Już wiadomo, co z pogodą na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Fatalne prognozy
redakcja naTemat.pl
17 grudnia 2023, 17:30·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 17 grudnia 2023, 17:30
Pogoda na Boże Narodzenie i Nowy Rok niestety nie daje powodów do radości. Zamiast śnieżnej Wigilii i sylwestra, czekają nas dodatnie temperatury oraz jesienna aura. Temperatury mogą wynieść nawet do 9 stopni Celsjusza. A już w najbliższych dniach możemy spodziewać się fatalnych warunków biometeorologicznych.
Reklama.
Reklama.
Jaka będzie pogoda w Święta i Nowy Rok? Najnowsza prognoza 16-dniowa
Tomasz Wasilewski przygotował dla TVN Meteo długoterminową prognozę pogody na okres 16 dni.
Jak czytamy, do Europy wdziera się silny strumień ciepłego powietrza, który sprawi, że Polska może zapomnieć o zimowej pogodzie tak długo, jak nie zmieni się układ ciśnienia nad naszym kontynentem.
To oznacza, że pogoda na Boże Narodzenie i Nowy Rok pozostawi wiele do życzenia. TVN Meteo zapowiada, że na Wigilię odnotujemy jesienne temperatury. Termometry pokażą od 1 do 9 stopni Celsjusza.
W kolejne dni świąt możemy spodziewać się od 0 do 4 stopni na plusie. Lekki mróz wystąpi jedynie nocami. Po świętach jednak znów zapowiada się ocieplenie. Temperatury wyniosą od 6 do 7 stopni Celsjusza.
Z taką pogodą zamkniemy również Stary Rok i zaczniemy Nowy Rok. Sylwester bowiem upłynie pod znakiem od 5 do 7 stopni Celsjusza.
Pogoda na święta i sylwestra. Idzie ocieplenie
Jak pisaliśmy w naTemat, w najbliższych dniach ociepleniu będą towarzyszyć mgły, zachmurzenie oraz niewielkie opady deszczu i mżawki. Za fatalną sytuację pogodową odpowiada tzw. zgniły antycyklon, w którym znajduje się sporo wilgoci. To on odpowiada za wilgoć, mgły, opady deszczu.
W najbliższych dniach w kraju dominować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne. Uciążliwe dla organizmu człowieka będą zwłaszcza porywisty wiatr oraz niedostatek naturalnych bodźców świetlnych.
O nie najlepszej pogodzie na święta eksperci IMGW informowali jeszcze 4 grudnia, gdy prezentowali wstępne długoterminowe prognozy. Te pokazały, że druga dekada grudnia ma upłynąć pod znakiem nieco cieplejszych temperatur.
"52 tydzień roku (25.12 - 31.12) ma być okresem z temperaturą w normie z lekkim odchyleniem na plus (dodatnią anomalią średniej temperatury powietrza). To może oznaczać, że nie doświadczymy w tym okresie takiej zimy, jaką mamy obecnie" – wskazali.