Brutalna prawda o Polakach. Badanie wykazało, jaką wagę przykładamy do ratowania pieszych

Paweł Kalisz
Eksperyment "Morale Machine" jest fragmentem badań, które mają na celu opracowanie idealnego samochodu autonomicznego, który nie tylko zawiezie nas z punktu A do B, ale w przypadku wypadku dokona za nas... właściwej oceny, kogo pozostawić przy życiu, a kogo ewentualnie tego życia pozbawić. Eksperyment przeprowadzany jest na całym świecie, wyniki nie świadczą zbyt pochlebnie o Polakach.
Brutalna prawda o Polakach. Badanie wykazało, jak niechętnie ratujemy pieszych na drodze. Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta
Kto jeszcze nie słyszał o eksperymencie "Morale machine", powinien zajrzeć kliknąć w poniższy link i wziąć w nim udział. Warto jednak pamiętać, że dane są rejestrowane i w ankiecie można wziąć udział tylko raz.

Test jest prosty – trzeba odpowiedzieć na trzynaście pytań. W każdym z nich mamy wybór, jakiego w przyszłości będzie musiał dokonać autonomiczny samochód, którym będziemy się poruszać na drodze. Będziemy wybierać między rozjechaniem staruszki przechodzącej po pasach, czy psem wbiegającym na jezdnię, między zabiciem jednego przechodnia lub potrąceniem całej rodziny podróżującej autem.


Testy są analizowane i podobno mają mieć wpływ podczas programowania w przyszłości samochodów autonomicznych.
Badanie przeprowadzone przez MIT ma na celu stworzenie idealnego autonomicznego samochodu przyszłości.Fot. YouTube / TechCrunch
Co ciekawe jednak, wyniki tych tekstów różnią się od siebie w zależności od narodowości biorących udział w badaniu. A podkreślić należy, że w ankiecie wzięli udział ludzie praktycznie z całego świata.

Gdy specjaliści z Massachusetts Institute of Technology przeanalizowali wyniki napływające z Polski, ich oczom ukazał się obraz kierowcy, który nie szanuje pieszych – opisuje portal o bezpieczeństwie brd24.pl. Badania wskazują jednoznacznie, że priorytetem dla Polaka jest zachowanie przy życiu osób jadących samochodem. Żadna inna nacja europejska nie była aż tak nieczuła na życie pieszych jak Polacy.

W sumie naukowcy zbadali 40 mln decyzji podjętych przez mieszkańców ponad 200 krajów. Francuzi najczęściej ze wszystkich wskazywali na konieczność ratowania osób młodszych kosztem starszych. Polacy natomiast spośród wszystkich mieszkańców UE najniższy priorytet nadawali ratowaniu pieszych.

źródło: brd24.pl