Co cztery lata Polacy wybierają posłów i senatorów. W wyjątkowych przypadkach, takich jak rozwiązanie Sejmu, wybory mogą odbyć się wcześniej. Gdyby jednak głosowanie do Sejmu miało odbyć się już w najbliższą niedzielę, wyniki mogłyby zaskoczyć. Sondaż przeprowadzony przez firmę Opinia24 dla RMF FM pokazuje, kto zyskałby największe poparcie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Największy bój toczyłby się między dwoma największymi partiami. Jeżeli wybory odbyłyby się w najbliższą niedzielę, to zwycięzcą zostałaby Koalicja Obywatelska, którą poparłoby 31,9 proc. głosujących.Prawo i Sprawiedliwość zajęłoby drugie miejsce z wynikiem 28,9 proc. Różnica wyniosłaby więc zaledwie trzy punkty procentowe.
Na trzeciej pozycji z dość zaskakującym wynikiem uplasowałaby się Konfederacja, zdobywając 14,2 proc. Kolejne miejsca zajęłyby Trzecia Droga (9,5 proc.) i Nowa Lewica (5,9 proc.).
Z kolei Konfederacja zdecydowanie przyciąga mężczyzn – poparcie w tej grupie wynosi aż 21 proc., podczas gdy tylko 6 proc. kobiet wskazało na to ugrupowanie. Wśród młodych wyborców (18-39 lat) to właśnie Konfederacja dominuje, osiągając 29 proc. poparcia.
Lojalni wyborcy i przepływy głosów
Największą wiernością wyróżnia się elektorat Konfederacji – 90 proc. jej poprzednich wyborców zagłosowałoby na nią ponownie. Dla Prawa i Sprawiedliwości wynik ten wynosi 87 proc., a dla Koalicji Obywatelskiej – 85 proc.
Po ponad roku rządów Koalicji 15 października to Trzecia Droga i Nowa Lewica tracą najwięcej wyborców. Na przykład 30 proc. osób, które głosowały na Trzecią Drogę w 2023 roku, teraz wybrałoby Koalicję Obywatelską, a 10 proc. – Konfederację.
Frekwencja wyborcza
Do urn w najbliższą niedzielę poszłoby 54 proc. Polaków, a 23 proc. deklaruje, że "raczej" wzięłoby udział w głosowaniu. Mężczyźni (60 proc.) częściej niż kobiety (48 proc.) zapowiadają chęć uczestnictwa w wyborach. Największą aktywność wykazują osoby starsze (64 proc. w grupie powyżej 60 lat) oraz mieszkańcy największych miast (68 proc.).
Sondaż wykonany dla RMF FM został przeprowadzony na reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 18+. Ankieterzy Opinia24 użyli metody telefonicznych wywiadów wspomaganych komputerowo (CATI). Badanie uwzględniało cechy społeczno-demograficzne populacji.