Twórca Gadu-Gadu wsadził kij w mrowisko. Nie zostawił suchej nitki na WOŚP i Owsiaku

Rafał Badowski
NFZ wydaje na ratowanie życia i leczenie Polaków blisko 1000-krotnie więcej niż WOŚP. (...) A ludzie uważają, że to dzięki WOŚP szpital leczy i ratuje życia – napisał w krytycznym facebookowym poście twórca Gadu-Gadu Łukasz Fołtyn. Jest zdania, że Polacy, którzy wpłacają średnio trzy złote na Orkiestrę, czują się przez to bohaterami.
Łukasz Fołtyn skrytykował sposób działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fot. Maciej Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Fołtyn pokusił się o bardzo krytyczną analizę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sugeruje, że WOŚP rozwiązuje nieistniejące problemy i nazywa to ratowaniem życia. "Coś takiego tylko w Polsce" – krytycznie podsumował.

"Spustoszenie w świadomości społeczeństwa robi Jurek Owsiak, dlatego uważam go za największego szkodnika służby zdrowia i chorujących" – ocenił. Dodał, że z szefa WOŚP czyni się świętego, ludzie zaś czują się bohaterami, wrzucając do puszki średnio 3 zł na obywatela.


Zwrócił też uwagę, że w szpitalu mającym kontrakt z NFZ pojawia się sprzęt WOŚP, a żadna placówka medyczna nie odmówi sprzętu, który dostaje za darmo. Zdaniem Fołtyna jest to zwykle drobny i tani sprzęt, na przykład kardiomonitory, które kosztują po kilka tysięcy złotych za sztukę.

A jednak to właśnie z WOŚP Polacy kojarzą tomografy podobnie jak inkubatory wcześniaków. A logo Orkiestry jest w szpitalu bardziej widoczne niż logo NFZ. "A ludzie myślą, że to dzięki WOŚP szpital leczy i ratuje życia" – argumentował Fołtyn.

"(…) na lekarzach nie ma naklejki NFZ, ani na pielęgniarkach, lekach, łóżkach, urządzeniach, budynkach (no jest przed wejściem do szpitali, ale logo WOŚP jest dużo większe i bardziej widoczne)... Czyli z naszych składek nic nie ma, nie to co z WOŚP... Choć to 1/1000 wydatków NFZ to efekt daje nieporównanie większy..." – stwierdził.


Według Fołtyna NFZ wydaje na ratowanie życia i leczenie Polaków prawie 1000 razy więcej niż WOŚP. Nie kupuje jednak za te środki sprzętu medycznego, tylko płaci szpitalom na przykład za zabiegi. Z pieniędzy NFZ zaś szpitale same kupują sprzęt, leki, opłacają rachunki za prąd.

Ostatnio o "analizę", dlaczego ludzie wpłacają pieniądze na WOŚP, pokusiła się Krystyna Pawłowicz. Zdaniem posłanki PiS ofiarodawcy niegdyś wpłacali z życzliwości, a dziś czynią to z nienawiści.