Drożyzna i Władimir Putin – to największe obawy Polek i Polaków związane z drugą połową 2022 roku. Jak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", kolejnym lękiem wielu osób jest... cena i dostęp do ogrzewania domu zimą.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Wojna w Ukrainie oraz sytuacja gospodarcza kraju wywołała poważne obawy społeczne związane z drugą połową 2022 roku
To właśnie eskalacji ze strony Władimira Putina oraz dalszego wzrostu inflacji najbardziej boją się Polacy
Kolejną obawą są kłopoty z ogrzewaniem zimą. Chodzi nie tylko o rosnące ceny, ale i o dostęp do źródła ciepła
Inflacja, Władimir Putin i... zima. Sondaż pokazał, czego najbardziej boją się Polacy
Minęła pierwsza połowa 2022 roku i nic nie wskazuje na to, by druga połowa miała przynieść poprawę sytuacji w kraju czy też na arenie międzynarodowej. Szczególnie we znaki dała nam się szalejąca drożyzna oraz inwazja Władimira Putina na Ukrainę.
Eskalacji konfliktu z Rosją najbardziej boi się 25,3 proc. ankietowanych. Na trzecim miejscu spośród największych bolączek naszego społeczeństwa są "kłopoty z ogrzewaniem zimą". Ta kwestia spędza sen z powiek 11,4 proc. badanych.
Lęki zdecydowanej mniejszości dotyczą tematów związanych z polityką prowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość. 9 proc. ankietowanych bowiem obawia się nasilenia konfliktu związanego z nadchodzącymi wyborami.
8.9 proc. zaś boi się, że do Polski nie dotrą unijne środki z Krajowego Planu Odbudowy. Przypomnijmy, że chodzi o aż 35,4 miliardów euro na realizację celów klimatycznych oraz transformację cyfrową.
4,2 proc. osób najbardziej boi się utraty pracy i bezrobocia. Zaledwie 4,9 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie jest w stanie stwierdzić, czego konkretnie najbardziej obawia się w drugiej połowie roku.
Co ciekawe, inflacji najbardziej obawiają się osoby w wieku 18-29 oraz 30-39 lat. Lęk przed drożyzną w tych grupach wskazało kolejno 62 proc. i 78 proc. osób. Eskalacji konfliktu boją się zaś osoby w grupie 40-49 i 50-59 lat (50 proc. i 32 proc.).
Seniorzy w wieku 60-69 boją się zaś o możliwość ogrzewania domu zimą (24 proc.). Emeryci powyżej 70. roku życia zaś najbardziej obawiają się przede wszystkim inflacji i działań Kremla (34 proc. i 28 proc.).