nt_logo

Nie tylko Finlandia, ale i Szwecja. Podano konkretny termin zgłoszenia akcesu do NATO

Alan Wysocki

12 maja 2022, 16:26 · 3 minuty czytania
Nie tylko Finlandia będzie ubiegała się o jak najszybsze członkostwo w NATO. Według nieoficjalnych doniesień pisma "Bild", Szwecja zgłosi swój akces najpóźniej w niedzielę 15 maja. Niewykluczone, że oba państwa zostaną oficjalnie przyjęte do Sojuszu podczas szczytu w Madrycie 30 czerwca.


Nie tylko Finlandia, ale i Szwecja. Podano konkretny termin zgłoszenia akcesu do NATO

Alan Wysocki
12 maja 2022, 16:26 • 1 minuta czytania
Nie tylko Finlandia będzie ubiegała się o jak najszybsze członkostwo w NATO. Według nieoficjalnych doniesień pisma "Bild", Szwecja zgłosi swój akces najpóźniej w niedzielę 15 maja. Niewykluczone, że oba państwa zostaną oficjalnie przyjęte do Sojuszu podczas szczytu w Madrycie 30 czerwca.
Nie tylko Finlandia, ale i Szwecja. Podano termin zgłoszenia akcesu do NATO Fot. Andrzej Iwańczuk / Reporter / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Brutalna i nielegalna inwazja Władimira Putina na Ukrainę wzbudziła obawy Szwecji i Finlandii. Państwa utrzymujące neutralność militarną stały się potencjalnymi ofiarami następnych ataków
  • W ciągu dwóch miesięcy premier Szwecji Magdalena Andersson i premier Finlandii Sanna Martin radykalnie zmieniły swoją politykę. Helsinki już zgłosiły akces do NATO
  • Według nieoficjalnych doniesień "Bilda", Sztokholm przekaże identyczne wieści najpóźniej w niedzielę 15 maja

Nieoficjalne: Szwecja jeszcze w tym tygodniu zgłosi akces do NATO

Jak pisaliśmy w naTemat, Finlandia oficjalnie potwierdziła, że będzie ubiegać się o członkostwo w NATO. Decyzję poprzedził szereg konsultacji oraz analiz bezpieczeństwa państwa sąsiadującego z Rosją.

Czytaj także: Sondaż pokazał, co Polacy myślą o rozszerzaniu NATO. Wyniki dają do myślenia

"Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały sojusz obronny. Finlandia musi bezzwłocznie ubiegać się o członkostwo" – czytamy w oświadczeniu.

Wszystko wskazuje na to, że w ślad za Helsinkami ruszy Szwecja. Niemiecka prasa już donosi o kolejnym możliwym akcesie. "Szwecja również prawdopodobnie wkrótce pójdzie w ślady Finlandii. Jutro spodziewają się własnej analizy polityki bezpieczeństwa, a decyzja powinna zostać ogłoszona w niedzielę" – poinformował "Bild".

Czytaj także: Litwa odpowiada na groźby Rosji wobec NATO. Szef MON tego kraju przypomniał jedną ważną rzecz

Proces przystąpienia do NATO jest o wiele prostszy, niż proces przystąpienia do Unii Europejskiej. Konieczna jest jednak jednogłośna zgoda 30 obecnych członków Paktu Północnoatlantyckiego.

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg jasno dał jednak do zrozumienia, że zarówno Finlandia, jak i Szwecja będą mile widziane w sojuszu polityczno-wojskowym. Swojego poparcia udzieliła także Polska.

Czytaj także: Szef Pentagonu stanowczo o możliwych planach Putina. "Jeśli Rosja uderzy na Polskę..."

"Decyzja Finlandii o rozpoczęciu procedury przystąpienia do NATO to bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski i Europy. Polska opowiada się za jak najszybszym przyjęciem Finlandii do Sojuszu" – napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Według nieoficjalnych doniesień niemieckiego dziennika cały proces powinien zająć kilka tygodni. Niewykluczone, że oficjalna decyzja zostanie ogłoszona światu podczas szczytu NATO w Madrycie, który jest zaplanowany na 30 czerwca.

Czytaj także: Szwedzkie służby przestrzegają przez rosyjskimi szpiegami. "Telefony mogą być na podsłuchu"

Jak pisaliśmy w naTemat, fiński rząd wielokrotnie zachęcał Szwecję, by wspólnie zmienić politykę militarną. Z pomocą ruszyły także Stany Zjednoczone, które zaproponowały gwarancje bezpieczeństwa na czas rozpatrywania wniosku.

Oficjalnie zgłoszenie kandydatury wywołały kolejne groźby ze strony Rosji. W czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rozszerzenie NATO nie przyczynia się do bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie.

Czytaj także: Putin dostanie to, czego bardzo nie chciał. Nie pomagają nawet groźby z Moskwy

– Oczywiście, wszystko to stanie się elementem specjalnej analizy i opracowania niezbędnych środków w celu zrównoważenia sytuacji i zapewnienia naszego bezpieczeństwa – stwierdził, cytowany przez propagandową agencję TASS.

Jeszcze wcześniej groźbami rzucał Dmitrij Miedwiediew. – Nikt rozsądny nie chce wyższych cen i podatków, zwiększonego napięcia na granicach, Iskanderów, broni hipersonicznej i okrętów z bronią jądrową dosłownie na wyciągnięcie ręki od własnego domu – powiedział.

Czytaj także: https://natemat.pl/407011,szwecja-i-finlandia-chca-do-nato-na-czele-obu-rzadow-stoja-kobiety