Fort Trump za internet 5G od Huawei. Amerykanie stawiają Polsce twarde warunki

Mateusz Marchwicki
Jak donosi "The New York Times", Amerykanie naciskają na polski rząd, aby zrezygnował z tworzenia sieci 5G z udziałem chińskiego koncernu Huawei. Miałby być to warunek stworzenia w Polsce stałej bazy wojskowej, tzw. Fort Trump.
USA stawiają nietypowe warunki co do Fortu Trump. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Amerykańska gazeta twierdzi, że urzędnicy prezydenta Donalda Trumpa sugerowali polskiej stronie zależność między budową sieci 5G przez Huawei a możliwością rozmieszczenie wojsk amerykańskich w Polsce.

Administracja Stanów Zjednoczonych uważa bowiem chiński koncern za narzędzie nowego wyścigu zbrojeń i współpracownika chińskiego rządu i służb specjalnych.

Źródło "NYT" twierdzi, że sposób, w jaki w Polsce tworzona jest technologia 5G, jest "jaskrawym przykładem tego, w jaki sposób chiński rząd instaluje agentów wywiadu w oddziałach Huawei na całym świecie". Gazeta przywołuje także wypowiedź płk. Grzegorza Małeckiego, byłego szefa Agencji Wywiadu (w latach 2015-2016), który wskazuje na zagrożenie wojsk USA stacjonujących w Polsce.


– To zrozumiałe, że USA chcą chronić swoje oddziały przed potencjalnym niebezpieczeństwem, a takim jest obca kontrola nad siecią 5G. Z punktu widzenia Polski zabezpieczenie obecności amerykańskich jednostek jest działaniem priorytetowym – powiedział płk Małecki amerykańskiej gazecie.

Przypomnijmy, dwa tygodnie temu ABW aresztowało Weijinga W., jednego z dyrektorów przedstawicielstwa Huawei w Polsce oraz Piotra D. pracującego dla Orange. Panowie zostali zatrzymani pod zarzutem szpiegostwa. Decyzja polskiego rządu o dalszej działalności firmy w Polsce ma zapaść za kilka tygodni.

Huawei odpowiada
Firma oczywiście odpiera wszelkie zarzuty kierowane pod jej adresem. "Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały" – napisano w oświadczeniu po aresztowaniu.

Także zastrzeżenia urzędów i służb innych krajów doczekały się reakcji firmy. Ken Hu, zastępca szefa zarządu, odciął się od jakichkolwiek problemów z cyberbezpieczeństwem.

"Fakty mówią same za siebie – w Huawei nigdy nie mieliśmy do czynienia z poważnym incydentem związanym z bezpieczeństwem cybernetycznym naszego sprzętu. Nawet przy najbardziej rygorystycznym przeglądzie i kontroli przeprowadzanej przez organy regulacyjne lub naszych klientów, nigdy nie było żadnych dowodów wskazujących, że rozwiązania firmy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa" – stwierdził w oświadczeniu.

"Uważamy też, że kwestia bezpieczeństwa cybernetycznego jest zagadnieniem globalnym i dotyczy całej branży, którym należy zająć się wspólnie. Zawsze chętnie podejmiemy otwarty dialog z każdym, kto ma uzasadnione obawy. Jednak w przypadku jakichkolwiek bezpodstawnych zarzutów będziemy stanowczo reagować, celem ochrony dobrego imienia firmy" – dodał.

źródło: "The New York Times"