
Liderzy Zjednoczonej Prawicy robią dobrą minę do złej gry. Władze PiS zapowiadają, że na przełomie stycznia i lutego Jarosław Kaczyński powróci do objazdu kraju i spotkań z wyborcami, choć prezes po operacji nadal musi chodzić o kuli.
Przekonanie, że Prawo i Sprawiedliwość jesienią wygra wybory i zachowa władzę, wyraził w sobotę Mateusz Morawiecki. Odwołał się przy tym do krytyki ze strony lidera PO.
"Donald Tusk mówił, że nie będzie: bezpiecznej granicy – jest, węgla – jest, gazu – jest, Patriotów – są. Teraz mówi, że nie będzie trzeciej kadencji PiS" – post o takiej treści pojawił się na profilu Morawieckiego w mediach społecznościowych.
Najnowszy sondaż polityczny
Z sondażu pracowni Estymator dla doRzeczy.pl wynika jednak, że będzie to zadanie bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Na Zjednoczoną Prawicę zamierza głosować 36,1 proc. badanych. To mniej o 0,2 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim sondażem tej pracowni.
Taki wynik, po prowizorycznym przeliczeniu metodą d'Hondta, oznaczałby 203 mandaty w Sejmie i brak większości. To o 32 mandaty mniej w porównaniu z wynikami wyborów z 2019 r.
Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Na największego rywala PiS zamierza głosować 29,4 proc. badanych, to o 0,6 pkt. proc. więcej niż przed miesiącem. KO miałaby w nowym Sejmie 145 posłów (więcej o 11).
Na trzecim miejscu w sondażu Estymatora znalazła się Lewica, na którą chce głosować 10,1 proc. badanych (spadek o 0,2 pkt. proc.). Taki wynik przełożyłby się na 39 mandatów w Sejmie (mniej o 10).
Tuż poza podium znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 8,2 proc. ankietowanych (spadek o 1,2 pkt. proc.). W takim układzie to ugrupowanie mogłoby liczyć na 30 mandatów poselskich (dziś Koło Parlamentarne Polska 2050 liczy 7 członków).
Na kolejnym miejscu Konfederacja z wynikiem 7,4 proc. (wzrost o 0,7 pkt. proc.), co dawałoby 21 miejsc w Sejmie.
Nad progiem znalazło się jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, na które zamierza głosować 6,7 proc. badanych (wzrost o 0,2 pkt. proc.). To również oznaczałoby 21 mandatów poselskich.
Jak podaje doRzeczy.pl, badanie przeprowadzono w dniach 12-13 stycznia 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1029 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.
Zobacz także