
Szybki powrót w przeszłość o blisko 20 lat.
To oczywiste nawiązanie do głosowania z 2005 roku, kiedy to Platforma Obywatelska przejęła rząd w Polsce po PiS. Wtedy też zapowiadano rozliczenia, na które wielu liczyło. Doszło nawet do głosowania, w którym decydowano, czy postawić Zbigniewa Ziobrę, byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, przed Trybunałem Stanu. Wtedy się to nie udało. Wymagana większość ustawowa wynosiła 3/5 głosów. Na 425 obecnych posłów "za" zagłosowało 271. Zabrakło pięciu głosów i to... posłów koalicji rządzącej, którzy nie przyszli na głosowanie lub wstrzymali się od głosu.
A teraz powrót do teraźniejszości.
W listopadzie 2023, gdy stan zdrowia Zbigniewa Ziobry pozwalał jeszcze na aktywne uczestnictwo w polityce, jeszcze ówczesny minister sprawiedliwości wystąpił na mównicy sejmowej podczas debaty o KRS i "próbach uzdrowienia" instytucji, którą w czasie swoich rządów zawłaszczył PiS.
Czy popierasz działania służb specjalnych wobec polityków Suwerennej Polski?
527 odpowiedzi
Wystąpienie Ziobry okazało się jednym z najbardziej pamiętnych wystąpień poselskich tej kadencji. Polityk zwrócił się do Borysa Budki.
– Szanowny panie Borysie Budka, chciałem przypomnieć panu, że to Trybunał Konstytucyjny decyduje, czy coś jest zgodne z Konstytucją, a nie pan Borys Budka – mówił, chwilę później razem z posłami PiS skandując "konstytucja!".
Potem pogroził. – Przestrzegam, po nocy jest dzień, przyjdzie czas, że wy też znajdziecie się w ławach opozycji, a wtedy będziecie rozliczani również za łamanie Konstytucji. (...) Niech pan nie będzie taki pewny siebie, czas biegnie szybko – powiedział Ziobro.
Z poselskich ław w odpowiedzi padły okrzyki "będziesz siedział". Na co Ziobro wyraźnie rozbawiony krzykiem odpowiedział:
Zbigniew Ziobro
listopad 2023
Całość nagrania możecie zobaczyć tutaj, cytowany fragment od ok. 4:50.
Perspektywa byłego ministra szybko się jednak zmieniła, gdy okazało się, że "groźby" nie były rzucane na wiatr. Agenci ABW weszli do nieruchomości Zbigniewa Ziobry, które przeszukano. To część szerszej akcji, która dotyczy wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Krajową w Warszawie. W jego ramach zatrzymano pięć osób oraz przeszukano kilkadziesiąt miejsc zamieszkania i siedzib firm.
Zbigniew Ziobro – co zrozumiałe – tak się przejął sprawą, że zawiesił swoją rehabilitację i pojawił się przed domem. Nie do końca jasne, czy wrócił z kraju, czy z zagranicy, bo były tu sprzeczne informacje, także w obozie Suwerennej Polski.
Na specjalnie zwołanej konferencji przekonywał, że "wszystkie te działania mają charakter bezprawny i są realizacją politycznego zamówienia Donalda Tuska i pana Bodnara". – Po drugie w ramach tej bezprawnej operacji w sposób rażący złamano moje prawa jako osoby, która jest właścicielem budynku, w którym dokonuje się przeszukania – stwierdził.
W rozmowie z naTemat płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu, stwierdził, że nic nie wskazuje, że w trakcie akcji doszło do złamania prawa, o którym mówią politycy (nie)Zjednoczonej Prawicy.
Quiz: Czy poznajesz tych polityków i polityczki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!
1 / 30 Na początek coś prostego: Kim jest ten polityk?
Fot. JACEK DOMINSKI / REPORTER
Jak widać, nadzieja i życzenie Ziobry, by nowa władza "nie okazała się fujarami" jak w 2005 roku, zostało spełnione, ale z jakiegoś powodu nagle zaczęło mu ono przeszkadzać. Nie wiemy dlaczego, ale chyba się domyślamy.
W tym miejscu polecamy też tekst Katarzyny Zuchowicz o tym, jak bezwzględnym politykiem przez lata był Zbigniew Ziobro.