Skład przyszłego rządu Donalda Tuska jest już gotowy – twierdzą politycy tworzący większość sejmową. Teraz rozpoczęła się giełda nazwisk kandydatów na wiceministrów. Część nazwisk jest dość zaskakująca.
Reklama.
Reklama.
Przyszły rząd Tuska. Kandydaci na wiceministrów
Do nazwisk kandydatów na wiceministrów w resortach nowego rządu Donalda Tuska dotarła Wirtualnej Polski. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, jednak z informacji dziennikarzy wynika, że w Ministerstwie Obrony Narodowej pojawić mają się m.in. Paweł Zalewski z Polski 2050 i Joanna Kluzik-Rostkowska z KO.
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych możemy zobaczyć Władysława Teofila Bartoszewskiego z ramienia ludowców i Andrzeja Szejnę, wskazanego przez Lewicę. Do resortu spraw wewnętrznych ugrupowanie to typuje Wiesława Szczepańskiego, z kolei Trzecia Droga myśli nad nominacją Marka Biernackiego.
Interesująco wyglądają również nazwiska typowane na wiceministrów sprawiedliwości. Lewica chciałaby, żeby trafił tutaj Krzysztof Śmiszek, z kolei KO przymierza do tego stanowiska Arkadiusza Myrchę. Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zajmie się m.in. porządkowaniem sytuacji w TVP trafić mają Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy oraz Bożena Żelazowska z PSL.
Na wiceministrę zdrowia typowana jest Joanna Mucha z Polski 2050 – jej nazwisko pojawiało się też w kontekście głównego stanowiska w tym resorcie. Z kolei do Ministerstwa Cyfryzacji to samo ugrupowanie chce wskazać Michała Gramatykę.
Wygląda również na to, że wiceministrem rolnictwa zostać możeMichał Kołodziejczak – KO ma rozważać wysłanie tam lidera AgroUnii. Lewicę w tym resorcie może natomiast reprezentować Jacek Czerniak.
Powołanie rządu Tuska 11 grudnia
Jak pisaliśmy w naTemat, poniedziałek 11 grudnia będzie najważniejszym dotąd dniem w aktualnej kadencji Sejmu. Tego dnia swoje exposé wygłosi najpierw Mateusz Morawiecki, ale jego rząd prawdopodobnie upadnie ze względu na brak wotum zaufania. Wówczas zostanie wybrany nowy gabinet, na którego czele stanie Donald Tusk.
Marszałek Szymon Hołownia poinformował, że wystąpienie Morawieckiego rozpocznie się o godz. 10. Po kilku godzinach przeprowadzone zostanie głosowanie nad wotum zaufania, które premier PiS najprawdopodobniej przegra.
"Wówczas rozpocznie się wybór nowego premiera i Rady Ministrów. Nowy rząd ma tworzyć Donald Tusk wraz z politykami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy – a więc ugrupowań, które w wyborach zdobyły 248 mandatów i prawdopodobnie nie będą miały większych problemów z uzyskaniem wotum zaufania" – tłumaczył Mateusz Przyborowski z naTemat.
W połowie listopada lider KO miał planować, że Borys Budka obejmie Ministerstwo Aktywów Państwowych, Adam Bodnar zajmie się Ministerstwem Sprawiedliwości, Andrzej Domański weźmie odpowiedzialność za Ministerstwo Finansów, Barbara Nowacka zostanie szefową Ministerstwa Edukacji, a Tomasz Grodzki pokieruje wydzielonym na nowo Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Przy Ministerstwie Klimatu na liście, którą widział reporter naTemat.pl postawiono nazwisko Pauliny Hennig-Kloski, Katarzyna Kotula miałaby zająć się resortem polityki społecznej, Bartłomiej Sienkiewicz przejąć odpowiedzialność z kulturę, Marcin Kierwiński pokierować MSWiA, a na stanowisko szefa polskiej dyplomacji powrócić Radosław Sikorski.