Ostatnie chwile na naukę. Terminy egzaminów gimnazjalnych i testów ósmoklasisty

Paweł Kalisz
W tym roku o miejsce w liceach i technikach będą ubiegać się dzieci z połączonych roczników – te, które kończą gimnazjum, i te o rok młodsze, które właśnie kończą ósmą klasę szkoły podstawowej. Konkurencja będzie większa niż zwykle, a czasu na przygotowanie jest coraz mniej. Egzaminy ósmoklasistów i gimnazjalne rozpoczną się już za miesiąc.
Egzaminy gimnazjalne rozpoczną się w tym roku 10 kwietnia, a testy ósmoklasisty 15 kwietnia. Tymczasem nauczyciele zapowiadają strajk na 8 kwietnia. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Testy, które na zakończenie gimnazjów muszą rozwiązywać uczniowie w pewnym stopniu determinują ich przyszłość. Od tego, jak się przygotują do egzaminu zależy, czy dostaną się do wymarzonej szkoły średniej. W tym roku gimnazjaliści mają utrudnione zadanie, bo o miejsce w liceach będą konkurować z tymi, którzy kończą ósmą klasę.

A czasu na przygotowania jest coraz mniej. Egzaminy gimnazjalne zaczynają się już za miesiąc, 10 kwietnia. Pięć dni później do egzaminów przystąpią uczniowie kończący ósmą klasę szkoły podstawowej. Jedni i drudzy zaczną od części humanistycznej.


Test gimnazjalisty
W środę 10 kwietnia punktualnie o godzinie 9.00 rozpocznie się egzamin gimnazjalny z zakresu wiedzy historycznej z elementami wiedzy o społeczeństwie. Egzamin potrwa 80 minut. O godzinie 11.00 gimnazjaliści rozpoczną drugą część egzaminu, tym razem z języka polskiego, na którą dostaną 90 minut. 11 kwietnia rozpocznie się egzamin z części matematyczno-przyrodniczej. O godzinie 9.00 uczniowie będą pisać część matematyczną, test potrwa 90 minut, , a o 11.00 zacznie się część przyrodnicza, na którą przeznaczono 60 minut.

Trzeciego dnia egzaminów, w piątek 12 kwietnia gimnazjaliści będą wykazywać się znajomością języka obcego. O godzinie 9.00 rozpocznie się egzamin z wybranego języka nowożytnego na poziomie podstawowym, a dwie godziny później na poziomie rozszerzonym. Na obie części przeznaczono po 60 minut.

Warto przy tym zauważyć, że uczniowie z orzeczeniem o autyzmie, zespole Aspergera, niedowidzący lub niewidomi, niedosłyszący lub niesłyszący, a także uczniowie z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim dostaną więcej czasu na rozwiązanie zadań. Dla tych, którym z przyczyn losowych nie udało się dotrzeć na egzaminy w wyżej wymienionym terminie, Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła termin dodatkowy. W tym roku będzie można nadrobić zaległości w dniach 3-5 czerwca.

Na wyniki egzaminów gimnazjalnych składanych trzeba będzie poczekać do 14 czerwca. Tego dnia zostaną ogłoszone w szkołach. Tydzień później odpowiednie zaświadczenia i wyniki otrzymają wszyscy, którzy wzięli udział w egzaminach.

Test ósmoklasisty
Uczniowie, którzy kończą ósmą klasę będą mieli egzaminy kilka dni po starszych kolegach kończących gimnazja. W poniedziałek 15 kwietnia o godz. 9.00 rozpocznie się egzamin z języka polskiego, który potrwa 120 minut. Godzinę więcej czasu będą miały osoby z orzeczeniem niepełnosprawności.
We wtorek 16 kwietnia o godzinie 9.00 rozpocznie się część matematyczna. Tu uczniowie będą mieli tylko 100 minut na rozwiązane wszystkich zadań przygotowanych przez CKE. Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności będą miały 150 minut na uporanie się z zadaniami.

Najmniej czasu przewidziano na egzamin z języka nowożytnego. Testy rozpoczną się w środę 17 kwietnia o godzinie 9.00 i potrwają zaledwie 90 minut. Uczniowie niewidomi, niedowidzący, niesłyszący, niedosłyszący, z zespołem Aspergera, autyzmem lub upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim dostaną 135 minut.

Podobnie jak w przypadku egzaminu gimnazjalisty, także i przy testach ósmoklasistów wyznaczono terminy dodatkowe dla wszystkich tych, którzy z powodów losowych nie dotarli do szkoły w terminie kwietniowym. "Dogrywki" odbędą się w dniach 3-5 czerwca, przy czym egzamin z polskiego, matematyki czy języka obcego w sesji dodatkowej rozpocznie się o godz. 11.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty poznamy 14 czerwca. Tego dnia do szkół trafią arkusze ocen i zaświadczenia. Tydzień później zaświadczenia trafią do osób, które przystąpiły do egzaminu.

Strajk nauczycieli
Wszystkie powyższe informacje mogą szybki stracić na znaczeniu w przypadku strajku nauczycieli. Nauczyciele domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy. Związkowcy od miesięcy próbują osiągnąć porozumienie z minister edukacji Anna Zalewską i premierem Mateuszem Morawieckim. Jednak rząd, który lekką ręką obiecuje kolejne pieniądze Polakom, w przypadku nauczycieli tłumaczy, że na podwyżki nie ma pieniędzy w budżecie. – 8 kwietnia jest datą rozpoczęcia strajku – ogłosił w poniedziałek Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Bednarz zapewnia, że strajk będzie prowadzony do odwołania. – Decyzję o odwołaniu podejmie prezydium zarządu głównego ZNP – tłumaczył podczas konferencji szef ZNP. To jednak nie oznacza, że strajk rozpocznie się w całej Polsce i we wszystkich placówkach. – Do 25 marca odbędzie się referendum w szkołach – wyjaśnia Broniarz.

Rozpoczęcie protestu będzie możliwe w tych placówkach, w których frekwencja wyniesie co najmniej 50 proc. i większość głosujących opowie się za strajkiem. ZNP szacuje, że do strajku może przystąpić ponad 80 proc. szkół.

– Nie odpuścimy. Wiem, że ktoś powie, że bierzemy dzieci jako zakładników, ale wielki strajk leży także w ich interesie. Przez cały marzec będziemy przekonywać rodziców, że robimy to w trosce o uczniów – przekonywał Sławomir Broniarz w jednym z wywiadów. Wygląda na to, że nauczyciele mają już dość bezowocnych rozmów z rządem.

Co ciekawe, zdaniem minister Zalewskiej strajk nauczycieli nie przeszkodzi w przeprowadzeniu egzaminów. – CKE ma tak skonstruowany system, że egzaminy będą sprawnie przeprowadzone – twierdzi minister.

Jednocześnie Zalewska zaznacza, że przesunięcie terminów egzaminów nie jest możliwe. – Związki zawodowe biorą odpowiedzialność za to, co może się wydarzyć – powiedziała na antenie TVN24 minister odpowiedzialna za tak zwaną reformę edukacji i likwidację gimnazjów.