Marek Litewka zdobył sławę głównie dzięki swoim osiągnięciom w teatrze. Przez wiele lat swojej znaczącej kariery aktorskiej, był powiązany z Teatrem STU w Krakowie, który ogłosił wiadomość o śmierci artysty za pośrednictwem swoich kanałów w mediach społecznościowych. Zmarł w wieku 75 lat.
Reklama.
Reklama.
Marek Litewka nie żyje. Zagrał w ponad 100 rolach teatralnych i filmowych
"Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci naszego Przyjaciela, wybitnego aktora teatralnego i filmowego Marka Litewki" – w piątek (12 stycznia) taka informacja pojawiła się na instagramowym profilu Teatru STU w Krakowie.
Odszedł ceniony artysta sceniczny i filmowy, którego twórczość obejmowała ponad 100 ról w teatrze i kinie. Jego talent można było podziwiać na deskach Teatru STU w takich sztukach jak "Inne rozkosze", "Rewizor", "Hamlet", "Król Lear", "Śluby Panieńskie" i "Biesy".
Marek Litewka urodził się 6 sierpnia 1948 roku w Krakowie. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Karierę rozpoczynał w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, by później, w latach 1975-2003, związać się z Teatrem Starym, a następnie z Teatrem Bagatela (2003-2006) i Teatrem STU (2007-2016).
Litewka był także obecny na ekranach telewizji, występując w 32 spektaklach Teatru Telewizji i trzech audycjach Teatru Polskiego Radia. Widzowie mogli go również zobaczyć w popularnych serialach, w tym "Na Wspólnej", "Glina" i "Fala zbrodni".
W okresie od 2004 do 2024 roku aktor ten był częścią ekipy serialu "Pierwsza Miłość", prezentując swoje umiejętności aktorskie w dwóch różnych rolach. Zagrał zarówno szejka Abdullah al Rabeeah, jak i profesora Świderskiego.
"Każdy aktor nosi w sobie reżysera niczym żołnierz marszałkowską buławę. Jak już się nagra przez 30 lat, wówczas stwierdza, że reżyseria to cholernie łatwa robota..." – powiedziała aktor na łamach "Dziennika Polskiego" w 2004 roku.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.