Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.
– Kiedy dziś od 50 do 100 ludzi dziennie może ginąć na najtrudniejszym kierunku, na wschodzie… Bronią naszego państwa i naszej niepodległości, o której mówią wszyscy na świecie – powiedział Wołodymyr Zełenski, cytowany przez "Ukraińską Prawdę".
Czytaj także: Ołena Zełenska opublikowała wzruszający film dla Polaków. "Mamy ogromne szczęście"
Jeszcze w ostatnich dniach kwietnia prezydent Ukrainy podsumował straty, jakie poniosła armia od początku inwazji Rosji. Wówczas przekazał, że zginęło od 2,5 do 3 tysięcy ukraińskich żołnierzy, a 10 tysięcy wojskowych zostało rannych.
Poza ginącymi żołnierzami, Rosjanie odpowiadają za ludobójstwa przeprowadzone między innymi w Irpieniu, Motyżynie, Buczy oraz w Borodziance. W Mariupolu, według mera Wadima Bojczenki, zginęło ponad 20 tysięcy niewinnych obywateli.
Czytaj także: Duda na konferencji z Zełenskim w swoim stylu: Rosjanie czapki pogubili i uciekają
Co więcej, przez wzgląd na dynamizm inwazji, wciąż trudno oszacować koszty, z jakimi wiązać się będzie odbudowa Ukrainy. Nie tylko Mariupol jest miastem zrównanym z ziemią przez Władimira Putina. Szacuje się, że mowa nawet o setkach miliardów euro.
Ogromne straty ponosi także Kreml. Fatalne zarządzanie armią, niezrozumiałe decyzje oraz szorujące po dnie morale mają swoje skutki. Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało, że od 24 lutego zginęło 29 200 bandytów Władimira Putina.
Czytaj także: "Generałowie mogą zacząć konspirować". Eksperci o szansach na zamach stanu w Rosji
Kreml straci też coraz więcej sprzętu niezbędnego do prowadzenia inwazji. Do 23 maja zniszczono 170 helikopterów, 1 293 czołgów, 3 166 bojowych pojazdów opancerzonych, 93 systemy antyrakietowe, 2 206 pojazdów oraz zbiorników paliwa.
Ukraińcom udało się zniszczyć także 13 okrętów wojennych, 476 dronów oraz 604 systemów artyleryjskich. Kijów zaś jest regularnie zaopatrywany przez Zachód. Broń płynie z krajów bałtyckich, USA, Niemców oraz bezpośrednio od całego NATO.
Czytaj także: Atak rakietowy na Kijów podczas przemówień Dudy i Zełenskiego. Kumoch: Nie było ewakuacji
Zachód znajduje się w stanie wyścigu z czasem. Dlaczego? W rozmowie z naTemat, wyjaśnił to były dyrektor biura informacji NATO w Moskwie Robert Pszczel. – Teraz widzimy wyścig z czasem, czyli jak szybko uda się wesprzeć Ukrainę dostawami ciężkiego sprzętu, które pozwolą zniwelować nierówności w zakresie wyposażenia – wyjaśnił.
– W obecnej sytuacji najważniejsze jest regularne reagowanie i wspieranie Ukrainy ze strony państw NATO i innych jej partnerów. W tej walce, a także w utrzymaniu kontroli nad wszystkimi terenami. Tam, gdzie oni tracą tę kontrolę, dochodzi do zbrodni wojennych – dodał.