Pierwsze objawy udaru mózgu. Szybka reakcja może uratować życie

Zuzanna Tomaszewicz
W Polsce co roku blisko 70 tys. osób doznaje udaru mózgu. Polacy często ignorują sygnały, które wysyła im ich organizm. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać wczesne symptomy mogące świadczyć o zagrożeniu życia.
Udar mózgu może skończyć się w niektórych przypadkach śmiercią. Fot. 123rf/Puwadol Jaturawutthichai
Najczęstszą postacią udaru jest udar niedokrwienny. Powstaje on w wyniku zaburzenia dopływu krwi do mózgu, gdy duża lub mała tętnica wewnątrz narządu ulegnie zamknięciu albo zostanie zwężona. W następstwie do części mózgu nie dopływa krew z tlenem. Udar ten nazywa się poniekąd zawałem mózgu, ponieważ jego przebieg przypomina zawał serca.

Objawami typowymi dla udaru niedokrwiennego jest m.in. paraliż twarzy i częściowy paraliż kończyn, zaburzenia w mówieniu, kłopoty z orientacją, zawroty głowy, zaburzenia pola widzenia i chwiejny krok.

Drugim z typów udaru jest udar krwotoczny, zwany popularnie wylewem. W tym przypadku dochodzi do wylewu krwi do mózgu na skutek pęknięcia naczynia. Udar ten jest zdecydowanie groźniejszy od tego niedokrwiennego – częściej kończy się on śmiercią lub kalectwem.


Postać krwotoczna udaru może być skutkiem m.in. nadciśnienia tętniczego, pęknięcia tętniaka lub doznanego urazu głowy.

Jako pierwsze objawy, które mogą świadczyć o udarze krwotocznym, wymienia się: zawroty i bardzo ostry ból głowy, silne wymioty, problemy z mową, niedowład lub połowiczne zaburzenia czucia po jednej stronie ciała oraz zaburzenia równowagi.

Udar mózgu to choroba, która niesie ze sobą spore komplikacje zdrowotne, a jej skutki mogą niekiedy zostać nawet na całe życie – część osób po udarze wymaga stałej opieki lekarskiej lub wieloletniej rehabilitacji. Z objawami, które mogą zwiastować udar, należy szybko udać się do lekarza.

Aby zmniejszyć ryzyko związane z udarem mózgu należy przede wszystkim dbać o swoje zdrowie, regularnie wykonywać badania, kontrolować ciśnienie krwi co najmniej raz do roku oraz kontrolować poziom cukru we krwi. Warto również zrezygnować z palenia papierosów oraz z nadmiernego picia alkoholu.