Czy to pierwszy społecznościowy aparat fotograficzny
Michał Mańkowski
05 grudnia 2012, 19:00·5 minut czytania
Publikacja artykułu: 05 grudnia 2012, 19:00
Zrobiłeś fajne zdjęcie? Super. I co dalej? Nawet jeśli nie jesteś fotoreporterem, który musi natychmiast wysłać je do redakcji, to i tak chciałbyś jak najszybciej, najlepiej od razu pokazać je swoim znajomym. Jeśli zdjęcie jest w twoim telefonie komórkowym, to nie ma problemu. Pewnie masz tam też Facebooka, Instagram, albo inną aplikację. Ale jeśli zrobiłeś zdjęcie aparatem fotograficznym? Wtedy często masz kłopot.
Reklama.
Tradycyjna droga wygląda tak: wyjmujesz kartę pamięci z aparatu. Wkładasz do czytnika kart (jeśli go nosisz przy sobie). Wyjmujesz laptopa, znajdujesz na karcie właściwą fotkę, ściągasz ją na twardy dysk, obrabiasz, zmniejszasz, wrzucasz do internetu. To potrafi zająć trochę czasu. Musisz też nosić ze sobą parę rzeczy.
W fotografii czasem chodzi o zrobienie zdjęcia do szuflady. Ale zazwyczaj chodzi raczej o pokazanie go innym. Zwłaszcza w czasach mediów społecznościowych. Mniej liczy się techniczna doskonałość, bardziej dobrze wybrany moment, nastrój, fajny filtr. Na to wszystko postanowił odpowiedzieć Samsung. Firma wypuściła właśnie aparat, który jest intrygującym połączeniem aparatu, tabletu i komórki z systemem Android.
Nie można, co prawda dzwonić, ani wysyłać SMS-ów, ale reszta działa identycznie: Skype, e-mail, gry, internet i oczywiście dostęp do całej gamy różnych aplikacji. Także tych, dotyczących edytowania zdjęć. To wszystko w połączeniu z tradycyjnym aparatem tworzy wyjątkowo ciekawą mieszankę.
Producent nazywa swój model „najmądrzejszym aparatem, jaki kiedykolwiek zaprojektowano”. Tutaj ciężko wyrokować, bo na rynku jest już sporo aparatów z wyższej półki (opisywany model kosztuje ok. 500 dolarów). Pewne jest jednak, że Galaxy EK-GC100 jest tym, czego jeszcze nie było. Samsung zdaje się dostrzegać błyskawiczny rozwój i potęgę social mediów, dlatego każdy fan technologicznych nowinek serwisów społecznościowych i powinien poświęcić mu chwilę uwagi.
Prosto na Facebooka
Dostęp do internetu w połączeniu z systemem Android Jelly Bean 4.1 daje użytkownikom niespotykany dotąd arsenał możliwości – bo skoro jest internet to, co właściwie nas ogranicza? Kilka kliknięć wystarczy, żeby błyskawicznie podzielić się świeżo zrobionym zdjęciem. Możemy od razu wrzucić je na swój profil na Facebook’u, Twitterze, Instagramie czy gdziekolwiek mamy ochotę. Nie wspominając już o "zwykłym" korzystaniu z tych serwisów. Jest też aplikacja Dropbox i Gmail. Możemy szybko przetransferować nasze zdjęcia na skrzynkę pocztową, albo twardy dysk w chmurze.
Sceptycy powiedzą, że do tej pory można było robić to równie dobrze za pomocą komórki. Faktycznie, ale nie zapominaj, że Galaxy EK-GC100 to w przeciwieństwie do nich pełnowartościowy aparat, który jakością zdjęć zdecydowanie przewyższa nawet najlepsze telefony. Jest szybki, dobrze znajduje ostrość, ma naprawdę jasny obiektyw (2.8), oferuje optyczny zoom. Zdjęcia można robić w trybie automatycznym, w trybie preselekcji (na przykład krajobrazy, ludzi, wnętrza) albo w trybie całkowicie manualnym - ręcznie ustawiając czas i przesłonę.
Ciekawą – choć pytanie na ile użyteczną – funkcją jest także możliwość przesłania zdjęcia na znajdujące się w pobliżu urządzenia za pomocą WiFi Direct. W końcu zawsze możemy zrobić to już w domu. Tych, którzy nie oszczędzają się w robieniu zdjęć i nagrywaniu filmików ucieszy możliwość zapisania zdjęć w chmurze przechowującej dane. Potem już na spokojnie możemy pobrać swoje fotki gdziekolwiek chcemy.
Internet w aparacie
Dotykowy wyświetlacz ma 4,8" i wielkością jest porównywalny do zwykłych smartfonów, więc komfort korzystania jest podobny. Tej wielkości ekran w aparacie robi duże wrażenie. Z internetem możemy łączyć się na dwa sposoby. Pierwszym i bardziej polecanym jest zwykłe podpięcie się do WiFi. Drugim, zwykle nieco wolniejszym jest korzystanie z łączności 3G. Aparat ma miejsce na kartę SIM tuż obok miejsca na kartę pamięci. Ma też wbudowaną pamięć wewnętrzną, więc karta pamięci nie jest koniecznością.
Średnia wielość zdjęcia zrobionego aparatem z szesnastoma megapixelami to 3,4MB, natomiast nakręcenie minutowego filmu w jakości 1080p to już sporo więcej, bo aż 100 MB. Jeżeli chodzi o ich jakość to wśród pierwszych recenzji pojawiają się głosy, że jakością zdjęć nie jest w stanie zostawić w tyle konkurencji. Niemniej jednak na pewno wystarczy amatorom robienia fotek na wycieczkach lub rodzinnych imprezach. Poza tym ewentualne wątpliwości z nadwyżką rekompensuje zainstalowany system operacyjny.
Sami się zresztą przekonamy. W grudniu mamy nadzieję zrealizować kilka sesji fotograficznych tym aparatem. Będziemy mogli wspólnie ocenić rezultat.
Ściągaj i edytuj
System Android JellyBean 4.1 daje dostęp do sklepu Google Play, a co za tym idzie umożliwia korzystanie ze wszystkich aplikacji przeznaczonych na Androida. Ściągnięcie kilku najciekawszych nie tylko zapewni sporo rozrywki, ale także zmieni sposób w jaki korzystasz z aparatu. Pobieranie androidowych aplikacji umożliwiających dowolną edycję fotografii bezpośrednio z poziomu aparatu daje niesamowita przewagę nad konkurencją. Zarówno telefoniczną, jak i fotograficzną.
Slow Motion Video
Zamiast odtwarzania w trybie zwolnionym możesz filmować bezpośrednio w zwolnionym tempie, korzystając z funkcji Slow Motion Video. Dzięki niej możesz uchwycić 120 klatek na sekundę w rozdzielczości 768 x 512, a następnie odtwarzać je powoli. CZYTAJ WIĘCEJ
Redakcja pcmag.com przetestowała na aparacie serię aplikacji dla systemu Android. Wszystkie spisywały się prawidłowo – tak samo jak w smartfonie czy na tablecie. Na Galaxy EK-GC100 możesz nie tylko surfować po Internecie w pełnym tego słowa znaczeniu, ale także pograć np. w Angry Birds i oglądać filmy lub seriale – także bezpośrednio z internetu. Jeżeli jednak jedziecie na dłuższą wycieczkę i planujecie pobawić się aparatem to warto zabrać zapasową baterię lub po prostu oszczędzać ją na robienie zdjęć.
Samsung Galaxy EK-GC100 wyglądem i funkcjonalnością przypomina smartfona, ale na razie nie zastąpi ci telefonu – nie da się z niego normalnie zadzwonić. Ma jednak mikrofon i wejścia na słuchawki, dlatego wygląda na to, że wystarczy ściagnąć Skype’a i po podłączeniu do internetu można dzwonić do znajomych. Dla zabawy możesz także mówić do swojego aparatu – reaguje na polecenia głosowe.
Samsung Galaxy EK-GC100 i Android to jedna z najciekawszych pozycji na rynku technologicznym w ostatnich latach. I choć profesjonaliści pewnie zostaną przy swoich lustrzankach to dla amatorów fotografii, gadżetomaniaków, miłośników Instagrama i osób przyklejonych do mediów społecznościowych jest to bez wątpienia pozycja na liście życzeń. Także dla blogerów - twoje zdjęcia są na blogu naprawdę szybko.