Kim jest Barbara Giertych? Roman Giertych prywatnie

redakcja naTemat
Roman Giertych to adwokat celebryta. Słynie z twardych poglądów i wyraźnie przeciwstawia się partii rządzącej, choć sam odegrał ważną rolę w Prawie i Sprawiedliwości. Pojawia się często w mediach, a zwłaszcza w ostatnim czasie. Wszystko za sprawą afery z byłym już prezesem Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim.
Roman Giertych wzbudził kontrowersje, gdy został wybrany ministrem edukacji narodowej. Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Roman Giertych urodził się w 1971 roku w Śremie (woj. wielkopolskie). Wychowywał się zaś w Kórniku, gdzie ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. Następnie został absolwentem Wydziału Historycznego (1989–1994) oraz Wydziału Prawa (1990–1995) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z kolei w 1996 roku rozpoczął aplikację adwokacką w Warszawie, którą ukończył w 2000 roku.

Giertych jest synem Macieja Giertycha i wnukiem Jędrzeja Giertycha (dwaj politycy). To prawnuk prawnika oraz sędziego Włodzimierza Łuczkiewicza.

Żona i dzieci
Żoną adwokata jest Barbara Giertych. Partnerka mecenasa zajmowała się stwierdzaniem nieważności małżeństw i była adwokatem kościelnym. Później zaś rozpoczęła pracę w kancelarii męża, z którym jest już od 20 lat. Oboje mają czwórkę dzieci.


W 2018 roku Barbara Giertych obroniła doktorat z prawa i podjęła decyzję, że porzuci prawo kanoniczne na rzecz świeckiego. Uznała, że pomoże mężowi w pracy. Tłumaczyła w rozmowie z Wirtualną Polską, że w zakresie jej obowiązków jest obrona osób oskarżonych o popełnienie przestępstw gospodarczych.

– Bardzo dobrze nam się z Romkiem razem pracuje i nie odczuwamy specjalnych trudności z tego tytułu. On kieruje firmą, ale ze względu na olbrzymią liczbę prowadzonych spraw potrzebuje coraz większego zdania się na innych. A do mnie ma, co oczywiste, największe zaufanie – mówiła Barbara Giertych portalowi.

Początki kariery politycznej
Giertych w 1989 roku utworzył deklarującą narodowe wartości Młodzież Wszechpolską, której przez kilka lat był prezesem. W 1994 roku został zaś prezesem honorowym. Należał do Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego i Stronnictwa Narodowego, którego działacze w 2001 roku tworzyli Ligę Polskich Rodzin.

Giertych wystartował w wyborach parlamentarnych w 1993 roku. Kandydował wówczas do Sejmu z listy Unii Polityki Realnej. Natomiast cztery lata później współtworzył Narodowo-Chrześcijańsko-Demokratyczny Blok dla Polski.

W wyborach parlamentarnych w 2001 roku został wybrany z listy Ligii Polskich Rodzin na posła IV kadencji z okręgu podwarszawskiego. Uzyskał ponownie mandat poselski w wyborach w 2005 roku. Był przewodniczącym Komisji do spraw Służb Specjalnych. W marcu 2006 roku został wybrany na prezesa partii w miejsce Marka Kotlinowskiego.

Giertych zanim wszedł do Sejmu prowadził w Warszawie własną kancelarię adwokacką – wrócił do tego zajęcia w 2007 roku.

Giertych jako minister edukacji
Największym sukcesem w karierze politycznej Giertycha było sprawowanie funkcji wicepremiera i ministra edukacji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Uczniowie i studenci nie odebrali jednak pozytywnie jego awansu.

Nominacja Giertycha na ministra spotkała się z sprzeciwem w postaci manifestacji studenckich, które miały miejsce w maju 2006 roku w polskich miastach. Giertych odpowiada między innymi za ponowne pojawienie się obowiązkowej matury z matematyki, z którą jako pierwsi po reformie zmierzyli się uczniowie z rocznika 1991.

Giertych ma na swoim koncie kilka książek: "Kontrrewolucja młodych", "Pod walcem historii" i "Możemy wygrać Polskę". Publikował także artykuły na łamach "Bastionu", "Ładu", "Najwyższym Czasie!", "Rycerzu Niepokalanej", "Wszechpolaku".

Zajmuje się obecnie głośną sprawą KNF.