"Powietrzna tarcza" NATO nad Polską. Sojusz publikuje zdjęcia
"Powietrzna tarcza" NATO nad Polską. Sojusz publikuje zdjęcia Fot. Dowództwo Generalne / Twitter
Reklama.
  • Air Shielding "zapewnia wzmocnioną postawę, która pozwala odstraszać potencjalne zagrożenia z powietrza"
  • W misji biorą udział samoloty F-22 Raptor, Eurofighter Typhoon, F-16 i MiG-29
  • "Rozmieszczenie F-22 w Polsce jest wyraźnym wyrazem zaangażowania NATO" – mówi generał polskiej brygady Ireneusz Nowak
  • Air Shielding "pozwala odstraszać potencjalne zagrożenia"

    W ostatnim czasie na polskim niebie można zaobserwować wzmożoną aktywność wojskową. Wśród maszyn, które obecnie znajdują się nad Polską, są m.in. amerykańskie myśliwce F-22 Raptor czy włoskie Eurofighter Typhoon. Nie brakuje również rodzimych F-16 oraz MiG-29.

    Samoloty ze Stanów Zjednoczonych, Włoch i Polski biorą udział w natowskiej inicjatywie Air Shielding, której celem jest ochrona przestrzeni powietrznej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

    – Misja NATO w zakresie tarczy powietrznej zapewnia wzmocnioną postawę, która pozwala Sojuszowi odstraszać potencjalne zagrożenia z powietrza – powiedział generał brygady Ömer Nafiz Gülmezoglu.

    – Osłona Powietrzna sprowadza bezprecedensową liczbę samolotów sojuszniczych do patrolowania na wschodniej flance NATO. Myśliwce są gotowe do odstraszania i obrony przed każdym zagrożeniem – dodał zastępca szefa sztabu ds. planowania w Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu.

    Jak podkreślił Gülmezoglu, cytowany na stronie NATO, "działania te prowadzone są zgodnie z międzynarodowymi przepisami i normami. Są defensywne, ale sygnalizują gotowość NATO do ochrony naszych sojuszników".

    W misji uczestniczą polscy piloci z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. "Rozmieszczenie F-22 w Polsce jest wyraźnym wyrazem zaangażowania NATO w gotowość, która promuje bezpieczeństwo i stabilności w regionie" – powiedział generał brygady Ireneusz Nowak z Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych RP.

    Jak czytamy na stronie Sojuszu, amerykańskie myśliwce F-22 od sierpnia 2021 r. rozmieszczają w Łasku bazę lotniczą, która stanowi również miejsce dla polskich F-16.

    Z kolei pododdział włoskich Eurofighter Typhoon rozmieszczony jest w Malborku i "w ramach NATO Air Policing zapewnia dodatkową zdolność do ochrony przestrzeni powietrznej przed potencjalnymi zagrożeniami.

    NATO organizuje ćwiczenia nuklearne

    Warto przypomnieć, że w przyszłym tygodniu ruszą coroczne ćwiczenia odstraszania nuklearnego. Jak ustalili dziennikarze Financial Times, w "Steadfast Noon" udział weźmie aż 14 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

    "Steadfast Noon" obejmuje loty szkoleniowe z myśliwcami o podwójnych zdolnościach, a także konwencjonalnymi odrzutowcami, wspieranymi przez samoloty obserwacyjne.

    – To rutynowe szkolenie, które odbywa się co roku, aby nasze odstraszanie było bezpieczne i skuteczne – wyjaśnił Jens Stoltenberg. Szef NATO podkreślił, że groźby użycia broni jądrowej ze strony Władimira Putina "są niebezpieczne i nieodpowiedzialne".

    Poinformował także o stałym i ścisłym monitorowaniu rosyjskich sił nuklearnych. – Nie widzieliśmy żadnych zmian w rosyjskiej postawie nuklearnej, ale pozostajemy czujni – uspokoił.