W USA kochają Wałęsę? W tym mieście usunęli jego ulicę już kilka lat temu

Rafał Badowski
San Francisco uchodzi za miasto przyjazne mniejszościom seksualnym. Do 2014 roku była tam ulica Lecha Wałęsy. Jednak po tym, jak były prezydent wypowiedział głośne, kontrowersyjne słowa o gejach, nazwę ulicy zmieniono na nazwisko... znanego gejowskiego działacza.
Ulica Lecha Wałęsy w San Francisco zniknęła w 2014 roku po jego słowach o gejach. Fot. Archiwum prywatne
Lech Wałęsa od czasów pierwszej "Solidarności" ma w USA status ikony walki o wolność. Opublikował swoje zdjęcia z pogrzebu George'a Busha, na których serdecznie witają się z nim Bill i Hillary Clintonowie czy Barack Obama. Jednak nie zawsze było tak różowo.

Nazwę ulicy z Lech Wałęsa Street na Dr. Tom Wadddell Place władze San Francisco zatwierdziły w 2014 roku. Tom Waddell to lokalny gejowski aktywista, który wsławił się organizacją Igrzysk Gejowskich przemianowanych potem na Gay Games z powodu sporów z Komitetem Olimpijskim USA.

Pracował w centrum zdrowia na ulicy, którą później nazwano jego imieniem. Wanddell zmarł na AIDS w 1987 roku w wieku 49 lat.
Zmiana nazwy ulicy to pokłosie wypowiedzi Lecha Wałęsy z 2013 roku. Były prezydent powiedział wtedy, że "homoseksualiści powinni siedzieć w ostatniej ławie, albo nawet dalej". – Za murem – dodał Wałęsa w TVN24.


Przekonywał w ten sposób, że jest za oddaniem mniejszościom seksualnym tylu przywilejów, na ile wskazuje ich liczebność. – Albo szanujemy większość, szanujemy demokrację, albo niech będą większością. Teraz oddaję im tyle, ile ich jest – mówił.