnym i oczywistym celem ukraińskiego ataku". Ponadto, amerykański dwutygodnik wskazuje, że w internecie pojawiła się strona z zegarem, który ma odliczać czas do wysadzenia mostu łączącego Krym z Krajem Krasnodarskim.


To może być kluczowy cel Ukraińców. "Udany atak byłby upokorzeniem dla Rosji"

Michał Koprowski
07 maja 2022, 19:44 • 1 minuta czytania
Według "Forbesa" Most Krymski "jest ogromnym i oczywistym celem ukraińskiego ataku". Ponadto, amerykański dwutygodnik wskazuje, że w internecie pojawiła się strona z zegarem, który ma odliczać czas do wysadzenia mostu łączącego Krym z Krajem Krasnodarskim.
Ten most może być kluczowym celem Ukraińców. Forbes: "Udany atak byłby upokorzeniem dla Rosji" Fot. Anatolii Stepanov / East News, Associated Press / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Most Krymski powstał w 2018 r. nad Cieśniną Kerczeńską.
  • Konstrukcja stanowi połączenie Półwyspu Krymskiego z rosyjskim Krajem Krasnodarskim.
  • "Udany atak na Most Krymski byłby upokorzeniem dla Rosji, a także przerwałby ważną linię zaopatrzenia" – stwierdza "Forbes".

Czy ukraińskie siły są w stanie wysadzić Most Krymski?

"Forbes" podkreśla istotny charakter Mostu Krymskiego stwierdzeniem, że część Rosjan zamieszkujących Krym już z niego korzysta, aby opuścić region. "Dla rosyjskich mieszkańców Krymu most jest liną ratunkową, łączącą ich z ojczyzną; niektóre doniesienia sugerują, że wielu z nich już go opuszcza ze względu na niepewną sytuację militarną" – czytamy.

Jeden z dziennikarzy pisma wątpi w możliwości ukraińskich sił zbrojnych w kontekście wysadzenia przeprawy. Podkreśla, że takie operacje zawsze są trudne w realizacji, a wykorzystywane przez siły ukraińskie drony Bayraktar TB2 nie są w stanie przetransportować ładunku zdolnego zniszczyć taką konstrukcję.

Przeczytaj także: Propagandyści Putina pokłócili się na wizji o broń nuklearną. Padły zaskakujące słowa [WIDEO]

Sekretarz Pentagonu John Kirby zapowiedział w kwietniu dostawę bezzałogowych łodzi "zaprojektowanych tak, aby pomóc Ukrainie w jej potrzebach obrony wybrzeża", które mogłyby zostać wykorzystane do zniszczenia mostu.

Atak na most – mocna reakcja

Amerykański dwutygodnik przypomina słowa rzecznika Kremla. Dmitrij Pieskow zapowiedział wcześniej, że jakikolwiek atak na Most Krymski wywoła mocną reakcję Rosji. Z kolei sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy zdaje się nie przejmować tymi groźbami. Ołeksij Daniłow stwierdził, że gdyby tylko ukraińskie siły miały taką sposobność – most już dawno zostałby wysadzony. – A jeśli będzie taka możliwość, to na pewno to zrobimy – zaznaczył.

Zegar odliczający czas do wysadzenia mostu

W sieci pojawiła się strona, na której można zobaczyć zegar, odliczający czas do wysadzenia strategicznej konstrukcji. Według tego zegara Most Krymski ma zostać wysadzony 9 maja, w rosyjski Dzień Zwycięstwa. "Rosjanie, którzy przenieśliście się na Krym po jego aneksji w 2014 roku, macie jeszcze czas na opuszczenie terytorium suwerennego państwa ukraińskiego!" – brzmi komunikat.

"Forbes" ocenia, że umieszczenie takiego zegara w sieci ma na celu sprowokowanie rosyjskich sił do wzmocnienia ochrony mostu, odwrócenie uwagi od ataku w innym miejscu lub zadrwienie z samej Rosji.

"Ale biorąc pod uwagę wcześniejsze niespodziewane sukcesy Ukrainy, w tym zatopienie krążownika 'Moskwa' czy poszerzenie arsenału zaawansowanej technologicznie broni, ludzie na Krymie będą się zapewne zastanawiali, czy nie powinni zawczasu wynieść się stamtąd" – czytamy.

Czytaj także: https://natemat.pl/411556,admiral-makarow-trafiony-jest-wideo