
W piątek, 6 grudnia, w wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, wybitny aktor, satyryk, scenarzysta i reżyser. Informację o jego śmierci przekazała redakcja tygodnika Polityka, z którym artysta przez lata współpracował jako felietonista.
Stanisław Tym był nie tylko ikoną polskiej kultury, ale też głosem pokoleń, które uczył dystansu do rzeczywistości i humoru w trudnych czasach. Tak Donald Tusk postanowił uczcić pamięć o wybitnym artyście.
Donald Tusk o śmierci Tyma. "Najlepszy Prezes naszego klubu"
Premier Donald Tusk odniósł się do tej smutnej wiadomości na swoim profilu w mediach społecznościowych. "Stanisław Tym nie żyje. Najlepszy Prezes naszego klubu. Nauczyłeś nas śmiać się z władzy, z ponurej w tamtych czasach rzeczywistości i z nas samych. Posmutnieliśmy dziś, za to w niebie na pewno jest o wiele weselej" – napisał premier na platformie X.
W 2023 roku Stanisław Tym wyjawił, że przed laty wykryto u niego raka żołądka. – Miałem zaledwie 3 proc. szans na przeżycie. Ale te trzy miałem. Wycięli mi żołądek i zrobili nowy z jelita cienkiego. 17 lat już z nim żyję – opowiadał aktor. W walce z chorobą wspierała go żona Anna Tym, również aktorka.
Po jej śmierci w lipcu 2023 roku aktor wycofał się życia publicznego.
Stanisław Tym – artysta wszechstronny
Stanisław Tym zapisał się na zawsze w pamięci widzów swoimi niezapomnianymi kreacjami. Był scenarzystą i współreżyserem kultowego "Misia", w którym wcielił się w postać prezesa Ochódzkiego. Wystąpił również w takich filmach jak "Rejs" Marka Piwowskiego, "Rozmowy kontrolowane" Sylwestra Chęcińskiego czy "Ryś", którego był także reżyserem.
Dorobek Stanisława Tyma doceniła zarówno publiczność, jak i krytycy. Otrzymał m.in. nagrodę za scenariusz do Rozmów kontrolowanych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1992 r.), Nagrodę Kisiela (1998 r.), a także telewizyjnego Pegaza "za poczucie humoru i przenikliwość umysłu" (2002 r.).
W 2004 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 r. – Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2010 r. przyznano mu tytuł Mistrza Mowy Polskiej, a w 2021 r. – Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.