Po eksplozji w jednej z kamienic w Poznaniu MSWiA planuje zorganizowanie wyrywkowych kontroli piwnic w naszych blokach. Strażacy będą sprawdzać, czy nie trzymamy w nich niedozwolonych materiałów stwarzających zagrożenie dla mieszkańców.
Reklama.
Reklama.
Jak pisaliśmy w naTemat, w nocy z soboty na niedzielę w jednej z kamienic przy ul. Kraszewskiego w Poznaniudoszło do pożaru. Ogień pojawił się w piwnicy. Straż pożarna na miejsce przyjechała już po pięciu minutach, ale w trakcie akcji doszło prawdopodobnie do dwóch eksplozji.
Polacy muszą przygotować się na wyrywkowe kontrole. Wiadomo, czego będą dotyczyć
11 strażaków zostało rannych, a dwóch zginęło w wyniku siły wybuchu. Wszystkiego można było pewnie uniknąć, gdyby ludzie wiedzieli, czego nie można trzymać w piwnicy. Przyczyną wybuchu okazało się bowiem trzymanie w jednej z piwnic butli z gazem.
Z najnowszych ustaleń RMF FM wynika, że już za kilka tygodni ruszą zapowiadane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyrywkowe kontrole w piwnicach.
Urzędnicy sprawdzą, co dokładnie tam trzymamy i czy nie znajdują się tam niebezpieczne materiały, których przechowywanie jest zabronione przepisami.
Obecnie MSWiA analizuje, czy do przeprowadzenia kontroli będą potrzebne zmiany w przepisach. Administratorzy osiedli mogą też otrzymać prośby o udostępnienie strażakom planów piwnic, co ma ułatwić zrealizowanie kontroli.
Już pojawiły się apele ze strony administracji publicznej ws. zabrania z piwnic rzeczy takich jak benzyna, butle z gazem, stare akumulatory, czy fajerwerki. Zarządcy budynków zostali z kolei poproszeni o zainstalowanie czujek czadu i dymu.
A już za kilka tygodni, według RMF FM, za przeprowadzenie kontroli mają być odpowiedzialni strażacy działający we współpracy z jednostkami samorządów terytorialnych.
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami w piwnicach nie można trzymać materiałów łatwopalnych. Na liście rzeczy zakazanych, oprócz wymienionych już butli gazowych, znajdują się lakiery, rozpuszczalniki, farby, czy benzyna. Zakazane są także fajerwerki, czy petardy i akumulatory samochodowe.
Oprócz przedmiotów zakazanych w piwnicach bloków jest także lista rzeczy, których lepiej tam nie przechowywać. Zwłaszcza książki, dokumenty i gazety nie powinny trafiać pod ziemię. Wszystko z powodu wilgoci, która jest wszechobecna w piwnicach, a na pewno nie wpływa dobrze na papier.
Z tego samego powodu lepiej nie trzymać w podziemnych komórkach lokatorskich ubrań, dywanów i innych tekstyliów. Zwłaszcza te z naturalnych materiałów będą nabierały nieprzyjemnego zapachu, a także pleśniały. Jeśli do piwnicy zanosisz sprawny, ale nie najnowszy sprzęt elektroniczny (telewizory, odkurzacze itp.), lepiej wcześniej zabezpiecz go folią. W innym przypadku wilgoć może je uszkodzić.