Handel w Wigilię i odwołanie członków komisji lex Tusk – to tylko część tematów, którymi zajmą się w środę posłowie. Przed oblicze Sejmu wezwany został również premier Mateusz Morawiecki, który ma wyjaśnić, co zrobił, żeby rozwiązać trudną sytuację na granicy z Ukrainą.
Reklama.
Reklama.
Choć wczorajsze posiedzenie Sejmu miało bardzo napięty harmonogram, posłom udało się utrzymać w czasie zaplanowanym na posiedzenie i skończyli obrady przed północą.
Izba wybrała nową rzeczniczkę praw dziecka oraz członkinię tzw. komisji ds. pedofilii. Posłowie debatowali również nad handlem przed świętami oraz nad utworzeniem pierwszych trzech komisji śledczych rozliczających rządy Prawa i Sprawiedliwości.
Środa w Sejmie. Program posiedzenia
Obrady Sejmu zostaną wznowione w środę o godz. 9 rano. Posłowie zaczną dzień pracy od trzeciego czytania nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. Zgłoszona przez Polskę 2050 nowela przewiduje, że w sytuacji, w której przedświąteczna niedziela handlowa wypada w Wigilię, sklepy będą otwarte w dwie niedziele poprzedzające ten dzień. Oznacza to, że w tym roku sklepy będą najprawdopodobniej otwarte w niedzielę 10 grudnia.
Następnie Sejm zajmie się obywatelskim projektem dot. minimalnych wynagrodzeń w służbie zdrowia. Jest to kolejny projekt "odziedziczony" po rządach PiS – od maja leżał w sejmowej zamrażarce. Projekt zmienia aktualizację minimalnych płac pracowników, którzy podnieśli swoje kwalifikacje – miałaby ona następować już w następnym miesiącu, a nie, jak dotychczas, tylko raz do roku.
Na godz. 12.30 zaplanowano sprawozdanie komisji zdrowia ws. obywatelskiego projektu refundacji procedury in vitro z budżetu państwa. Członkowie komisji zarekomendowali posłom przyjęcie ustawy. W trakcie prac posłowie PiS zgłaszali szereg poprawek, m.in. domagając się, aby in vitro z budżetu państwa było dostępne tylko dla małżeństw.
Morawiecki i odwołanie członków komisji lex Tusk
W drugiej połowie dnia przed obliczem Sejmu stanie Mateusz Morawiecki. Premier został wezwany do przekazania posłom informacji nt. sytuacji na granicy z Ukrainą, gdzie od kilku tygodni trwa protest polskich przewoźników i rolników. Przewoźnicy zablokowali przejścia w Korczowej, Dorohusku i Hrebennej, protestując przeciw nieuczciwej (jak argumentują) konkurencji ze strony ukraińskich firm transportowych. W poniedziałek dołączyli do nich rolnicy, którzy zablokowali przejście w Medyce.
Po wystąpieniu Morawieckiego zaplanowane są 10-minutowe oświadczenia klubów i 5-minutowe oświadczenia koła. Premier zmierzy się z oskarżeniami o bezczynność w tej sprawie – protest zbiegł się bowiem w czasie z dymisją poprzedniego rządu i powołaniem, nowego, tzw. rządu dwutygodniowego.
Ostatnim punktem obrad będzie głosowanie nad odwołaniem członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, powszechnie znanej jako komisja "lex Tusk". Odwołanie członków wyznaczonych w poprzedniej kadencji jest dla aktualniej większości sejmowej sposobem na zablokowanie komisji, której zadaniem było ściganie politycznych przeciwników PiS.