Turyści w Tatrach postanowili skorzystać z pomocy Chatu GPT, by zaplanować swoją trasę. Niestety, nie uwzględnili, że zimowe warunki mogą znacznie utrudnić ich przejście. Konieczna okazała się interwencja ratowników TOPR.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Grupa turystów z Polski postanowiła przejść z Hali Gąsienicowej do Doliny Pięciu Stawów. Chat GPT zaproponował im najkrótszą trasę przez Przełęcz Krzyżne. Zaufali sztucznej inteligencji, nie wiedząc, że nawet latem jest to trudna droga, a zimą warunki mogą być o wiele bardziej niebezpieczne.
Po drodze turyści napotkali silny wiatr, a zamieć śnieżna ograniczyła ich widoczność. Dodatkowo, skały w Tatrach były oblodzone, co jeszcze bardziej utrudniało wędrówkę. Kiedy zrozumieli, że sytuacja staje się niebezpieczna, natychmiast wezwali pomoc. Na miejsce ruszyli ratownicy TOPR.
Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!
Ratownik TOPR: "Myślenia nic nie zastąpi"
Ratownicy po raz pierwszy spotkali się z takim przypadkiem, jak relacjonuje Andrzej Marasek z TOPR w rozmowie z "Wyborczą". Turyści przyznali, że wybrali trasę na podstawie wskazówek Chatu GPT, który zaproponował im najkrótszą drogę, ale nie uwzględnił trudnych zimowych warunków.
Ratownicy pomogli turystom, a wszystko skończyło się dobrze, jednak zwracają uwagę na zagrożenie. Zalecają ostrożność przy planowaniu górskich tras i przestrzegają przed poleganiem na sztucznej inteligencji czy mapach Google. Jak podkreślił Marasek, najważniejsze jest "zdroworozsądkowe myślenie".
– Myślenia nic nie zastąpi, żadna sztuczna inteligencja. I przede wszystkim planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie oraz świadomość, gdzie się idzie, po co i dlaczego – przekazał.
Warto korzystać z tradycyjnych map i dobrze znać warunki panujące w danym rejonie. Zimą, szczególnie w wyższych partiach Tatr, śnieg i lód mogą stanowić poważne wyzwanie. Pokrywa śnieżna jest tam bardzo zróżnicowana – w niektórych miejscach są głębokie zaspy, a w innych oblodzone skały.
Planując wędrówkę w wyższe partie gór, należy mieć doświadczenie w turystyce zimowej i odpowiednie wyposażenie. Obecnie w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, który utrzymuje się do 9 stycznia, godz. 20:00.