
7 piosenek z Bogiem i religią w tle (LISTA)
1. "The Cave", Mumford and Sons
"The Cave" to trzeci singiel londyńskiego kwartetu rockowo-folkowego Mumford & Sons, który znalazł się na debiutanckiej płycie zespołu "Sigh No More". Narratorem piosenki jest osoba skrzywdzona przez los, która pomimo cierpienia, jakie zgotowała mu przeszłość, z nadzieją patrzy przed siebie i próbuje zacząć wszystko od nowa.
Przez kawałek wydany w 2010 roku – jak zresztą przez całą dyskografię Marcusa Mumford i jego kapeli - przewijają się motywy zaczerpnięte zarówno z mitologii greckiej oraz wiary chrześcijańskiej. W tekście znajdziemy odwołania do filozofii Platona (co widać nawet w samym tytule piosenki), "Odysei" i i biografii św. Franciszka z Asyżu spisanej przez brytyjskiego pisarza G.K. Chestertona.
Chesterton snuje opowieść o świętym, podkreślając, że jego ubóstwo popchnęło go w kierunku znalezienia szczęścia w Bogu. W 1202 roku Franciszek dołączył do wyprawy wojskowej przeciwko Perugii, a następnie został wzięty do niewoli i osadzony w więzieniu w Collestradzie. Po roku spędzonym "za kratkami", gdzie podobno doświadczał wizji, zmienił całkowicie swoje nastawienie do świata.
"Więc wyjdź ze swojej jaskini, idąc na rękach I zobacz świat odwrócony do góry nogami / Zrozumiesz zależność, gdy poznasz krainę stwórcy / Więc niech twoje syreny wołają I śpiewają, co tylko chcesz / Ja nie usłyszę tego, co masz do powiedzenia / Ponieważ teraz potrzebuję wolności I muszę wiedzieć / Jak właściwie przeżyć swoje życie (red. tłumaczenie z Tekstowo.pl)" – słyszymy w "The Cave".
"The Cave"
Mumford & Sons
Nadmieńmy, że rodzice Marcusa Mumforda są wysoko postawionymi członkami ewangelicznej wspólnoty zwanej Stowarzyszeniem Kościołów "Winnica". Wokalista i frontman zespołu w wywiadzie z "Big Issue" w 2012 roku powiedział, że nie nazywa siebie chrześcijaninem. – Duchowość to słowo, z którym bardziej się utożsamiamy. Jesteśmy fanami wiary, nie religii – stwierdził.
2. "Sinnerman", Nina Simone
Za najpopularniejszą wersję utworu "Sinnerman" uchodzi ta autorstwa Niny Simone. Słyszeliśmy ją w serialach "Sherlock" z Benedictem Cumberbatchem i "The Umbrella Academy" serwisu Netflix, a nawet w reality show "Love Island". Nie wszyscy są jednak świadomi, jaki był jej pierwotny wydźwięk.
"Sinner Man" został po raz pierwszy nagrany przez Lesa Baxtera w 1956 roku i wywodzi się z tradycji "pieśni duchowych" tworzonych przez niewolników, które śpiewano na spotkaniach modlitewnych. W tekście tegoż utworu poznajemy historię grzesznika próbującego ukryć się przed boską sprawiedliwością w Dniu Sądu Ostatecznego.
"Więc przybiegłem do Boga: proszę ochroń mnie, Panie / Czy nie widzisz mego błagania / Czy nie widzisz, jak modlę się tu na ziemi? Lecz Bóg odrzekł: idź do Diabła" – brzmi jej fragment.
Jednym z ważniejszych elementów narracji "Sinnerman" jest też temat natury, która odpowiada na błagalną prośbę grzeszącego karą (m.in. woda w rzece wrze, a morze krwawi). Tu wielu słuchaczy wskazuje podobieństwo utworu do Psalmu 78 z wchodzącej w skład Starego Testamentu "Księgi Psalmów". "49 Zesłał na nich żar swojego gniewu: oburzenie, zapalczywość i udrękę - orszak zwiastunów klęski" – czytamy.
"Sinnerman"
Nina Simone
W wywiadzie z "Ebony" w 1969 roku Simone tak wypowiadała się o gospelu i swojej twórczości. – Niektóre z moich najwspanialszych przeżyć - te, które naprawdę mną wstrząsnęły - miały miejsce w Kościele w trakcie spotkań modlitewnych – przyznała.
3. "Ultralight Beam", Ye (aka Kanye West)
"Ultralight Beam" z siódmego albumu studyjnego "The Life of Pablo" z 2016 roku opowiada o wierze Kanye'ego Westa, który znany jest również pod pseudonimem Ye. W utworze oprócz amerykańskiego rapera usłyszymy m.in. wokalistkę R&B, The-Dream, i artystę gospelowego Kirka Franklina.
Jak czytamy na portalu Genius, w piosence możemy dostrzec wiele podobieństw do żywotu św. Pawła Apostoła. Przed swym nawróceniem był faryzeuszem i prześladowcą chrześcijan. Podczas podróży do Damaszku święty męczennik miał zostać oślepiony blaskiem z nieba i usłyszeć Jezusa mówiącego: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?". Po objawieniu przez trzy dni nic nie widział, nie jadł, ani nie pił.
Album, z którego pochodzi "Ultralight Beam", stawia Ye w roli kaznodziei wygłaszającego modlitwy w stylu zielonoświątkowym. Pastor Kirk Franklin, którego możemy usłyszeć na płycie, oznajmił, że Kanye popełniał w przeszłości błędy, ale w końcu się opamiętał i zwrócił się z powrotem do Boga.
4. "Daylight", David Kushner
"Daylight" to jeden z tych hitów TikToka, który uwielbiają i zagorzali chrześcijanie, i osoby niewierzące. Co do tego, że twórczość Davida Kushnera czerpie garściami z religii, nie ma wątpliwości. W wywiadzie "Paper" z 2023 roku sam przyznał, że wiara w Boga jest jednym z fundamentów jego życia. – Każdy z nas ma swoje doświadczenia, wychowanie, perspektywy i sposoby życia. Piękno tkwi w różnorodności. Przyjmuję moją wiarę i piszę muzykę, która moim zdaniem przemówi do ludzi – zauważył 22-letni muzyk.
Jak sam zaznaczył w tej samej rozmowie, piosenka "Daylight" bawi się dwoma idącymi ze sobą w parze motywamy – światłem i ciemnością. – Chciałbym robić rzeczy, które prowadzą do ciemności, ale jednocześnie chciałbym pozostać w świetle – tłumaczył.
"W głębi duszy, Panie / Próbuję podążać za twym światłem / Ale jest noc / Proszę, nie zostawiaj mnie" – brzmi jeden z wersów hitu, który na Spotify może pochwalić się 525 mln odtworzeń.
"Daylight"
David Kushner
– Mam niesamowitą dziewczynę, oboje jesteśmy chrześcijanami. (...) Moi rodzice też wierzą, (...) za to większość moich przyjaciół-artystów nie podziela mojej wiary – wyznał Kushner na łamach Poptized.
5. "To Be Alone with You", Sufjan Stevens
Indiefolkowy artysta Sufjan Steven, który zdobył ogromną popularność dzięki muzyce wykorzystanej w filmie "Tamte dni, tamte noce" Luki Guadagnino z Timothee Chalametem, sam nazywa siebie chrześcijaninem. W skomponowanych przez niego utworach odnajdziemy wiele metafor związanych z Biblią.
Choć przesłanie "To Be Alone with You" dotyczy wprost poświęcenia dla miłości, piosenka skupia się na postaci Jezusa i zadaje słuchaczowi pytanie: Co jesteś gotów oddać, by spotkać się z nim sam na sam? W tekście przewija się m.in. kwestia celibatu Jezusa i ukrzyżowania.
"To Be Alone with You"
Sufjan Stevens
6. "After Forever", Black Sabbath
Black Sabbath byli prekursorami heavy metalu i jako że mieli dość nietypowy (jak na lata 70. ubiegłego wieku) image, większość ludzi posądzała ich o bycie satanistami. Brytyjskiemu zespołowi, w którego skład wchodził m.in. Ozzy Osbourne, nie podobał się fakt, że łączono ich z wiarą w szatana.
W związku z tym basista hardrockowej grupy, Geezer Butler, który wyznawał chrześcijaństwo, napisał piosenkę o Bogu. W "After Forever" muzycy zastanawiają się nad istnieniem Boga i nie wykluczają go.
"Może się zastanowisz zanim ogłosisz koniec Boga / Otwórz oczy, zrozum, że to on jest tym jedynym / Jedynym który może cię wybawić z grzechu i nienawiści (red. tłumaczenie z Tekstowo.pl)" – tym akcentem kończy się utwór.
"After Forever"
Black Sabbath
7. "Soldier, Poet, King", The Oh Hellos
Jak pisał wcześniej w naTemat Bartosz Godziński z Działu Kultura, "Soldier, Poet, King" została wydana w 2015 roku przez chrześcijański duet indie folkowy The Oh Hellos z Teksasu. Rok temu piosenka zyskała nową sławę dzięki quizowi z TikToka opartemu na niej.
"Soldier, Poet, King" odnosi się do paruzji, czyli do drugiego przyjścia Jezusa Chrystusa na ziemię. Inspiracją do napisania piosenki były listy i prace pióra C.S. Lewisa, pobożnego autora "Opowieści z Narnii". Światowej sławy powieściopisarz kreślił powrót syna bożego jako moment, który spotka się z radością wierzących i przerażeniem wśród grzeszników.
"Nadejdzie żołnierz / który dzierży potężny miecz / on zburzy twoje miasto (...) Przyjdzie poeta / którego bronią jest jego słowo / on zabije cię swoim językiem (...) Przyjdzie władca / którego czołem ozdobionym cierniami / namaszczony oliwą jak syn Dawida" – takie słowa padają w "Soldier, Poet, King".
"Soldier, Poet, King"
The Oh Hellos