nt_logo

Lider Al-Kaidy zabity w Kabulu. Al-Zawahiri zginął w ataku amerykańskiego drona

Rafał Badowski

02 sierpnia 2022, 06:55 · 2 minuty czytania
Amerykanie zlikwidowali lidera Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego podczas operacji antyterrorystycznych w Afganistanie - podał prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.


Lider Al-Kaidy zabity w Kabulu. Al-Zawahiri zginął w ataku amerykańskiego drona

Rafał Badowski
02 sierpnia 2022, 06:55 • 1 minuta czytania
Amerykanie zlikwidowali lidera Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego podczas operacji antyterrorystycznych w Afganistanie - podał prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.
Amerykanie zlikwidowali Ajmana al-Zawahiriego podczas ataku dronem. Fot. AFP / East News
  • Ajman al-Zawahiri był szefem Al-Kaidy po zabiciu Osamy bin Ladena. Według niektórych źródeł był uznawany za mózg tej organizacji
  • Al-Zawahiri zginął w ataku drona podczas operacji antyterrorystycznej w Kabulu
  • - Sprawiedliwości stało się zadość. Tego przywódcy terrorystów już nie ma - skomentował Joe Biden, ogłaszając zlikwidowanie al-Zawahiriego

Biden potwierdza śmierć al-Zawahiriego

- W sobotę na mój rozkaz Stany Zjednoczone przeprowadziły nalot w Kabulu w Afganistanie, w którym zginął lider Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri - powiedział prezydent USA. Jak poinformował Joe Biden, Ajman al-Zawahiri był prawą ręką także zabitego wcześniej terrorysty Osamy bin Ladena. - Sprawiedliwości stało się zadość. Tego przywódcy terrorystów już nie ma - dodał Biden. Prezydent Stanów Zjednoczonych potwierdził zlikwidowanie terrorysty w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego. Biden poinformował, że w nocy z soboty na niedzielę zabito w stolicy Afganistanu Kabulu przywódcę Al-Kaidy, który był jednym ze współorganizatorów ataków na World Trade Center 11 września 2001 roku.

Zanim pojawiła się oficjalna informacja o zlikwidowaniu al-Zawahiriego, przedstawiciel amerykańskiej administracji przekazał mediom, że Stany Zjednoczone przeprowadziły udaną operacją antyterrorystyczną w Agfanistanie przeciwko znaczącemu celowi z Al-Kaidy.

Jedno z amerykańskich źródeł przekazało, że w niedzielę CIA przeprowadziło atak dronem w Kabulu. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid przyznał, że doszło do ostrzału. Potępił atak, twierdząc, że był naruszeniem międzynarodowych zasad.

Już w niedzielę wieczorem agencje informacyjne z USA i Wielkiej Brytanii podały, że według nieoficjalnych informacji zlikwidowano lidera Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego. To miał być największy sukces Amerykanów od czasu zlikwidowania szefa tzw. Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego.

Kim był Ajman al-Zawahiri?

Urodził się w Egipcie. Był szefem Al-Kaidy i następcą Osamy bin Ladena. Wcześniej był jego prawą ręką. Z wykształcenia był lekarzem chirurgiem. Był synem farmakologoa i profesora chemii Mohammeda Rabie al-Zawahiriego. W 1974 roku ukończył studia na wydziale medycznym Uniwersytetu Kairskiego, specjalizując się w chirurgii.

W latach XX. został członkiem Bractwa Muzułmańskiego, najstarszego arabskiego ugrupowania islamistycznego. Był szefem Egipskiego Islamskiego Dżihadu. Po zamachach z 11 września uznano go za terrorystę nr 2 na świecie i zastępcę szefa Al-Kaidy. Po śmierci bin Ladena został 16 czerwca 2011 roku szefem Al-Kaidy. Według niektórych źródeł uważano go za mózg Al-Kaidy.

W kolejnych latach po zabiciu bin-Ladena al-Zawahiri żył w ukryciu. Wielokrotnie uznawano go za zmarłego, ale wciąż pojawiał się znowu. Publikował w internecie nagrania, z których zasłynął. Wzywał w nich niewiernych do ataku na różne cele "niewiernych".