nt_logo

Święto kina za nami, ale to nie koniec. Na premiery tych 10 filmów z festiwalu z Gdyni warto czekać

Ola Gersz

19 września 2022, 18:41 · 7 minut czytania
Za nami 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Niektórzy zwycięzcy zaskoczyli, niektóre tytuły rozczarowały krytyków, ale jedno jest pewne: polskie kino ma się naprawdę dobrze. W Konkursie Głównym zaprezentowano aż 20 filmów, my wybraliśmy 10, na które warto czekać. Kiedy obejrzymy je w kinach?


Święto kina za nami, ale to nie koniec. Na premiery tych 10 filmów z festiwalu z Gdyni warto czekać

Ola Gersz
19 września 2022, 18:41 • 1 minuta czytania
Za nami 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Niektórzy zwycięzcy zaskoczyli, niektóre tytuły rozczarowały krytyków, ale jedno jest pewne: polskie kino ma się naprawdę dobrze. W Konkursie Głównym zaprezentowano aż 20 filmów, my wybraliśmy 10, na które warto czekać. Kiedy obejrzymy je w kinach?
Na jakie filmy z Gdyni czekamy? Wśród nich jest "Johnny" Fot. Kadr z filmu "Johnny" / materiały prasowe

1. Silent Twins

"Silent Twins", które w maju miały premierę na Festiwalu Fillmowym w Cannes, otrzymały na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni najważniejszą nagrodę, czyli Złote Lwy dla najlepszego filmu. To pierwszy pełnometrażowy, angielskojęzyczny film Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki "Córek dancingu" i "Fugi", a występują w nim gwiazda "Czarnej pantery" Letitia Wright oraz Tamara Lawrance.


"Silent Twins" to oparta na faktach adaptacja powieści "The Silent Twins" Marjorie Wallace, którą na scenariusz przełożyła Andrea Seigel. Film dzieje się w latach 80. XX w. w Wielkiej Brytanii i opowiada niezwykłą, ale tragiczną historię bliźniaczek June i Jennifer Gibbons. Opis festiwalowy: Prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, które będąc dziećmi, umilkły dla świata zewnętrznego. Jednocześnie w odosobnieniu swojego pokoju prowadziły kreatywny dialog literacki, jednak z czasem ich relacja przerodziła się w toksyczny związek – niebezpieczny zarówno dla nich, jak i dla ich otoczenia.

Premiera: 21 października w kinach

2. IO

Jerzy Skolimowski to wielokrotnie nagradzany za granicą reżyser i malarz, twórca takich tytułów, jak: "Cztery noce z Anną" czy "Essential Killing". Nieraz był doceniany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. W 1978 roku jego "Wrzask" otrzymał Technical Grand Prize, zaś w 1982 roku Polak został nagrodzony za scenariusz do filmu "Fucha". Teraz ma szansę na Oscara.

"IO" Jerzego Skolimowskiego, które otrzymało na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes Nagrodę Jury, jest bowiem polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Nic więc dziwnego, że brak nagród dla "IO" na festiwalu w Gdyni był dla wielu zaskoczeniem.

"IO" to dramat ukazujący alegoryczną podróż osiołka od polskiego cyrku do włoskiej rzeźni. Autorami scenariusza są Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska, a w obsadzie znaleźli się Sandra Drzymalska, Tomasz Organek, Mateusz Kościukiewicz, Isabelle Huppert i Lorenzo Zurzolo.

Opis festiwalowy: Oglądany z perspektywy zwierzęcia, świat wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności.

Premiera: 30 września w kinach

3. Chleb i sól

Brak nagród w Gdyni dla filmu "Chleb i sól" był sporym zaskoczeniem. Pełnometrażowy debiut reżyserski Damiana Kocura otrzymał bowiem na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodę Specjalną Jury konkursu Horyzonty. Jury w uzasadnieniu pochwaliło Kocura, który jest również scenarzystą filmu, za pokazanie "dojrzałego, przenikliwego kina".

Wcześniej pochodzący z Katowic twórca wyreżyserował takie etiudy filmowe, jak "Dalej jest dzień" oraz "Nic nowego pod słońcem", za które został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W "Chlebie i soli" grają aktorscy naturszczycy: Tymoteusz Bies, Nikola Raczko, Jacek Bies i Dawid Piejko.

Opis festiwalowy: Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, zagrany przez naturszczyków. Tymek, młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, wraca na wakacje do swojej prowincjonalnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między pracownikami kebaba arabskiego pochodzenia a jego kumplami. Spirali, której finał okaże się tragiczny w skutkach.

Premiera: nieznana

4. Johnny

"Johnny", pełnometrażowy debiut fabularny reżysera Daniela Jaroszka, opowiada o prawdziwej relacji księdza Jana Kaczkowskiego (Dawid Ogrodnik) i Patryka Galewskiego (Piotr Trojan), młodego mężczyzny, który nakazem sądu trafił do hospicjum prowadzonego przez duchownego. Na festiwalu w Gdyni "Johnny" otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę Trojana oraz nagrodę publiczności. Z kolei Marta Stalmierska, która również gra w filmie o księdzu Kaczkowskim, została wyróżniona statuetką za najlepszy debiut aktorski.

Opis festiwalowy: "Johnny” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego księdza Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu.

Patryk włamuje się do domu w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A robi to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje przed wyzwaniem walki z chorobą. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

Premiera: 23 września w kinach

5. Filip

"Filip" Michała Kwiecińskiego ("Jutro idziemy do kina", "Bodo") to adaptacja powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem, która dzieje się w czasach II wojny światowej. W tytułowej roli zobaczymy Eryka Kulma jr, a na ekranie towarzyszą mu: Caroline Hartig, Zoe Straub, Sandra Drzymalska, Victor Meutelet i Robert Więckiewicz.

Film, który jest koprodukcją TVP (co wywołało na gali rozdania Złotych Lwów pewne kontrowersje), otrzymał w Gdyni Srebrne Lwy, czyli drugą najważniejszą nagrodę wieczoru, a także nagrody za zdjęcia Michała Sobocińskiego i charakteryzację.

Opis festiwalowy: Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

Premiera: nieznana

6. Apokawixa

"Apokawixa" to najnowszy film Xawerego Żuławskiego, reżysera znanego z takich filmów, jak "Wojna polsko-ruska" czy "Mowa ptaków". Produkcja zapowiadana jest jako pierwsza polska komedia o zombie i wyprodukowana jest przez TVN Warner Bros. Discovery. W filmie zobaczymy m.in. Cezarego Pazurę, Tomasza Kota, Sebastiana Fabijańskiego oraz Matyldę Damięcką.

Na festiwalu filmowym w Gdyni "Apokawixa" otrzymała nagrodę Złoty Pazur - Inne spojrzenie. Z kolei Marta Stalmierska, która zagrała zarówno w filmie Żuławskiego, jak i w "Johhnym", została wyróżniona za najlepszy debiut aktorski.

Opis festiwalowy: Zmęczona pandemią, kwarantanną, wieściami o katastrofach ekologicznych, zaniepokojona własną niepewną przyszłością i losami świata grupa licealistów zostaje zaproszona przez syna milionera Kamila na imprezę w nadmorskiej posiadłości ojca.

Już w drodze każdy z bohaterów przeżywa dziwne przygody, a sama impreza jest kulminacją narastających obaw o to, co może się stać z Ziemią, jeśli nie przestaniemy jej zanieczyszczać. Z minuty na minutę wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli… "Apokawixa" to opowieść o tym, jak Matka Ziemia mści się na ludziach, którzy po kontakcie z zanieczyszczeniami w Bałtyku zamieniają się w eko-zombie. Film jest ekologiczno-apokaliptyczną opowieścią o dojrzewaniu.

Premiera: 7 października w kinach

7. Orzeł. Ostatni patrol

"Orzeł. Ostatni patrol" pokazuje słynną akcję polskiego okrętu podwodny ORP "Orzeł" u brzegów Dunkierki we Francji w 1940 roku. Jego reżyserem i scenarzystą jest Jacek Bławut, który w Gdyni został nagrodzony za najlepszą reżyserię. Film wojenny zdobył też nagrody za montaż, charakteryzację i dźwięk. W "Orle. Ostatnim Patrolu" grają: Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Rafał Zawierucha i Mateusz Kościukiewicz. Opis festiwalowy: Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, polski okręt podwodny ORP „Orzeł” wyrusza w niebezpieczną misję na Morzu Północnym. W jej trakcie napotka zagrożenia w postaci podwodnych min, ataków bombowych z powietrza i wrogich okrętów. Załoga musi się zmierzyć z coraz większym fizycznym oraz psychicznym wycieńczeniem. Jednak prawdziwy wróg jest niewidoczny, ukryty w klaustrofobicznym wnętrzu okrętu.

Premiera: 14 października w kinach

8. Strzępy

Na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Strzępy" zostały nagrodzone dwiema nagrodami: za najlepszą drugoplanową rolę męską Grzegorza Przybyła oraz najlepszy debiut reżyserski lub drugi film dla Beaty Dzianowicz (jej pełnometrażowym debiutem fabularnym było "Odnajdę cię" z 2018 roku).

"Strzępy" to opowieść o wielopokoleniowej rodzinie, która zmaga się z chorobą alzheimera dziadka. W filmie występują: Agnieszka Radzikowska, Michał Żurawski, Pola Król i Grzegorz Przybył, a Beata Dzianowicz jest również autorką scenariusza.

Opis festiwalowy: Paterokowie to kochająca się, wielopokoleniowa rodzina. Ich życie jest spokojne i niepozbawione elementów humoru. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie: dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Okazuje się, że są to pierwsze symptomy Alzheimera. Jak bohaterowie filmu sobie z tą diagnozą? Nasilająca się choroba Gerarda sprawia, że relacje w rodzinie wystawione są na wielką próbę, a na światło dzienne wychodzą skrywane napięcia, sekrety i pretensje.

Premiera: nieznana

9. Śubuk

"Śubuk" Jacka Lusińskiego ("Carte Blanche") to historia kobiety, która w latach 90. walczy o godne traktowanie dla swojego autystycznego syna. Dramat został nagrodzony w Gdyni za scenariusz Lusińskiego i Szymona Augustyniaka, a w filmie grają: Małgorzata Gorol, Marta Malikowska, Aleksandra Konieczna, Wojciech Dolatowski, Andrzej Seweryn i Filip Pławiak.

Oficjalny opis: Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. To trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas.

Premiera: nieznana

10. Tata

"Tata" Anny Maliszewskiej (na podstawie scenariusza Maliszewskiej i Przemysława Chruścielewskiego) to polsko-ukraiński dramat o kierowcy tira i samotnym ojcu, który nieoczekiwanie musi zabrać w trasę swoją córkę oraz jej najlepszą przyjaciółkę. Tytułowego tatę gra Eryk Lubos, a towarzyszą mu: Polina Gromova, Yevheniia Muts, Seriej Solovyov, Marta Malikowska i Klaudia Kurak.

Oficjalny opis: Michał jest kierowcą TIRa i ojcem samotnie wychowującym córkę Miśkę. Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, jego córką opiekuje się ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy ukraińska niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą w podróż.

Przydrożne parkingi, życie w trasie, granica, a wreszcie spotkanie z rodziną Lenki w Ukrainie, to dla dziewczynek ważna lekcja siostrzeństwa, dorastania w zmieniającym się na ich oczach świecie peryferii Europy. Ukraina, która dla Lenki jest symbolem domu i cudownego dzieciństwa, okaże się miejscem doświadczonym przez trudy życia i  zmagania bohaterów. Dla Michała przymusowa podróż to czas dorastania do bycia tatą. Dzięki niej może w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze.

Premiera: nieznana