Do trzech razy sztuka. Wiemy, jak to było z doktoratem Patryka Jakiego
– Chcę pracować nad sobą, chcę zdobywać nowe umiejętności – mówił latem w rozmowie z naTemat europoseł Patryk Jaki. Teraz udowadnia, że ambicji faktycznie mu nie brakuje. Właśnie obronił doktorat, czym zaskoczył wielu. Choćby tym, gdzie odbyła się ta obrona.
"To prywatna sprawa, ale obroniłem doktorat. Napisałem książkę o 'Służbie Więziennej w Systemie Bezpieczeństwa RP'. Dziękuję wszystkim, którzy przez lata mnie wspierali i dopingowali, abym mimo innych obowiązków nie odpuszczał" – pochwalił się w czwartek na Facebooku dr Patryk Jaki.
"Trwająca kilka godzin publiczna obrona była nowym doświadczeniem" – dodał polityk, informując, że obrona odbyła się na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej. I to było już całkiem spore zaskoczenie, bo przecież nie tak miało być. Wszyscy pamiętają, to się miało odbyć w Opolu, rodzinnym mieście Patryka Jakiego.
Rzecznik rektora-komendanta Akademii Sztuki Wojennej ppłk dr inż. Mariusz Młynarczyk w rozmowie z naTemat przyznaje, że skoro mgr Patryk Jaki otworzył przewód doktorski na ASzWoj, to znaczy, że najprawdopodobniej zamknął rozpoczęty wcześniej przewód na Uniwersytecie Opolskim. Na wojskową uczelnię były wiceminister sprawiedliwości ze swoim doktoratem z tzw. "wolnej stopy" trafił wiosną.
– 16 kwietnia uchwałą Rady Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego został wszczęty przewód doktorski pana magistra Patryka Jakiego. Na promotora został powołany dziekan wydziału, płk nawig. dr hab. Bogdan Grenda i zatwierdzony został temat rozprawy doktorskiej – poinformował ppłk dr inż. Mariusz Młynarczyk.
Promotor kojarzony z PiS
Temat rozprawy, która miała być broniona na Uniwersytecie Opolskim, brzmiał nieco inaczej, ale generalnie chodziło o to samo: "Polski system penitencjarny na tle polityki państwa". Wiosną ubiegłego roku Patryk Jaki uzyskał zgodę Rady Wydziału Nauk Społecznych i polityk nie tylko mógł rozpocząć przewód doktorski, ale został też wykładowcą.
Rok 2006. "Młodzi Konserwatyści", do których należał Patryk Jaki, z protestem u rektora Uniwersytetu Opolskiego.•Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta
Mówiło się, że obrona nie sprawi mu najmniejszego problemu. Promotorem Patryka Jakiego został bowiem wówczas naukowiec kojarzony ze środowiskiem PiS.
Prof. Zbigniew Machelski, kierownik Katedry Systemów Politycznych w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego, w 2010 roku był członkiem honorowego komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie, gdy trwała kampania przed wyborami prezydenckimi. Komitet ten organizował ówczesny opolski poseł PiS Sławomir Kłosowski, zaś Patryk Jaki był pracownikiem jego biura.
Magister z Wrocławia
– Pragnę zaznaczyć, że pan Patryk Jaki jest przez nas traktowany jako magister, absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Nie zwracamy uwagi na fakt, iż obecnie jest wiceministrem sprawiedliwości – mówił wówczas dr Lech Rubisz, dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego.
Najwyraźniej jednak polityk porzucił plan obrony doktoratu w Opolu. UO zaś bez wątpienia wie o awansie naukowym swego wykładowcy uzyskanym na innej uczelni.
Wszystko jawne
Sama obrona rozprawy doktorskiej miała miejsce na Akademii Sztuki Wojennej 15 listopada w południe. Zawiadomienie o obronie - jak informują przedstawiciele ASzWoj - zostało przesłane "zgodnie z obowiązującymi zasadami do właściwych instytucji" oraz umieszczone w dziale ogłoszenia na stronie Sekretariatu Rad Dyscyplin Naukowych ASzWoj.
Uczelnia zapewnia, że w tej sprawie nic nie jest owiane tajemnicą. W Biuletynie Informacji Publicznej można znaleźć i streszczenie rozprawy doktorskiej Patryka Jakiego (po angielsku), i recenzje jego pracy. A gdyby ktoś był zainteresowany lekturą całej pracy, to też jest jak najbardziej możliwe. – Rozprawa doktorska jest dostępna w naszej bibliotece – informuje ppłk dr inż. Mariusz Młynarczyk.
Prof. Marian Kopczewski był jednym z recenzentów rozprawy doktorskiej Patryka Jakiego.•Fot. Bip ASzWoj
Przed reformą Gowina
Data rozpoczęcia przewodu doktorskiego na ASzWoj przez Patryka Jakiego jest nie bez znaczenia. Polityk Solidarnej Polski z dokumentami wyrobił się w ostatniej chwili, zdążając przed reformą Jarosława Gowina.
Reforma Jarosława Gowina zmieniła zasady nadawania tytułów naukowych. Patryk Jaki doktorat uzyskał jeszcze według zasad sprzed reformy.•Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Dorobek naukowy
Po zmianach o uzyskanie doktoratu jest już nieco trudniej. Pojawiły się trochę ostrzejsze wymagania co do dorobku naukowego.
Dorobek Patryka Jakiego szczególnie bogaty nie jest. To dwie publikacje:Art. 186. Warunki nadania stopnia doktora1. Stopień doktora nadaje się osobie, która: (...)
3) posiada w dorobku co najmniej:
a) 1 artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b, lub
b) 1 monografię naukową wydaną przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a, albo rozdział w takiej monografii (...)
The Prison Service in the Context of Jurisdiction of a Legal Protection Authority, “Prawo w Działaniu” 2019, nr 1/2019.
Zatrudnienie skazanych w Polsce na tle porównawczym. Zagadnienia wybrane, “Przegląd Więziennictwa” 2017, nr 95.
Druga z publikacji pochodzi z "Przeglądu Więziennictwa", czyli z kwartalnika wydawanego przez Centralny Zarząd Służby Więziennej. Zarząd SW to instytucja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, a konkretniej - gdy Patryk Jaki był wiceministrem - jemu samemu.
Patryk Jaki inwestuje w siebie
Co tu dużo opowiadać – ambicji i determinacji w osiąganiu celów Patrykowi Jakiemu na pewno nie brakuje. Tak zaczął swoją polityczną karierę – dostając się do Sejmu w 2011 r. w wieku zaledwie 24 lat z miejsca 8., z którego teoretycznie nie miał szans się dostać. Podobnie było z doktoratem, o którym mówił dziennikarzom od wielu lat. Początkowo miał to być doktorat z prawa karnego materialnego na Uniwersytecie Warszawskim. To nie wyszło, ale w końcu, za trzecim podejściem, mu się udało.
Teraz zesłanie do Parlamentu Europejskiego wykorzystuje choćby na naukę języka angielskiego. Idzie raz lepiej, raz gorzej, ale się nie zraża i w siebie inwestuje.
Przemówienie Patryka Jakiego w Parlamencie Europejskim.•Fot. Parlament Europejski
– Jeśli Patryk Jaki dojdzie do władzy, to będzie wsadzał swoich ludzi wszędzie tam, gdzie tylko będzie mógł. I będzie w tym absolutnie bezwzględny – ostrzegał opolski działacz Partii Razem Marcin Pytlik, gdy Jaki ubiegał się o urząd prezydenta Warszawy. Dziś Jaki ma 34 lata. Gdzie będzie we wspomnianym wieku 50, 60 lat? I czy poprzestanie na doktoracie?
Wiadomo, że Uniwersytet Opolski to już nie jedyna uczelnia, na której wykłada. Drugą jest Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki powołana niedawno na mocy rozporządzenia Zbigniewa Ziobry. A to wcale nie musi być wszystko. "Ciągle się uczę i zdobywam nowe umiejętności" – obwieścił bądź co bądź Patryk Jaki na Facebooku.