Dla nich życzenia "100 lat" brzmią jak kieski żart. Ile lat mają najstarsi ludzie na świecie?

Paweł Kalisz
Lekarze określają maksymalny wiek człowieka na około 115 lat i okazuje się, że na świecie nie brakuje osób, które zbliżyły się do tej granicy lub nawet ją przekroczyły. Najstarszym obecnie żyjącym człowiekiem na świecie jest Kane Tanaka z Japonii.
Kane Tanaka jest obecnie najdłużej żyjącym człowiekiem na świecie. Fot. screen z YouTube / Euronews
Według przekazów biblijnych ludzie przed potopem żyli po kilkaset lat. Adam miał 930 w chwili śmierci, Set 915, a dziadek Noego Matuzalem pobił rekord przeżywając 969 lat. W późniejszych latach długość życia dramatycznie spadła, w średniowieczu wynosiła około 40 lat. Wojny, choroby i brak higieny robiły swoje. Dziś, dzięki rozwojowi nauki ludzie żyją o wiele dłużej.

Ale jest granica. Amerykańscy naukowcy ocenili, że możliwości regeneracji ludzkiego organizmu kończą się obecnie w okolicach 115 roku życia. Dopuszcza się pewien margines błędu, ale wynosi on maksymalnie kilka lat. Według Księgi Rekordów Guinnessa najdłużej żyjącą kobietą na świecie była Francuzka Jeanne Calment, która zmarła w 1997 roku w wieku 122 lat i 164 dni.


Dziś wśród 100 najstarszych ludzi na świecie większość stanowią kobiety, mężczyzn jest tylko 21. I choć są to dane sprzed kilku miesięcy, to jednak pokazują pewną prawidłowość – jeśli jesteś kobietą, masz o wiele większe szanse osiągnąć długowieczność. Wśród najstarszych ludzi niemal połowa mieszka w Japonii lub USA.

Kane Tanaka
Dziś najstarszą żyjącą na świecie osobą jest Japonka Kane Tanaka. Urodziła się jako wcześniak 2 stycznia 1903 r. jako siódme dziecko Kumakichi i Kuma Ota.

Pomimo kilku operacji Kane wciąż porusza się o własnych siłach (tyle, że z balkonikiem). Mieszka w domu opieki w Fukuoce. Lubi rozwiązywać zadania matematyczne i jest lokalnym ekspertem w grze Othello.

Lucile Randon
Urodzona 11 lutego 1904 roku Randon dzierży kilka rekordów. Jest najstarszą żyjącą Francuzką, najstarszą Europejką i najstarszą siostrą zakonną na świecie. Do zakonu szarytek wstąpiła w 1944 roku.

W czasie wojny służyła jako guwernantka i nauczycielka w różnych domach. Po wojnie pracowała przez 28 lat w szpitalu w Vichy z sierotami i starszymi ludźmi. Od 2009 mieszka w Tulonie w domu opieki.

Jeanne Bot
Trzecią najstarszą osobą na świecie jest urodzona 14 stycznia 1905 roku Francuzka Jeanne Bot. Co ciekawe, młodsza o 11 miesięcy od Randon, Bot także nigdy nie wyszła za mąż i nie miała dzieci.

Bot urodziła się w twierdzy Mont Louis, gdzie jej ojciec był żołnierzem. Pięćdziesiąt lat przepracowała jako księgowa w warsztacie samochodowym na Poincaré Boulevard w Perpignan. W tym samym mieście na południu Francji mieszka zresztą do dziś. Podobno nie ma większych problemów zdrowotnych. Skarży się jedynie na słaby słuch.

Shigeyo Nakachi
Druga Japonka w zestawieniu i czwarta najdłużej żyjąca kobieta na świecie. Urodziła się 1 lutego 1905 roku w Sadze, miała czworo rodzeństwa. Do 62 roku życia pracowała jako nauczycielka w szkołach podstawowych lub przedszkolach

W wieku 114 lat wciąż jest aktywna, choć pewnym utrudnieniem jest to, że całkowicie utraciła słuch. Jak donoszą japońskie media, Nakachi nie lubi jeść ryb i wielu warzyw (takich jak soja i słodkie ziemniaki), ponieważ uważa, że brzydko pachną.

Ellen Gibb
Jak twierdzi w wywiadach, "nigdy nie paliła i nigdy nie piła, przynajmniej do lat sześćdziesiątych". Jest najstarszą żyjącą osobą w Kanadzie i Ameryce Północnej. Ellen Gibb urodziła się w Kanadzie 26 kwietnia 1905 r. Jej rodzicami byli John Box i Virginia Beauvette.

Ojciec był poszukiwaczem złota, szukającym szczęścia w Klondike w czasach "Gorączki złota". Jej matka zmarła, gdy Gibb miała zaledwie 5 lat, więc wychowywaniem zajęli się ojciec i najstarsza siostra, Nora.