Dlaczego w aptekach brakuje leków? Tak fatalnej sytuacji nie było od dekad
W hurtowniach brakuje nie tylko lekarstw stosowanych na choroby tarczycy i różne alergie, ale także tych niezbędnych do walki z rakiem. Problem pojawia się też dla tych osób, które chcą zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV.
Jako kolejny powód pustych półek w aptekach "Dziennik Gazeta Prawna" podaje kłopoty z importowaniem czynnych substancji z Chin, gdzie w ostatnim czasie zamknięto kilkanaście fabryk farmaceutycznych. Wśród innych przyczyn wymieniane są także restrykcyjne wymogi Unii Europejskiej.
– Kolejną przyczyną braku leków w Polsce jest obowiązująca od 9 lutego dyrektywa fałszywkowa i serializacja, która wydłuża przerwy w dostawach leków. Całe serie leków nie mogą być zwolnione do obrotu, dopóki do europejskiego hubu nie zostaną przekazane wszystkie kody serializacyjne – powiedział gazecie Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu mgr.farm.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat ws. dostępności (a właściwie - niedostępności) leków. Najpoważniejszy problem jest z preparatem Euthyrox na schorzenia tarczycy. GIF zapewnia, że robi wszystko, by przywrócić dostępność tego leku.
Komunikat dot. dostępności do lekówMinisterstwo Zdrowia otrzymuje sygnały o tymczasowym wstrzymaniu w obrocie niektórych leków, a także o występujących lokalnie brakach ich dostępności. Warto zauważyć, że problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale jest problemem globalnym i dotyczy także innych krajów europejskich.
Dlatego też Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podejmuje interwencje, które skutkują wznowieniem dostępu do tych leków. Tak jest miedzy innymi w przypadku leku Euthyrox. Z przeprowadzonej analizy raportów zgłaszanych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wynika, że stany magazynowe leku Euthyrox na dzień 10 lipca b.r. wynoszą u producenta: 123 351 opakowań, w hurtowniach: 958 650 opakowań, w aptekach: 806 257 opakowań.
Aby ułatwić Pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku (15.07.) udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków. Czytaj więcejGłówny Inspektorat Farmaceutyczny
– Ludzie jeszcze nie umierają z powodu braku leków. Bezpieczeństwo lekowe państwa nie jest jeszcze zagrożone. Ale bez wątpienia jesteśmy na etapie, gdy dostrzegalne jest pomarańczowe światło. I nie można biernie czekać na czerwone – przyznał dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
źródło: "Newsweek", "Dziennik Gazeta Prawna"