To oznaczałoby konflikt z rządem PiS! Andrzej Duda rozważa weto

Łukasz Grzegorczyk
Odesłać nowelizację Kodeksu karnego do Trybunału Konstytucyjnego – to, według RMF FM, rekomendacja współpracowników Andrzeja Dudy. Jednym z zastrzeżeń ma być ekspresowe tempo przyjęcia ustawy w Sejmie. Prezydent podobno nie wyklucza nawet weta.
Współpracownicy Andrzeja Dudy rekomendują odesłanie nowelizacji Kodeksu karnego do Trybunału Konstytucyjnego. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Środowisko prawników niemal jednym głosem mówi, że wejście w życie wspomnianej ustawy doprowadzi do chaosu. Pojawiają się argumenty o wydłużeniu prowadzenia spraw dotyczących poważnych przestępstw, czy kwestionowaniu wydanych wyroków w przyszłości.

Z ustaleń RMF FM wynika, że Andrzej Duda jest świadomy wszystkich wątpliwości, a opcja niepodpisania ustawy cały czas leży na stole. Sprawa jest jednak skomplikowana, bowiem weto oznaczałoby otwarcie poważnego konfliktu pomiędzy głową państwa a rządem – w szczególności ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.


Doradcy Andrzeja Dudy uważają podobno, że prezydent powinien prewencyjnie zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego i tym samym zdjąć z siebie część odpowiedzialności. 

Dodajmy, że naukowcy z kilkudziesięciu uniwersytetów zwrócili się do prezydenta o zawetowanie zmian w Kodeksie karnym. RMF FM podaje, że do KPRP trafił wniosek, podpisany przez 158 specjalistów prawa karnego i konstytucyjnego, wyliczający wady w przyjętych przez Sejm przepisach.

Ostatnio najgłośniej było o prawnikach z Krakowa, którzy wyrazili obawy dotyczące planowanych zmian w Kodeksie karnym. Dokładniej skrytykowali fragment, który łagodzi odpowiedzialność prezesów państwowych spółek za korupcję.

Po tej opinii nerwy puściły Zbigniewowi Ziobrze, który publicznie wypalił, że pozwie krakowskich prawników. Później jednak zmienił zdanie i stwierdził, że... nie ma takiej potrzeby.

źródło: RMF FM