nt_logo

Mamy komentarz pełnomocnika Pawła P. po zarzutach ws. Iwony Wieczorek. "Sprzeczne komunikaty"

Katarzyna Nowak

16 grudnia 2022, 12:17 · 3 minuty czytania
Po tym, jak Paweł P. – kolega Iwony Wieczorek – usłyszał zarzuty, o stanowisko w sprawie zapytaliśmy jego pełnomocników. – Te komunikaty są sprzeczne ze sobą – stwierdził jeden z nich, mec. Krzysztof Woliński, odnosząc się do komunikatu Prokuratury Krajowej. Jak dodał, dowiedział się o jego treści od dziennikarzy.


Mamy komentarz pełnomocnika Pawła P. po zarzutach ws. Iwony Wieczorek. "Sprzeczne komunikaty"

Katarzyna Nowak
16 grudnia 2022, 12:17 • 1 minuta czytania
Po tym, jak Paweł P. – kolega Iwony Wieczorek – usłyszał zarzuty, o stanowisko w sprawie zapytaliśmy jego pełnomocników. – Te komunikaty są sprzeczne ze sobą – stwierdził jeden z nich, mec. Krzysztof Woliński, odnosząc się do komunikatu Prokuratury Krajowej. Jak dodał, dowiedział się o jego treści od dziennikarzy.
Iwona Wieczorek na nagraniu z monitoringu w noc zaginięcia Pomorska Policja
  • Paweł P., kolega Iwony Wieczorek, ma odpowiedzieć za przestępstwa narkotykowe oraz za utrudnianie postępowanie karnego
  • O stanowisko w sprawie zapytaliśmy jego pełnomocników
  • Wcześniej zwracali oni uwagę, że przesuwana była m.in. godzina przesłuchania mężczyzny

W piątek Prokuratura Krajowa poinformowała o postawieniu zarzutów Pawłowi P., koledze Iwony Wieczorek, który 12 lat temu bawił się z zaginioną na jednej imprezie i był jedną z osób, które widziały kobietę po raz ostatni (Iwona nigdy nie wróciła do domu, ostatni raz zarejestrowały ją kamery monitoringu, gdy na piechotę wracała w kierunku domu). P. po przesłuchaniu i przedstawieniu zarzutów został zwolniony do domu, ma odpowiadać z wolnej stopy.

Paweł P. z zarzutami. Prokuratura: "nie udzielamy szczegółowych informacji"

Śledczy przekazali, że zarówno Pawłowi P., jak i drugiej osobie (zatrzymanej wraz z nim jego partnerce Joannie S., która także była koleżanką Iwony Wieczorek) przedstawiono "zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw narkotykowych". Ponadto – jak wskazano – "Pawłowi P. ogłoszono zarzuty dotyczące utrudniania postępowania karnego poprzez usuwanie śladów i dowodów, zacieranie śladów przestępstwa, a także podawanie nieprawdziwych informacji w sprawie dotyczącej Iwony Wieczorek".

Wobec P. zastosowano dozór policyjny, ma też zakaz opuszczania kraju. Prokurator zastosował też wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. złotych.

"Z uwagi na dobro prowadzonego postępowania na obecnym etapie nie udzielamy szczegółowych informacji dotyczących przedstawionych zarzutów oraz wykonywanych i planowanych czynności procesowych" – informuje prokuratura.

Co mówią pełnomocnicy Pawła P.?

O sprawę zapytaliśmy mecenasa Pawła P., Krzysztofa Wolińskiego (chwilowo przebywa poza krajem, Pawłowi P. w czynnościach prokuratorskich towarzyszył drugi z pełnomocników, Piotr Gieras). – Te komunikaty są sprzeczne ze sobą – powiedział, odnosząc się do stanowiska prokuratury. Zaznaczył też, że o treści zarzutów dowiedział się od dziennikarzy.

– Najpierw jest mowa o narkotykach, potem o przełomie, potem żadnego przełomu nie ma. Nie wiem, jaki jest cel tego, na razie próbuję to poskładać w całość – dodał w rozmowie z naTemat.pl Krzysztof Woliński.

Z kolei drugi z pełnomocników mężczyzny, mec. Piotr Gieras, z którym również się kontaktowaliśmy, przekazał, że na razie nie udziela komentarza co do treści zarzutów postawionych Pawłowi P. Przypomniał jednak swoją wcześniejszą wypowiedź dla Onetu – w rozmowie z portalem przekazał w czwartek, że przesłuchanie Pawła P. miało się początkowo odbyć o godzinie 12, ale opóźniano je.

Z kolei mec. Woliński wskazywał w czwartek, że dowiedział się od prokuratora prowadzącego sprawę, że "ta sprawa nie ma żadnego związku z zaginięciem pani Iwony, a dotyczy sprawy narkotykowej".

Czytaj też: "Był brany pod uwagę od początku". Żona Szostaka dla naTemat o przełomie w sprawie Iwony Wieczorek

Wiceminister ogłasza "przełom", prokuratura: nie udzielono mu informacji

Jak informowaliśmy wcześniej, we wrześniu mieszkanie P. przeszukano. Skonfiskowano wówczas sprzęt elektroniczny (telefony komórkowe mężczyzny i jego partnerki, tablety i karty pamięci) oraz stare zdjęcia. Mężczyzna, który o sprawie poinformował media, stwierdził wówczas, że śledczy "szukają kozła ofiarnego" i "chcą z niego zrobić drugiego Tomasza Komendę".

W czwartek wiceminister sprawiedliwości Michał Woś ogłosił "przełom" w sprawie Iwony Wieczorek. – Ostatnie zeznania dają materiał dowodowy, który pozwala mówić o wielkim przełomie. Są twarde dane, które pozwolą prokuraturze wyciągać konsekwencje – stwierdził.

Na to stanowisko szybko zareagowała prokuratura, która stwierdziła, że... nie udzielała zastępcy Zbigniewa Ziobry informacji w tej sprawie. "Prokuratura Krajowa nie udzielała wiceministrowi [Wosiowi – red.] żadnych informacji dotyczących śledztwa ws. zaginięcia Iwony Wieczorek" - napisano w oświadczeniu udostępnionym w mediach społecznościowych.

Zaginięciem Iwony Wieczorek zajmuje się Archiwum X

Iwona Wieczorek zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku. 19-latka bawiła się na imprezie w "Dream Clubie" w Sopocie razem ze znajomymi: Pawłem, Markiem, Adrianem i Adrią. W trakcie imprezy dwukrotnie chciała samotnie opuścić klub, a znajomi mieli ją od tego odwodzić. O 2:50 Iwona opuściła klub. Po godzinie 4 dzwoniła do koleżanki Adrii, ale później rozładowała się jej komórka. O 4:12 kamery monitoringu zarejestrowały, jak idzie chodnikiem przy wejściu na plaże nr 63 w Jelitkowie. Na jednym z ujęć widać, jak idzie za nią mężczyzna z ręcznikiem (po apelu funkcjonariuszy mężczyzna zgłosił się kilka dni temu na policję i złożył zeznania). Od tamtej pory nie wiadomo, co się z nią stało, a sprawę bada Archiwum X.

Nagranie, na którym zarejestrowały ją kamery monitoringu, upubliczniała wielokrotnie pomorska policja: