nt_logo

Oscary 2023 nadchodzą. Kiedy odbędzie się 95. gala i gdzie ją będziemy mogli obejrzeć?

Bartosz Godziński

24 stycznia 2023, 16:48 · 3 minuty czytania
Oscary to najsłynniejsze nagrody filmowe, a gale ich wręczenia, zwłaszcza zwycięskie produkcje i artyści, zawsze wywołują ogromne emocje. Często bardzo skrajne. W 2023 roku ceremonia wręczenia niezwykle pożądanych statuetek odbędzie się w marcu. Gdzie ją będziemy mogli obejrzeć transmisję na żywo w telewizji i czy będzie stream w internecie?


Oscary 2023 nadchodzą. Kiedy odbędzie się 95. gala i gdzie ją będziemy mogli obejrzeć?

Bartosz Godziński
24 stycznia 2023, 16:48 • 1 minuta czytania
Oscary to najsłynniejsze nagrody filmowe, a gale ich wręczenia, zwłaszcza zwycięskie produkcje i artyści, zawsze wywołują ogromne emocje. Często bardzo skrajne. W 2023 roku ceremonia wręczenia niezwykle pożądanych statuetek odbędzie się w marcu. Gdzie ją będziemy mogli obejrzeć transmisję na żywo w telewizji i czy będzie stream w internecie?
Oscary 2023. Kiedy będzie 95. gala wręczenia nagród Akademii i gdzię ją obejrzeć? Fot. Wojtek Laski/East News
  • W tym roku Oscary zostaną przyznane już 95. raz. Pierwsza gala Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej odbyła się w 1929 roku.
  • Gala wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z 12 na 13 marca 2023 roku. Gdzie będzie transmitowana w telewizji i internecie?
  • Poznaliśmy już nominowane filmy. O Oscara powalczy m.in. polska produkcja - "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

95. gala wręczenia Oscarów dopiero przed nami, ale już teraz możemy sobie spekulować, które filmy mają największe szanse na nagrody. Na początku stycznia przyznano bowiem Złote Globy, które są uznawane za zapowiedź tego, co nas czeka w czasie imprezy Akademii. Najwięcej statuetek (trzy) zgarnęły wtedy "Duchy Inisherin", a najlepszym filmem dramatycznym okazali się "Fabelmanowie" Stevena Spielberga.

Nagrodę otrzymał też m.in. Austin Butler za rolę Elvisa i Michele Yeoh za popisowy występ we "Wszystko wszędzie naraz". Pełną listę zwycięzców znajdziecie tutaj. Nie tylko laureaci Złotych Globów powalczą o Oscary. Mowa tu np. o polskim "IO", który nie był nawet nominowany, czy "Na Zachodzie bez zmian", który został jakby pominięty przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (tylko jedna nominacja), a teraz ma kilka szans na Oscara - w tym w tej najważniejszej kategorii. Bukmacherzy również mają swoje typy. Czy pokryją się z wyborem Akademii? Przekonamy się niebawem - ceremonia odbędzie się w marcu.

95. gala wręczenia Oscarów. Kiedy, gdzie i kto ją poprowadzi?

Tegoroczne Oscary odbędą się w Dolby Theatre w Los Angeles. Ceremonia w Stanach zacznie się w niedzielę 12 marca o 20:00, czyli u nas rozpocznie się po północy - w poniedziałek, 13 marca o 2:00. Potrwa pewnie jak zwykle do 5-6 rano, kiedy to poznamy laureatów nagrody w tych najbardziej ekscytujących kategoriach.

W czasie transmisji na żywo zobaczymy wręczanie statuetek we wszystkich 23 kategoriach. W zeszłym roku wybuchła afera z powodu tego, że w telewizji pominięto 8 kategorii, jakby były mniej ważne (np. za muzykę, montaż czy film krótkometrażowy).

W tym roku galę poprowadzi po raz trzeci Jimmy Kimmel. Popularny prezenter i komik był gospodarzem gali w 2017 i 2018 roku.

Przypomnijmy, że w 2021 roku na imprezie były aż trzy prowadzące: Regina Hall, Amy Schumer i Wanda Sykes. Gala przeszła do historii m.in. za sprawą skandalu związanego z Chrisem Rockiem i Willem Smithem, a Oscara za najlepszy film dostała "CODA". Najwięcej Oscarów zdobyła "Diuna" – aż sześć statuetek. Największym przegranym były "Psie pazury". Na 12 nominacji zdobyły tylko jednego Oscara – dla reżyserki Jane Campion.

Transmisja Oscarów 2023. Gdzie można obejrzeć galę?

W telewizji 95. gala Oscarów jest transmitowana na żywo w amerykańskiej stacji ABC. W Polsce będziemy mogli obejrzeć tradycyjnie już na antenie Canal. Stream w internecie będzie dostępny na platformach niedostępnych w naszym kraju (Hulu Live TV, AT&T TV, YouTubeTV i FuboTV). W zeszłym roku imprezę online można było śledzić za to w Canal+ Premium - tak będzie i w tym roku.

Możliwe, że transmisja online będzie prowadzona także na oficjalnych kontach Akademii na FacebookuInstagramieTikToku i Twitterze, czy także na YouTube, jak w przypadku ogłoszenia nominacji. Ze względu jednak na prestiżowość głównego wydarzenia, szanse są na to małe.

Oscary 2023 - które filmy są nominowane w tym roku? Polska też walczy o Oscara

W grudniu zeszłego roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła skróconą listę nominacji, czyli tzw. shortlistę. W kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" znalazło się "IO" Jerzego Skolimowskiego. Film już został wyróżniony w zeszłym roku m.in. na festiwalu filmowym w Cannes Nagrodą Jury dla Najlepszego filmu. W tym roku otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

"IO" rywalizuje w tym roku o Oscara z takimi filmami jak: "Argentyna, 1985" (Argentyna), "Blisko" (Belgia) "Cicha dziewczyna" (Irlandia), "Na Zachodzie bez zmian" (Niemcy)". Ten ostatni może też dostać nagrodę m.in. za najlepszy film, scenariusz adaptowany, dźwięk, efekty czy scenografię. Najwięcej nominacji do Oscara dostał za to film "Wszystko wszędzie naraz" - aż 11.