Choroba nowotworowa Ziobry ma być zweryfikowana. Do akcji wkroczy biegły
Nina Nowakowska
27 lutego 2024, 07:33·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 lutego 2024, 07:33
Koalicja rządząca chce, aby były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stanął przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Na przeszkodzie stoi jednak choroba polityka. Przewodniczący organu Dariusz Joński powiedział "Faktowi", że jeśli Ziobro wyśle do komisji zwolnienie lekarskie, będzie ono sprawdzone przez biegłego.
Reklama.
Reklama.
Przed prezesem Suwerennej Polski prawdopodobnie dwa przesłuchania na komisjach śledczych. Zbigniew Ziobro ma już stanąć przed sejmowa komisją ds. Pegasusa, ale chce go wezwać także komisja ds. wyborów kopertowych.
Nowotwór Ziobry ma być zweryfikowany
Politycy z ugrupowania byłego ministra sprawiedliwości oponują, podkreślając, że Ziobro jest w trakcie chemioterapii i czeka go trudna operacja. Okazuje się jednak, że nawet gdyby odmówił zjawienia się przed obliczem organu, może to nie wystarczyć.
– Jeżeli zostanie złożony wniosek o przesłuchanie pana Ziobry, to zostanie wezwany na przesłuchanie. Jeżeli wyśle zwolnienie lekarskie, poproszę biegłego o opinię –
komentował w rozmowie z "Faktem" przewodniczący komisji ds. wyborów kopertowych Dariusz Joński.
Koalicja rządząca traci cierpliwość
Joński nie jest pierwszym politykiem z obozu rządzącego, który zwraca uwagę na potrzebę weryfikacji stanu zdrowia Ziobry. Wcześniej Tomasz Trela z Nowej Lewicy zaznaczył, że jeśli były minister sprawiedliwości i prokurator generalny nie stawi się przed komisją, trzeba będzie przesłuchać go w miejscu pobytu.
W duchu krytycznym wypowiadał się także Grzegorz Napieralskiz Koalicji Obywatelskiej. – Nikt nie ma żadnego dokumentu na temat stanu zdrowia Ziobry. Takie zaproszenie może się więc pojawić – podkreślił w rozmowie "Super Expressem", mając na myśli zaproszenie na komisję.
– Jeżeli lider Suwerennej Polski chce tego uniknąć (przesłuchania – red.), niech po prostu przedstawi odpowiednie papiery – dodał.
Partyjni koledzy Ziobry bronią swojego przywódcy, wskazując, że gdy tylko zdrowie na to pozwoli, polityk weźmie udział w przesłuchaniu. – Myślę, że to byłoby też z korzyścią dla nas, żeby minister opowiedział i zmiażdżył te zarzuty, które są formułowane – wyjaśnił "Super Expressowi" poseł Jan Kanthak.
Co wiadomo o stanie zdrowia Ziobry?
Ziobrę widziano w Sejmie po raz ostatni 29 listopada 2023 roku. 2 grudnia uczestniczył jeszcze w obchodach 32. rocznicy powstania Radia Maryja, po czym zupełnie zniknął ze sceny politycznej. Nowe informacje o jego stanie zdrowia okazjonalnie ujawniają tylko politycy Suwerennej Polski, którzy utrzymują, że ich lider walczy z nowotworem przełyku.
– W momencie, kiedy zdiagnozowano ten nowotwór, były przerzuty. Minister Ziobro chce zabić ten nowotwór, na pewno nie jest faworytem w tej walce, ale jest zdeterminowany, jest w dobrej formie psychicznej. Chce powrócić do polityki i rozliczyć Tuska i Bodnara. Jest po trzeciej dawce chemioterapii, po radioterapii, jest przed operacją – zdradził niedawno w RMF FM Michał Wójcik.
Wiceszef Suwerennej Polski deklarował, że Ziobro jest gotów stanąć przed komisją, ale prawdopodobnie będzie to możliwe za kilka miesięcy. – Ma zaawansowaną postać nowotworu przełyku. Rokowania, jeśli chodzi o tę chorobę, są trudne – komentował.