Dziesiątki e-maili i telefonów z ofertami. Można sie ich pozbyć, wystarczy wycofać zgodę na przetwarzanie danych
Telefony z banków i sieci komórkowych czy dziesiątki ofert na skrzynce e-mailowej od firm, których nie pamiętasz. To wszystko potrafi nieźle zmęczyć i zniechęcić do korzystania z jakichkolwiek newsletterów czy promocji. Jest jednak sposób na ograniczenie niechcianych informacji. Jak wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych?
Jest jednak sposób na to, żeby wycofać zgodę na przetwarzanie naszych danych w celach handlowych. W wielu przypadkach możliwa jest rezygnacja z newslettera lub oferty (przeważnie w stopce e-maila) i zajmuje to dosłownie kilka kliknięć. Taka możliwość świadczy o profesjonalizmie firmy, która taką korespondencję wysyła.
Jednak co w przypadku, gdy takiej możliwości nie ma? Wtedy trzeba użyć bardziej "tradycyjnej" metody. Należy po prostu wysłać pismo, w którym poinformujemy administratora naszych danych o wycofaniu naszej zgody na ich przetwarzanie. Możemy to zrobić pocztą lub przesyłając dokument e-mailem.
W tym przypadku, nie potrzebujemy skomplikowanego dokumentu. Tak naprawdę wystarczy kilka zdań i nasz podpis.
Prawdopodobne jest także to, że kiedyś wyraziliśmy zgodę na udostępnianie danych objętych zgodą podmiotom trzecim w celu wysyłania przez nie informacji handlowych drogą elektroniczną (stąd często nie kojarzymy firm, które wysyłają nam oferty). W takim przypadku wniosek o wycofanie zgody musimy wysłać do każdego z podmiotów, który otrzymał nasze dane.
Warto też zgłaszać przypadki, gdy nie mamy dobrowolności w wyrażeniu zgody na przetwarzanie naszych danych, lub zostało to ukryte np. w regulaminie serwisu lub sklepu. Są to działania niezgodne z prawem i możemy je zgłosić do UOKiK-u lub GIODO.