Te dane pokazują, jak kłopotliwa jest polska aura. Nigdzie w Europie nie spada tyle gradu

Kamil Rakosza
Klimatolodzy z Niemiec zbadali częstotliwość opadów gradu w różnych krajach Europy. Okazało się, że w Polsce duże lodowe kule spadają najczęściej – średnio 111 dni w roku.
Niemieccy naukowcy opracowali mapę gradobicia w Europie. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
"Największa liczba dni z opadami gradu, z kulkami powyżej 5 mm średnicy, występuje w Polsce. To 111 dni w roku" – napisali klimatolodzy w pracy zatytułowanej "Hail observations and hailstorm characteristics in Europe" ("Obserwacje gradu i charakterystyka burz gradowych w Europie").

Na "gradowym podium" znalazły się także Czechy (94 dni) oraz ojczyzna klimatologów. W Niemczech grad uderza średnio 90 dni w roku.
Wielkość największych kul gradowych, jakie spadły w danym kraju, w historiiFot. North Meteo
"Poważne burze z dużym gradem należą do najważniejszych zagrożeń regionów Europy. Ze względu na lokalne występowanie nawałnic i brak odpowiednich systemów obserwacji w większości regionów, gradobicia nie zostały uchwycone kompleksowo przez badaczy" – czytamy w pracy naukowej.


Dzięki zebranym analizom z różnych regionów Europy powstała też mapa rekordów wielkości kul gradowych, które spadły z nieba. Największa burza gradowa, o której napisano w raportach, miała miejsce w Heidgraben w Niemczech w 1925 roku. Z nieba spadały bryły o średnicy 25 cm!

Dla porównania rekord dla Polski to dziesięciocentymetrowe kule.

Źródło: "Hail observations and hailstorm characteristics in Europe: A review"