Szefowa Światowej Organizacji Zdrowia w Ukrainie ostrzega przed ryzykiem wybuchu epidemii cholery. Największe zagrożenie występuje w całkowicie wyniszczonym przez Rosjan Mariupolu. Dr Dorit Nitzan przekazała, że woda pitna jest tam wymieszana ze ściekami. Okupanci zniszczyli większość rurociągów.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ludobójstwa, bombardowania, gwałty, przesiedlenia i tortury to nie wszystko. WHO alarmuje ws. "ogromnego ryzyka" wystąpienia cholery w Ukrainie. Powód? Dramatyczna sytuacja sanitarna
Jeszcze wcześniej siły zbrodnie Ukrainy ostrzegały, że Władimir Putin może wykorzystać ewentualną pandemię do oskarżenia Kijowa o atak przy użyciu broni biologicznej
WHO i rząd w Kijowie już rozpoczęli szeroko zakrojone przygotowania do zapobiegania rozprzestrzenianiu cholery. Produkowane są szczepionki, testy, a obywatele otrzymują niezbędne informacje o infekcji
Zagrożenie epidemią cholery w Europie. To skutek wojny w Ukrainie
Szefowa ukraińskiego oddziału WHO dr Dorit Nitzan zorganizowała briefieng w sprawie ryzyka wystąpienia epidemii cholery w Mariupolu. Powodem zagrożenia jest fatalna sytuacja sanitarna w mieście.
– WHO obawia się, że zniszczenie systemu wodociągowego w Mariupolu może doprowadzić do rozprzestrzeniania się w mieście chorób zakaźnych, w tym cholery – powiedziała. – Wiele instalacji komunalnych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków – dodała dr Nitzan. Z relacji medyków wynika, że w Mariupolu woda pitna miesza się z błotem i ściekami.
W zablokowanym mieście przebywa zaś około 100 tysięcy cywilów. Według nieoficjalnych szacunków, bandyci Władimira Putina zamordowali około 50 tysięcy niewinnych ludzi.
Sprawa jest na tyle poważna, że WHO już zaczęło przygotowywać się na czarny scenariusz. Pod Dnieprem pracownicy organizacji już rozpoczęli produkcję szczepionek przeciw cholerze. Przygotowywane są również specjalne zestawy medyczne.
Konkretne działania już podejmuje ukraiński rząd. Do 1 czerwca wszystkie placówki medyczne mają zostać przygotowane do leczenia i profilaktyki cholery. Zaplanowano między innymi wzmocnienie kontroli sanitarnej w miejscach dużego skupienia ludności.
W szpitalach medycznych mają znaleźć się testy na cholerę, a obywatele mają otrzymać niezbędne informacje dotyczące choroby zakaźnej.
Na początku maja pisaliśmy w naTemat o ryzyku wystąpienia cholery w niektórych regionach Ukrainy. Wówczas rząd w Kijowie ujawnił, że na infekcje już przygotowuje się strona rosyjska. Wystąpienie cholery może nie tylko doprowadzić do kolejnych śmierci, ale także dać Kremlowi pretekst do oskarżenia Zełenskiego o użycie broni biologicznej.
Przypomnijmy, że jeszcze przed wojną Rosja kłamała, mówiąc, że USA produkuje w specjalnych laboratoriach w Ukrainie broń masowego rażenia.