W skład nowego rządu Donalda Tuska mają wejść Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej i Katarzyna Kotula z Lewicy – wynika z nieoficjalnych informacji. Media ustaliły, że mają one zająć się odpowiednio: polityką senioralną i polityką równościową.
Reklama.
Reklama.
Nowy rząd Tuska. Padły kolejne nazwiska
W najbliższy poniedziałek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Po tym, jak większość sejmowa najprawdopodobniej odrzuci gabinet przedstawiony przez dotychczasowego szefa rządu, posłowie wybiorą na nowego premiera Donalda Tuska.
Dopiero następnego dnia, we wtorek nowy premier oficjalnie przedstawi skład swojej Rady Ministrów. Nie przeszkadza to jednak w medialnych spekulacjach. Właśnie pojawiły się nowe nazwiska.
Jak ustaliła w środę dziennikarka TVN24 Agata Adamek, Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej ma zostać w nowym rządzie ministrą ds. polityki senioralnej – w kancelarii premiera zajmować będzie się "kompleksowym programem ds. polityki senioralnej". Z kolei Katarzyna Kotula z Lewicy ma objąć tekę ministry ds. polityki równościowej – w nowo utworzonym resorcie.
Przyszły rząd Tuska. Kandydaci na wiceministrów
Do nazwisk kandydatów na wiceministrów w resortach nowego rządu Donalda Tuska dotarła Wirtualnej Polski. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, jednak z informacji dziennikarzy wynika, że w Ministerstwie Obrony Narodowej pojawić mają się m.in. Paweł Zalewski z Polski 2050 i Joanna Kluzik-Rostkowska z KO.
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych możemy zobaczyć Władysława Teofila Bartoszewskiego z ramienia ludowców i Andrzeja Szejnę, wskazanego przez Lewicę. Do resortu spraw wewnętrznych ugrupowanie to typuje Wiesława Szczepańskiego, z kolei Trzecia Droga myśli nad nominacją Marka Biernackiego.
Interesująco wyglądają również nazwiska typowane na wiceministrów sprawiedliwości. Lewica chciałaby, żeby trafił tutaj Krzysztof Śmiszek, z kolei KO przymierza do tego stanowiska Arkadiusza Myrchę. Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zajmie się m.in. porządkowaniem sytuacji w TVP trafić mają Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy oraz Bożena Żelazowska z PSL.
Na wiceministrę zdrowia typowana jest Joanna Mucha z Polski 2050 – jej nazwisko pojawiało się też w kontekście głównego stanowiska w tym resorcie. Z kolei do Ministerstwa Cyfryzacji to samo ugrupowanie chce wskazać Michała Gramatykę.