27 kwietnia Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w okolicach wsi Zamość pod Bydgoszczą znaleziono niezidentyfikowany obiekt wojskowy. Jak ustalił Instytut Technicznych Wojsk Lotniczych, w lesie znaleziono radziecki pocisk Ch-55 z. Co o nim wiadomo?
Reklama.
Reklama.
Czym jest rakieta Ch-55?
Rakieta Ch-55 to rosyjski pocisk manewrujący powietrze – ziemia, wyposażony w jądrową głowicę. Był używany przez rosyjskie lotnictwo podczas wojny w Syrii i Ukrainie. Występuje w kilku wersjach.
Wersje rakiety Ch-55:
Ch-55 – wersja lotnicza;
Ch-55-OK – wersja lotnicza;
Ch-55SM – ulepszona wersja lotnicza;
Ch-555 – zmodernizowana wersja lotnicza z głowicą konwencjonalną.
Pocisk Ch-55 ma ponad sześć metrów długości, pół metra średnicy i w zależności od wersji waży od 1600 do 2400 kg. Po wystrzeleniu porusza się z prędkością poddźwiękową na wysokości około stu metrów, co utrudnia jego wykrycie. Zasięg Ch-55 to około 2,5 tys. km.
Historia pocisku Ch-55
Pocisk w latach 70. XX wieku skonstruowało biuro MKB Raduga – radziecka jednostka uzbrojenia. Pierwsze testy rakiety Ch-55 odbyły się w 1978 roku. Sześć lat później pocisk znalazł się w uzbrojeniu rosyjskiej armii.
Ch-55 przenoszą samoloty Tu-95MS oraz Tu-160. Samoloty jednorazowo są w stanie przewozić do 12 pocisków. Robią to w komorach bombowych, albo na specjalnych wysięgnikach pod skrzydłami.
Rakieta Ch-55 ma bezwładnościowo-dopplerowski system nawigacyjny. Pocisk jest napędzany silnikiem odrzutowym R95-300. W jego głowicy znajduje się ładunek jądrowy odpowiadający 200 kilotonom trotylu.
Pociski Ch-55 są używane wyłącznie przez lotnictwo Rosji. Na arenie międzynarodowej zadebiutowały 17 listopada 2015 roku w Syrii po wysadzeniu przez terrorystów z Państwa Islamskiego rosyjskiego samolotu pasażerskiego Airbus A321.
Następnie pociski Ch-55 były wykorzystywane podczas wojny w Ukrainie. Podczas największego ataku wystrzelono ponad 90 pocisków z głowicą konwencjonalną. Część z nich udało się zestrzelić ukraińskim wojskom.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.