nt_logo

Zełenski stanowczo o okupowanych terenach: "Rosjanie będą musieli opuścić Krym"

Michał Koprowski

25 maja 2022, 10:06 · 2 minuty czytania
Wołodymyr Zełenski podkreślił we wtorkowym przemówieniu wideo, że "Rosjanie będą musieli opuścić Krym" oraz wszystkie inne miejsca na terytorium Ukrainy, które niesłusznie uważają za swoje. Prezydent Ukrainy odniósł się również m.in. do sytuacji w Donbasie, morale żołnierzy wroga oraz oświadczenia Rosji.


Zełenski stanowczo o okupowanych terenach: "Rosjanie będą musieli opuścić Krym"

Michał Koprowski
25 maja 2022, 10:06 • 1 minuta czytania
Wołodymyr Zełenski podkreślił we wtorkowym przemówieniu wideo, że "Rosjanie będą musieli opuścić Krym" oraz wszystkie inne miejsca na terytorium Ukrainy, które niesłusznie uważają za swoje. Prezydent Ukrainy odniósł się również m.in. do sytuacji w Donbasie, morale żołnierzy wroga oraz oświadczenia Rosji.
Wołodymyr Zełenski stanowczo o okupowanych terenach Ukrainy: "Oczywiście Rosjanie będą musieli opuścić Krym" Fot. Abaca / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Wołodymyr Zełenski zaznaczył podczas swojego przemówienia, że Rosjanie będą zmuszeni opuścić okupowane terytoria
  • – Na pewno nie będą tam gospodarzami – stwierdził prezydent Ukrainy
  • Przekazał również, że sytuacja w Donbasie jest trudna. – Okupanci chcą wszystko tam zniszczyć – powiedział ukraiński przywódca

Cała rosyjska armia w Donbasie

– Oczywiście okupanci będą musieli opuścić Krym. Podobnie jak Chersoń, Melitopol, Energodar, Mariupol i wszystkie inne miasta i gminy, które uważają za swoje. Na pewno nie będą tam gospodarzami – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Zobacz też: Zełenski pierwszy raz tak otwarcie o stratach. Przyznał, ilu żołnierzy ginie jednego dnia

Ukraiński przywódca przyznał, że walka z Rosją, której armia posiada przewagę w postaci sprzętu oraz uzbrojenia wymaga czasu i będzie kosztowała Ukrainę wiele wysiłku. – Teraz sytuacja w Donbasie jest niezwykle trudna. W rzeczywistości cała armia rosyjska jest tam rzucona do ataku. Popasna, Siewierodonieck, Słowiańsk – okupanci chcą wszystko tam zniszczyć – powiedział

Rosyjscy żołnierze rozumieją, że wojna nie ma sensu

Podczas przemówienia wskazał również, że podsłuchane rozmowy rosyjskich żołnierzy sugerują, że rozumieją oni, iż wojna w Ukrainie nie ma większego sensu dla Federacji Rosyjskiej, a ich armia na płaszczyźnie strategicznej skazana jest na porażkę.

Przeczytaj także: Klęska Rosjan nad Dońcem. Nawet rosyjscy eksperci wojenni zarzucają armii Putina niekompetencję

– Potrzeba jednak czasu i wielu niezwykłych wysiłków naszych ludzi, aby przełamać ich przewagę w ilości sprzętu i broni. Dlatego dostawy ciężkiej broni na Ukrainę, wyrzutni rakietowych, czołgów, broni przeciwokrętowej są najlepszą inwestycją w utrzymanie stabilności na świecie i zapobieganie wielu poważnym kryzysom, które Rosja wciąż planuje wywołać lub już sprowokowała – powiedział prezydent Ukrainy.

"Rosyjska amunicja rakietowa jest prawie całkowicie zużyta"

Zełenski wskazał ponadto, że Rosja wydała we wtorek oświadczenie o "spowolnieniu" ofensywy. – No cóż, po trzech miesiącach szukania wyjaśnienia, dlaczego nie udało im się rozbić Ukrainy w ciągu trzech dni, nie potrafili wymyślić nic lepszego – wyjaśnił.

– Zginęło prawie 30 000 rosyjskich żołnierzy. Ponad 200 rosyjskich samolotów zostało zestrzelonych. Tysiące zniszczonych rosyjskich czołgów, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu. Rosyjska amunicja rakietowa jest prawie całkowicie zużyta. I chcą zatuszować to kłamstwami, że nie walczą na pełnych obrotach? Marnie. Ale nadejdzie czas, kiedy sami to przyznają – oznajmił ukraiński prezydent.

Może Cię zainteresować: Amerykański generał o możliwym terminie końca wojny. Wskazał ogromne problemy Rosjan

Wołodymyr Zełenski przyznał, że we wtorek odbył rozmowę z Charlesem Michelem. Przewodniczący Rady Europejskiej zapewnił o zwołaniu posiedzenia ws. pomocy dla Ukrainy. Ponadto, prezydent rozmawiał z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau o wsparciu obronnym swojego kraju.

Czytaj także: https://natemat.pl/415048,od-jutra-na-wegrzech-obowiazuje-stan-wyjatkowy-w-zwiazku-z-wojna-w-ukrainie