Wybory samorządowe nie przebiegły po myśli Andrzeja Dziwisza. Bratanek kard. Stanisława Dziwisza po 18 latach musi ustąpić na rzecz swojego kontrkandydata. W Rabie Wyżnej różnica między walczącymi o funkcję wójta wyniosła około 300 głosów. II tura wyborów była rewolucją dla wielu bastionów PiS. Obóz Jarosława Kaczyńskiego stracił władzę również w Zakopanem.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Tak stało się między innymi w Gdyni, Toruniu, ale również w Krakowie, gdzie Jacek Majchrowski sam – po 22 latach – zrezygnował z ponownej walki o władzę. Warto jednak spojrzeć również na mniejsze miejscowości, szczególnie na Podhalu – dotychczasowym bastioniePrawa i Sprawiedliwości.
W Rabie Wyżnej po 18 latach sprawowania funkcji ustąpić musi... Andrzej Dziwisz. Tak, z tych Dziwiszów. Bratanek Stanisława Dziwisza przegrał w drugiej turze z Tomaszem Rajcą.
Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że 53,03 proc., czyli 2 435 mieszkańców oddało swoje głosy na Rajce. Dziwisz dostał z kolei 46,97 proc., czyli 2 157 głosów.
Andrzej Dziwisz po przegranych wyborach: Wyniki należy szanować
Andrzej Dziwisz skomentował wyniki wyborów na Facebooku. W specjalnym komunikacie podkreślił, że należy szanować wolę mieszkańców. Pogratulował również swojemu kontrkandydatowi.
"Gratuluję wygranej mojemu kontrkandydatowi Panu Tomaszowi Rajcy i życzę mu wielu sukcesów podczas pełnienia funkcji Wójta Gminy Raba Wyżna. Wyniki wyborów należy szanować, a nadchodzące zmiany traktować z optymizmem" – napisał.
Według "Gazety Krakowskiej" powodem porażki Dziwisza mogła być inicjatywa związana z budową biogazowni w gminie. Plany jednego z prywatnych inwestorów wywołały protesty niektórych mieszkańców, którzy uznali, że dotychczasowy wójt nie zareagował odpowiednio stanowczo.
Wyborcze zmiany na Podhalu. Nie tylko bratanek Dziwisza, ale i Zakopane
To jednak nie koniec zmian na Podhalu. Wieloletni burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda także musi ustąpić na rzecz swojego konkurenta Bogdana Szewczyka. Z kolei w Krościenku nad Dunajcem, zamiast Jana Dydy, na stanowisku wójta zobaczymy Stanisława Tkaczyka.
Quiz: 50 pytań o wszystko
Ukoronowaniem licznych zmian na Podhalu jest Zakopane. Tam bowiem kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, Agnieszka Nowak-Gąsienica uzyskała poparcie zaledwie 36,84 proc. wyborców. Przegrała, chociaż miała poparcie dotychczasowego burmistrza Leszka Doruli, który urzędował przez dwie kadencje.
Zwycięzcą okazał się Łukasz Filipowicz. Polityk kandydował z z komitetu Przyjazne Zakopane i przedstawiał się jako kandydat niezależny. To oddolna, niezależna i bezpartyjna inicjatywa mieszkańców. Co ciekawe, Filipowicz będzie najmłodszym burmistrzem w historii Zakopanego.